Ačkoliv od doby, kdy stála Jana Brejchová na vrcholu své mimořádně úspěšné kariéry, uplynuly desítky let, stále je leckterými z nás považována za jedinou skutečnou českou filmovou hvězdu, jejíž věhlas zazněl i v zahraničí. Objevila se v mnoha rolích, které dodnes těší diváky, jednu z těch nejzářivějších, královnu Elišku v legendárním filmovém muzikálu „Noc na Karlštejně“, připomene v neděli večer Česká televize.

Noc na Karlštejně je dalším příkladem zdařilého díla, jehož výsledek zásadním způsobem ovlivnila sestava nejlepších tvůrců své doby. Ať už jde o renomovaného režiséra Zdeňka Podskalského, hudebního skladatele Karla Svobodu, který složil hudbu a napsal hity „Lásko má já stůňu“ a „Do věží“. Otextoval je další hitmaker Jiří Štaidl a nazpívali Helena Vondráčková s Waldemarem Matuškou. Vedle populárních herců Vlastimila Brodského, Jaromíra Hanzlíka, Daniely Kolářové, Slávky Budínové, Karla Högera, Jaroslava Marvana či Miloše Kopeckého v něm nejvíce zazářila právě Jana Brejchová coby manželka Karla IV. Eliška Pomořanská. Snad každý si kromě romantické scenérie Karlštejna dodnes vybaví její dlouhé zlaté lokny či krátkou paruku, kterou používala při rafinované přeměně v páže.

Kráska v nesnázích

Navzdory tomu, že excelovala v mnoha dalších filmových a televizních snímcích, v nichž dokázala, že je vynikající herečka, senzační „Noc na Karlštejně“ ji proslavila nejvíce. Nemalé popularitě se nicméně stále těší i komedie (například „Hodíme se k sobě, drahoušku?“), v nichž předvedla všestrannost svého talentu. To ostatně potvrzuje výčet jejich rolí, v nichž se tragické střídají s komickými.

V královnu Elišku se proměnila ve svých 33 letech a dalších 33 let ještě trvala její úctyhodná herecká kariéra. Vůbec naposledy se objevila v roce 2006 ve filmu Jana Hřebejka „Kráska v nesnázích“, který je mimochodem důkazem, že i v pokročilejším věku byla stále atraktivní ženou. Jenže, brzy nato se její život na výsluní úspěchu a popularity začal proměňovat v trpký konec.

Zlomila ji smrt partnera Jiřího Zahajského, s nímž byla v životě vůbec nejšťastnější a především vážná nemoc (Parkinsonova choroba). Kvůli ní již delší dobu žije v ústraní a je odkázána na péči léčebny pro dlouhodobě nemocné. Na veřejnosti se vůbec neobjevuje a podle její dcery Terezy dokonce ani nevnímá své okolí. V takovém stavu loni oslavila své osmdesáté narozeniny. Tereza, která otevřeně o její nemoci čas od času informuje média, přiznává, že matčin stav se již nezmění a bude se zhoršovat. Naštěstí nám však Janu Brejchovou budou stále připomínat její vskutku nesmrtelné role, k nimž Eliška z Noci na Karlštejně bezesporu patří.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz