Nejočekávanější podzimní svátek a den milovníků hororů se opět blíží. Předvečer Všech svatých klepe na dveře. Tento zahraniční svátek, známý spíše pod názvem Halloween, se stal tak populárním, že se na něj těší i lidé v zemích, kde se neslaví. Mezi takovéto země patří i ta naše. Přesto, že u nás máme Dušičky, mnoho lidí si ani tak nenechá atmosféru Halloweenu ujít. Patříte k těm, kteří v Předvečer Všech svatých rádi sledují hororové filmy? Pokud ano, tak to jste tu správně. Přečtěte si náš filmový výběr na Halloween.

Jelikož v dnešní době existuje mnoho hororových snímků, rozhodl jsem se, rozdělit článek celkem na tři kategorie. V první naleznete hororové klasiky, tedy starší snímky, které stojí rozhodně za zhlédnutí. Pokud máte děti, rádi se díváte na strašidelné pohádky nebo jste sami ještě mladší, zalíbí se vám kategorie druhá, ve které se podíváme na strašidelné pohádky. Ve třetí a zároveň poslední kategorii se pak můžete těšit na horory posledních let.

HOROROVÉ KLASIKY

9Noční můra v Elm Street (A Nightmare on Elm Street)

Destroy the Brain!

Myslím, že snad každý minimálně slyšel o tomto kultovním snímku z roku 1984. Režisér Wes Craven přišel s opravdu pozoruhodným snímek o zabijáku Freddy Kruegerovi.

Nancy (Heather Langenkamp) prožila smrt svých přátel. Matka a její blízké okolí si myslí, že se zbláznila a vytváří si vlastní postavu, která je zabila. Jenže postupem času napovrch vyplouvají důkazy, že vrahem je Freddy Krueger (Robert Englund), který se jí zjevuje prostřednictvím snů. Nancy zjistí, že v minulosti zabil 20 dětí a rodiče se sami pomstili, když selhaly vyšetřující orgány. Nezbývá jí než se vydat do posledního nerovného boje s Freddym a záchranou jí může být právě její otec (John Saxon).

8Vymítač ďábla (The Exorcist)

giphy.com

Kultovní snímek Vymítač ďábla má podobně jako Noční můra v Elm Street mnoho pokračování, avšak za úplně nejlepší film z této série je považován ten první. Za zmínku však také stojí seriálové zpracování z roku 2016, navazující na příběh prvního snímku.

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla.

7Carrie

giphy.com

Při hledání tohoto snímku můžete narazit na dvě verze, jednu starší z roku 1976 a poté novější remake z roku 2013. Je jen na vás, který z filmů si pustíte, nicméně pokud máte v úmyslu zhlédnout obě zpracování, doporučuji začít tím z roku 1976. Níže naleznete popis původního zpracování snímku Carrie.

Carrie Whiteová je osamělá, spolužáky vysmívaná, uzavřená středoškolačka, kterou její fanaticky nábožná matka vychovává téměř v izolaci. Když Carrie prožije ve školní sprše školní tělocvičny svou první menstruaci, její spolužáci ji bezcitně trýzní a ponižují. Následně je za to od učitelky stihne trest. Odhodlaní se Carrie pomstít, naplánují krutý žert. Ten se ovšem hrozivě zvrhne, když se během školního plesu naplno projeví Carriiny telekinetické schopnosti.

6Osvícení (The Shining)

Flowers in Chania
giphy.com

Horor, děsivé prostředí a Jack Nicholson. To vše nabízí snímek Osvícení z roku 1980. Film se stal tak populárním, že jsme mohli vidět i jeho humorné zpracování v speciálním čarodějnickém díle seriálu o žluté rodince – Simpsonovi.

Spisovatel Jack Torrance (Jack Nicholson) hledá klidné místo pro psaní svého nového románu, a tak přijímá nabídku dělat správce odlehlého horského hotelu. Při úvodním pohovoru se dozvídá mimo jiné hrůznou historku o svém předchůdci, který zešílel ze samoty a odloučení a zavraždil svou ženu a dvě dcery. Po příjezdu Jack ubytuje svou rodinu a začíná psát knihu. Brzy však zjišťuje, že samota uprostřed hor je tísnivá a také on začíná přicházet o rozum.

5Vřískot (Scream)

IMDb

Vřískot patří k novějším hororům této kategorie, přesto jej lze považovat za kultovní. Film má mnoho pokračování a roku 2015 se dočkal i stejnojmenného seriálového zpracování. V době vzniku prvního dílu sklidil film takový úspěch, že jeho příběh posloužil jako inspirace pro vznik hororové parodie Scary Movie z roku 2000.

Poklidné městečko v Kalifornii by prožilo další líný a ospalý den, ovšem studentka Casey Beckerová se svým spoluobčanům poněkud nedobrovolně postará o děsivé rozptýlení. Stává se totiž první obětí vraždícího maniaka, která byla nejdříve přinucena hrát s ním po telefonu šílenou hru, díky které přišel o život její přítel a posléze i ona sama. Na řadě je teď další středoškolačka Sidney Prescottová. Její matka byla před rokem zavražděna podobně jednajícím šílencem, a přestože Sidney svědčila proti údajnému vrahovi své matky, televizní reportérka Gale Wheatersová je přesvědčena, že jde o stejného zabijáka. Je tedy muž, který čeká v cele smrti na vykonání rozsudku nevinen? Podaří se nakonec zjistit totožnost vraha – který vraždí po vzoru scén z oblíbených hororů – dříve, nežli zamorduje Sidney? Na tyto otázky vám už dá odpověď pouze snímek sám…

4Beetlejuice

giphy.com

Máte rádi Joyce (Winona Ryder) ze seriálu Stranger Things? Hororová komedie Beetlejuice byl jedním z prvních snímků, kde jsme mohli talentovanou Winonu Ryder vidět.

Co zbývá manželskému páru duchů (Geena Davis a Alec Baldwin), když se do jejich obrovského domu v Nové Anglii nastěhují módní Newyorčané? Samozřejmě najmout „bio-exorcistu” na volné noze, aby vetřelce vyděsil.

3Ospalá díra (Sleepy Hollow)

giphy.com

Talentovaný Johnny Depp, mladá Christina Ricci a děsivý Christopher Walken, to je jen část skvělého obsazení tajuplného snímku Ospalá díra. Film má výbornou dobovou atmosféru a ukazuje nám ty nejtemnější kouty amerického venkova. Ospalá díra má i své vlastní seriálové zpracování z roku 2013, avšak s jiným obsazením.

Americký historický horror, ve kterém mladý konstábl vyšetřuje případ vražd, jenž má údajně na svědomí legendární bezhlavý jezdec. Mladý newyorský konstábl Ichabod Crane je pro svou racionalitu a snahu využívat k práci moderních metod trnem v oku svým nadřízeným. Ti ho proto roku 1799 pošlou do odlehlé vesnice Ospalá díra, kde došlo již ke třem záhadným vraždám. Místní lidé věří, že za vraždy v Ospalé díře je zodpovědný legendární bezhlavý jezdec. Crane však na legendy a přízraky nevěří a pustí se do vyšetřování. Případ je však složitější než si myslel a dá Cranovi opravdu zabrat. Nakonec Crane dojde k závěru, že nejlepší bude, když odejde. Po cestě zpět však pochopí, o co skutečně jde a rozhodne se vrátit a je odhodlán utkat se s bezhlavým jezdcem a odhalit skutečného viníka, který stojí v pozadí celého případu.

2Šestý smysl (The Sixth Sense)

giphy.com

Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve, než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí. Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká…

1Halloween

giphy.com

Co by to bylo za žebříček filmů na Předvečer Všech svatých, kdyby zde nebyl uvedený snímek týkající se právě této noci. Film Halloween má opravdu, ale opravdu hodně dalších zpracování, což může být pro některé diváky matoucí. V této kategorii se však budeme bavit o úplně prvním zpracování z roku 1978.

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v Předvečer Všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě.