Ano, King je bůh. Může to být už poměrně otřepaný názor, ale pořád si za ním stojím. Kromě toho hlavního, což jsou jeho knižní klasiky, můžeme králi horroru poděkovat i za to, že se můžeme pořádně bát před televizní obrazovkou nebo monitorem. A to nemluvím jen o filmech, jakými jsou třeba Osvícení, To a nebo staronově uvedený do kin Řbitov zvířátek. Množství prací Stephena Kinga je zároveň i základem pro několik vydařených a několik méně povedených seriálů, tady jsou tři z nich, ty nejnovější, třeba se zalíbí.

Mr. Mercedes

Na ČSFD má tenhle seriál natočený v letech 2017- 2018 červenou barvičku a krásných 79%. V tomhle případě se Stephen King nezabývá přímo hororem, spíše jde o psychologický thriller. Ústřední postavou je vysloužilý detektiv Bill Hodges, kterého výtečně hraje Brendan Gleeson. Bill je typickým kingovským charakterem kdysi potřebného člověka, který si s sebou nese trauma a je na dobré cestě k tomu upít se k smrti. Je to právě Mr. Mercedes, který svým hrůzným činem vytrhne detektiva Hodgese z jeho cesty s jediným cílem. Jak nám říká už synopse seriálu a je vidno v jeho úplně první scéně, do davu čekajících na práci najede ukradený mercedes a, jak je v seriálu poměrně naturalisticky zobrazeno, pod jeho koly skončí osm životů. (Předem varuji, že tahle scéna není vhodná pro slabší povahy.) Detektivu Hodgesovi vzápětí přijde zpráva, že Mr. Mercedes se s jediným takovým činem nespokojí… A tak začíná hon. Seriál je doplněn dle mého názoru peckovou písničkou při úvodních titulcích It’s not too late od T Bone Burnetta.

Embed from Getty Images

Moje hodnocení: 85%

Castle Rock

„Myslel jsem si, že Ďábel je jen metafora,“ zaznělo v traileru na tuhle televizní sérii v roce 2018. Stejně jako Mr. Mercedes i Castle Rock si zasloužil v Databázi červenou barvu se 70 procenty. Zatímco u předešlého seriálu se bojíme toho, co může dokázat člověk, u Castle Rocku jde zcela o hororovou tématiku. Lidé bez tváří, dávno opuštěné části věznice, mrtví ptáci, ztracené – nalezené dítě v lese… A nejspíš Ďábel sám. Všechno to může znít jako klišé, ale právě o to jde. Tak jak jsme u Kinga zvyklí, dokáže všechna tato nezajímavá a ohraná témata spojit v děsivý masterpiece.  Kromě toho každý fanoušek krále hororu najde v seriálu souvislosti s celým kingovským hororovým světem, což dokáže potěšit. Jen ve zkratce: Pangborn, Shawshank, Maine a Castle Rock propojují nejedno Kingovo dílo. To, jaký měl ředitel Shawshanku důvod uvěznit chlapce bez minulosti v dávno zapomenuté části věznice a držet ho v naprosté tmě a nevědomosti, musíte zjistit jedině tak, že se na seriál sami podíváte.

Moje hodnocení: 76%

FOTO: Reprofoto Youtube

11.22.63

Popravdě, na tento seriál jsem zatím nenašla čas, o to ale nejde. Zaujal mě v celé své míře a už se na něj těším.  Na ČSFD je uveden jako 235. nejoblíbenější seriál, jeho hodnocení uživateli se vyšplhalo na 83%. První věta synopse seriálu zní: „Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to?“ James Franco, kterého tvůrci obsadili do hlavní role Jake Eppinga, středoškolského učitele z Maine, by to udělal. A jak se dozvídáme z traileru, neváhal by ji změnit hezky od podlahy.  Ať už jde o přeházení osudu svého přítele Harry, jehož otec brutálně zavraždil zbytek rodiny, nebo o pátrání po strůjcích atentátu na JFK, Jake se toho nebojí a odcestuje do roku 1960. Jak to všechno dopadlo, zda minulost byla změněna, si musíte, stejně jako já, jupí, najít (čti se musíte podívat na seriál) sami. Seriál byl natočen podle Kingova románu Dallas 63. Hurá na něj.

FOTO: Reprofoto Youtube

S tímto se pro tentokrát loučím, pokud máte tipy na seriály ze světa horroru, neváhejte se o ně podělit s ostatními, nikdo nemůže znát všechno a já bych si nerada nechala uniknout nějakou hororovou seriálovou špičku. 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz