Letos se kvůli koronavirové pandemii musely veškeré akce a festivaly posunout na příští rok, ačkoliv v tuzemsku virus tou dobou pravděpodobně stále ještě bude. Pořadatelé v čele se Zlatou Holušovou tedy uspořádali akci menší – i ta však musela být v ostravských Vítkovicích zrušena. Co přesně tento krok zapříčnilo?

Nedávné události z oblasti Karvinska poblíž Moravskoslezského kraje hlásily, že situace kolem nebezpečného viru se začala zhoršovat. Nakaženi byli zejména místní horníci a Důl Darkov tudíž musel ihned uzavřít provoz. Nákaza se poté rozšířila i do místní nemocnice na zdravotnický personál, přičemž číslovka nově nakažených vzrostla kolem hranice 2000 lidí. Aktuální počet nemocných je 4705 a dohromady virus postihl 13 795 českých občanů.

Není proto divu, že o měsíc později krajští hygienici opět zpřísnili jednotlivá opatření a vyvrcholilo to nařízením nosit roušky v uzavřených prostorách a MHD. Zrušeny byly veškeré festivaly a akce nad 1000 osob, a tudíž i fenomenální festival Colours of Ostrava. Zde měly vystoupit hudební hvězdy jako Martin Garrix, The Lumineers, Twenty One Pilots či americká zpěvačka LP. Zakoupené vstupenky však návštěvníkům zůstávají.

View this post on Instagram

Vážení přátelé, dlouhou dobu jsme doufali a věřili…, ale realita je tady. Nerada vám oznamuji, že letošní 19. ročník Colours of Ostrava jsme nuceni z důvodu koronavirových opatření přesunout na 14.–17. července 2021. Vím, že jste se stejně jako my velmi těšili na každoroční festivalové léto. Téměř celý rok jsme letošní program připravovali tak, abychom vám opět přinesli řadu očekávaných hudebních zážitků a také mnoho překvapení. Věřili jsme, že pro vás máme nejlepší program v naší historii. Kvůli pandemii nelze nyní festival bezpečné pořádat a nám nezbývá než se podřídit dané situaci. Mám na vás velkou prosbu, podpořte nás nyní. Potřebujeme zcela vaši solidaritu. Bohužel na pandemii se nelze pojistit a naše investice do festivalu a záloh kapelám jsou obrovské. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na přesunutý termín a nesmírně bych si vážila toho, kdybyste si je ponechali, a tím náš festival, jeho myšlenku a jeho konání s tak rozsáhlým a kvalitním čtyřdenním programem podpořili. Chápu však, že někteří z vás v této složité situaci budete potřebovat peníze a požádáte o jejich vrácení. Dejte nám nějaký čas, abychom domluvili veškerá praktická opatření, o kterých brzy přineseme přesné informace. Jsme připraveni odpovídat na vaše otázky osobně na e-mailu informace@colours.cz, neobracejte se, prosím, ohledně vstupenek na jednotlivé předprodejní sítě. V případě, že čelíte existenčním problémům, napište nám, budeme se snažit najít rychlé individuální řešení. Festival je a další měsíce bude především ve vašich rukou. Pokud si vstupenku z tohoto ročníku necháte na příští léto, umožníte nám šířit jeho myšlenky, tak jak jste ho zažívali v posledních letech. Hudební akce jsou úzce spjaty s emocemi. Jsme v euforii, když se nám podaří krásný ročník, a zklamaní, když to mezi umělcem a publikem nerezonuje. Prosíme déšť, aby byl milosrdný, a umělce, aby do svých vystoupení dali vše. Ale tohle je nekompromisní. Jsme bezmocní, je těžké se smířit s tím, když se vám rok práce a jeho vyvrcholení doslova vypaří před očima. Opatrujte sebe, své blízké, přátele, buďte zdraví a plní optimismu. Uvidíme se v červenci 2021. Zlata Holušová a celý tým Colours of Ostrava

A post shared by Colours of Ostrava official 💛 (@colours_cz) on

Pořadatelé se nicméně rozhodli učinit riskantní krok a uspořádat skromnější náhradu s tisíci návštěvníky, kde první den vystoupil písničkář a hudebník Voxel, pražská skupina Tata Bojs a celý ,,NEfestival“ po svém odstartovalo umělecké divadelní představení v čele s živou kapelou divadelního souboru Cirk la putyka. Tento soubor proměnil při západu slunce areál ostravských Vítkovic na město kouzel, divů a barev.

Poté, co musela být i tato akce zrušena, se k rozhodnutí hygieniků vyjádřila hlavní organizátorka celého projektu, Zlata Holušová: ,,Považuji to za výmysl hygieniků, kteří nikdy nikde nebyli. Je to výsměch všem lidem, kteří něco organizují. Je to ekonomicky nemožné“ – sdělila zpravodajskému serveru idnes. Po vyhlášení nového nařízení se do vlády pustili i fanoušci, kteří však zároveň s pohoršenými vzkazy kvitovali složitou ekonomickou situaci a snažili se všemi možnými způsoby organizátorům pomoci.

To, co se momentálně po celém světě děje, bezpochyby ovlivní jak chystané, tak i plánované kulturní akce, přednášky a projekty, neboť nikdo bohužel nemá jistotu, jak se situace bude dále vyvíjet. Na sestřih z minulého ročníku festivalu se můžete podívat zde:

Patříte k pravidelným návštěvníkům Colours of Ostrava nebo nějakého z jiných hudebních festivalů? Podělte se o svůj názor níže do komentářů!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz