V dnešní době už nejspíš všichni vědí, co je to tzv. letní blockbuster. Lidé na ně chodí do kin v davech a vydělávají tak tvůrcům neskutečné množství peněz a popřípadě jim napíší i pozitivní recenzi. Avšak existují i filmy, které měly značně nižší rozpočet a mnohem menší marketingovou kampaň, ale i tak jsou některé z nich lepší, než hvězdně obsazené blockbustery. Bohužel ale takové filmy většinou nedostanou ani zdaleka tolik pozornosti nebo nevydělají zdaleka tolik peněz, kolik by si zasloužily. Tady je pár příkladů takových filmů. 

1. Coherence (2013)

Zdroj: Oscilloscope Laboratories

Coherence je nezávislý mysteriózní sci-fi film, který byl natočen s opravdu nízkým rozpočtem. A to především díky tomu, že byl natočen přímo u režiséra doma během pouhých pěti nocí. Film disponuje velmi originální zápletkou, sympatickými postavami a zatraceně napínavou atmosférou. Doporučil bych jej každému, kdo má rád kvalitní minimalistické nebo originální sci-fi filmy.

Rozpočet: 50 000 USD

Výdělek102 617 USD

2. The Man from Earth (2007)

Zdroj: Anchor Bay Films

A máme tady další minimalistický film, který se celý odehrává jen v jednom domě. Celý se točí kolem jistého Johna Oldmana, který k sobě domů pozval své kolegy profesory, aby se s nimi rozloučil. Avšak když jim prozradí opravdový důvod svého odchodu, tak zůstává rozum stát. John totiž tvrdí, že žije už 14 tisíc let… 

Rozpočet: 200 000 USD

Výdělek: Neznámý

3. Professor Marston & the Wonder Women (2017)

Zdroj: Annapurna Pictures

Film Wonder Woman měl v roce 2017 obrovský úspěch. Avšak málokdo ví, že ten samý rok vyšel ještě jeden film o Wonder Woman, nebo tedy přesněji o jejím tvůrci. Professor Marston & the Wonder Women vypráví příběh muže jménem William Moulton Marston, který je autorem této ikonické postavy. Pokud máte rádi životopisné drama a zajímá vás příběh za vznikem Wonder Woman, tak se na tento film rozhodně podívejte.

Rozpočet: Neznámý

Výdělek: 1 584 759 USD

4. Mary and Max (2009)

Zdroj: Icon Film Distribution

Mary a Max je krásný animovaný film s dojemným příběhem o dvou velmi rozdílných lidech z různých konců světa, kteří si pravidelně dopisují. Mary Daisy Dinkle je mladá holčička z Austrálie, zatímco Max Jerry Horowitz je obézní židovský ateista žijící v Americe. Film diváky postupně provází dospíváním Mary a pomalým stárnutím Maxe až do chvíle, kdy z Mary je dospělá žena a rozhodne se navštívit Maxe. Tento film bych doporučil doslova každému.

Rozpočet: 6 008 171 USD

Výdělek: 1 725 381 USD

5. Moon (2009)

Zdroj: Sony Classics

Opravdu skvělý film, který byl mnohými přehlížen, protože vyšel ve stejném roce, jako jiné sci-fi filmy, které byly zkrátka pro diváky lákavější (Avatar, District 9). Moon je o muži jménem Sam Bell (hraje Sam Rockwell), který pobývá na vesmírné stanici umístěné na měsíci, kde mu společnost dělá jen počítač Gerty, kterému svůj hlas propůjčil Kevin Spacey.

Rozpočet: 5 000 000 USD

Výdělek: 9 760 104 USD

 

Také stojí za zmínku: In Bruges (2008), Matewan (1987), 500 days of Summer (2009), The Station Agent (2003)