Dívali jste se někdy na film a když jste viděli nějakou určitou scénu, tak jste si řekli: „Hm, to už jsem někde viděl.“ Nebo nestalo se vám dokonce někdy při sledování filmu, že jste dokázali přesně předpovědět, co se v následující scéně stane? Tak právě za takovéto momenty můžou filmová klišé, která vídáme ve filmech už mnoho let a pravděpodobně je ještě mnoho let vídat budeme. Pojďme si povědět o těch nejhorších. (Jedná se jen o seznam, nikoliv o žebříček.)

14
Zdroj: Iron Man, Marvel

Drsňáci se nedívají na exploze

Určitě už jste to v nějakém filmu viděli, pravděpodobně v nějakém spadajícím pod akční žánr. Z nějakého důvodu (většinou je na vině hlavní hrdina) dojde k velké explozi, na kterou by se každý člověk z dálky podíval nebo aspoň nějakým způsobem na ni zareagoval. Tedy pokud ten člověk není hlavním hrdinou v akčním filmu, ten totiž má pravděpodobně přísně zakázáno věnovat dané explozi jakoukoliv pozornost a je povinen od ní pomalu odcházet chůzí, která mu dodává „drsňáckou“ vizáž.

13
Zdroj: Pirates of the Caribbean, Disney

Správný hajzl jí jablka

Tohoto jste si možná nikdy nevšimli, ale když se na to zaměříte, tak to zaregistrujete pomalu v každém filmu. Až se budete příště dívat na nějaký film, tak je hodně velká šance, že nějaká záporná, zlá či namyšlená postava bude mít scénu, ve které bude jíst jablko. Tímto jsou vinni například Barbossa a Salazar v Pirates of the Caribbean, Ryuk v Death Note, Draco Malfoy v Harry Potter nebo AjaxDeadpool.

12
Zdroj: The Notebook, New Line Cinema

Romantika patří do deště

Blíží se konec filmu, jedna z hlavních postav, nebo dokonce obě, si uvědomí, že toho druhého milují, a tak urychleně běží za ní/ním. Nakonec se střetnou, samozřejmě venku za deště, vysloví své pocity, ale ten druhý většinou monolog urychleně utne vášnivým polibkem. Určitě to každý člověk viděl v nějakém filmu aspoň jednou a pokud tvrdí, že ne, tak buď je součástí amišské komunity, nebo si to zkrátka jen neuvědomuje.

11
Zdroj: VideoBlocks.com

„Zbývá už jen pár vteřin!“

Někdo, pravděpodobně terorista, nastražil bombu, jejíž odpočet k výbuchu nelítostně běží a náš hlavní hrdina má už jen pár minut na to, aby bombu našel a zneškodnil. Nejen, že ve filmu stihne uběhnout 10 minut, zatímco podle odpočtu uběhly teprve 2 minuty, ale hrdina samozřejmě zvládne bombu najít a ještě k tomu ji zneškodnit na poslední chvíli takovým způsobem, že k výbuchu zbývala pouhá vteřina. Mimochodem, jak milé od pana teroristy, že na svoji bombu dal ten digitální displej, aby hlavní hrdina věděl, kolik má ještě času.

10
Zdroj: The Blair Witch Project, Haxan Films

„Založeno na skutečných událostech“

Tímto klišé jsou výhradně vinné horory. Určitě už jste někdy viděli nějaký horor, který začínal jednoduchou větou, ve které je tvrzení, že film je natočen podle skutečné události. To je však zřídka kdy pravda. A když už je ten film vážně založený na skutečných událostech, tak jsou většinou tyto události hodně upravené a přikreslené, aby film měl patřičný šmrnc. Skvělým příkladem je například The Blair Witch Project, který po celém světě přesvědčil tisíce lidí o své autentičnosti. (Pro více hororových klišé klikněte ZDE)

9
Zdroj: Harry Potter, Warner Bros.

Chceš být padouch? Rozluč se s vlasy!

Nevím, čím to je, ale zkrátka pokud je člověk ve filmu zápornou postavou, tak je velmi velká šance, že trpí plešatostí. Je to snad nějaký vedlejší efekt negativních myšlenek? Nebo jsou ti lidé záporákama právě proto, že jsou plešatí a vybíjí si svou zlost na zbytku světa? Odpověď se asi nikdy nedozvíme. Pár příkladů: Voldemort (Harry Potter), Gru (Despicable Me), Megamind (Megamind), Dr. Evil (Austin Powers), Red Skull (Captain America), John Doe (Se7en).

8
Zdroj: Get Out, Universal Pictures

„Sakra, on ještě žije?!“

Znáte to. Film se blíží ke konci, závěrečná bitva končí porážkou hlavního antagonisty, který by podle utrpěných zranění měl být po smrti a také jsou všichni o jeho smrti přesvědčeni. Jenže, dochází k „šokujícímu“ zvratu, ten parchant ještě žije! A vrhne se na hlavního hrdinu, který to samozřejmě nečeká, a tak je nyní naopak jeho život v ohrožení. Avšak i tentokrát hlavní hrdina přežije, i když se občas padouchovi podaří před svou skutečnou smrtí ještě zabít někoho, kdo je hrdinovi blízký.

7
Zdroj: Dawn of the Dead, Universal Pictures

„Zabijte mě, než se proměním“

Skoro vždy si takové scény najdou svou cestičku do filmu. Začíná to tím, že je nějaká postava pokousána, ale snaží se jít dál. Avšak když už to nezvládá, tak pronese tu známou větu „Zabijte mě, než se proměním.“ V některých případech se o to zabití dokonce postará ta samotná postava. Jistě, v některých případech to dokáže být emocionální, ale člověk to zkrátka vídá tak často, že už to v něm pomalu ale jistě přestává vyvolávat smutek.

6
Zdroj: Teenage Mutant Ninja Turtles, Paramount Pictures

Scény ve výtahu

Nemám samozřejmě na mysli scény ve výtahu obecně, nýbrž specifický „druh“ těchto scén. Přesněji mám na mysli ty scény (většinou v akčních filmech), ve kterých se nacházejí minimálně dva lidé ve výtahu v absolutní tichosti, jen za doprovodu typické „výtahové“ muziky. A ve většině případů se tato scéna odehraje těsně před drsnou akční scénou, což by mělo podle tvůrců přidat celé scéně na vtipnosti. Problém je však v tom, že vtipné to přestalo být už před mnoha lety. Pár příkladů: X-Men Origins: Wolverine, Mr. & Mrs. Smith, Dawn of the Dead.

5
Zdroj: Finding Nemo, Pixar

„Máme společnost!“

Určitě jste tuto hlášku slyšeli hned v několika filmech. Napínavá scéna, naše skupina kladných postav potřebuje něco nutně udělat, avšak jsou v časové tísni a ještě k tomu je nakonec objeví nepřítel, což vede k tomu, že někdo řekne: „Sakra, máme společnost!“ Samozřejmě, tato věta bývá využita i v jiných případech, avšak tento příklad, který jsem uvedl, je jedním z nejčastějších.

4
Zdroj: Breaking Bad, AMC

Máš kašel? Umíráš!

Neříkejte mi, že jste si toho nikdy nevšimli. Když někdo ve filmu zakašle, tak to na 99% znamená, že má nějakou smrtelnou nemoc. Podle filmových tvůrců zkrátka k nachlazení patří jen rýma a občasné kýchnutí, ale kašel ani náhodou, protože ten je rezervovaný jen pro smrtelné nemoci nebo pro hrdiny vycházející z hořící budovy. Nic jiného. Příklady:  Right at Your Door, Gran Torino, The Road, Blade.

3
Zdroj: Drive Angry, Warner Bros.

Explodující auta

Dojde k bouračce? Ohromná exploze! Auto sjede z útesu? Ohromná exploze! Hlavní hrdina na poslední chvíli vyskočí z auta, než do něčeho narazí? Ohromná exploze! A mohl bych pokračovat s mnoha dalšími příklady. Zkrátka a dobře, podle tvůrců akčních filmů auta fungují tak, že jakmile je na ně aplikovaná jen o trošičku větší síla, než která by byla aplikována při doteku člověkem, tak prostě musí dojít ke spektakulárnímu výbuchu. Tady snad ani nemá cenu uvádět příklady, protože tímto se provinil snad každý akční film.

2
Zdroj: Friday the 13th Part 2, Paramount Pictures

Nastartovat je vážně výzva

Spěcháš někam nebo potřebuješ před někým nutně utéct, nejlépe prostřednictvím nějakého auta? Jestli se nacházíš ve filmu, tak máš obrovskou smůlu, protože to auto rozhodně jen tak nenastartuješ. Samozřejmě je velká šance, že auto nakonec na poslední chvíli chytne, protože přeci jen, nacházíš se ve filmu, a dokonce i to auto chce, aby film byl co nejnapínavější, a přesně proto nechtělo nastartovat na první pokus.

1
Zdroj: Ishkq in Paris, PZNZ Media

Hele, Eiffelovka!

Chtěli byste strávit víkend v Paříží, ale nevíte, jaký hotel zvolit? Nebojte se! Ať už se budete nacházet kdekoliv v Paříži a v jakékoliv budově, tak vždycky budete mít krásný výhled na Eiffelovu věž. Teda, aspoň to tak vypadá na základě některých filmů. Chápu, Eiffelovka je pro Paříž ikonická, takže je to skvělý způsob, jak naznačit, že se postavy nachází v Paříži. Ale už to začíná být vážně trapné, jak ve filmech z každého okna v Paříži, i když je otočené opačným směrem, bez problému Eiffelovu věž uvidíte.