Vánoce jsou za dveřmi a Vy pořád nevíte, na co se koukat? Viděli jste už všechny zahraniční vánoční filmy, nebo máte chuť na nějaký ten český? Přinášíme Vám článek o těch nejlepších českých vánočních filmech, na které se můžete přes svátky podívat. Pokud hledáte doporučení i na zahraniční vánoční filmy, můžete si přečíst související článek.

Článek není psán od nejslabšího po nejlepší. Jedná se o čísla stran, nikoli pořadí filmu. 

6. Anděl Páně

Česká pohádka z roku 2005 vypraví o jednom paličatém anděli, který je tak trochu držgrešle. Mezitím, co se celé nebe připravuje na Ježíškovy narozeniny, anděl Petronel (Ivan Trojan) nestále pracuje. Svou nečestnou prací pobouří proti sobě celé nebe. Za trest je poslán dolů, do světa smrtelníků, aby jednoho z nich napravil. Spolu s Petronelem je na Zem poslán i čert, Uriáš (Jiří Dvořák), který mu dělá průvodce. Společně zažijí velké dobrodružství, které stojí za viděnou. Anděl Páně stojí určitě za zhlédnutí.

5. Pelíšky

Nejúspěšnější český film roku 1999 nesmíte vynechat! Komediální drama zasazené do 60. let minulého století, které Vám ukáže několik rodin pod jednou střechou. Pelíšky Vás dokáží pobavit, ale zároveň Vám ukáží krutou realitu tehdejší doby. Pokud Vám nevadí trocha razantnosti a nadsázky, Pelíšky jsou ten pravý film pro Vás.

4. Anděl Páně 2

Pokračování stejnojmenného filmu mělo svou premiéru teprve nedávno. V televizi jej letos neuvidíte, nicméně si na něj můžete zajít do tuzemských kin, kde jej v současné době promítají. Nemusíte se bát, že by o toto představení byla nouze. V pokračování Anděla Páně se můžete opět těšit na slavnou dvojku – anděla Petronela (Ivan Trojan) a čerta Uriáše (Jiří Dvořák). Petronel pořád pracuje u Nebeské brány, nicméně je přesvědčen o tom, že si zaslouží víc. Čert Uriáš jej tedy pobídne, aby utrhl tzv. Jablko Poznání. Jablko se však nešťastnou náhodou dostane na Zem a Petronel a Uriáš jsou nuceni jej dostat zpět.

3. S čerty nejsou žerty

Teď tu máme pohádku, která nepřímo souvisí s Vánocemi. Nicméně, dle mého názoru, neexistuje lepší doba, kdy si ji pustit než právě o Vánocích. Chamtivá Dorota Máchalová (Jaroslava Kretschmerová) připraví svého nevlastního syna Petra (Vladimír Dlouhý) prakticky o všechno. Petr je nucen opustit svou domovinu a utéct jak před Dorotou, tak před vojáky místního království. Při svém útěku zachrání dvě princezny, Angelínu (Dana Bartůňková) – do které se zamiluje – a Adélku (Monika Stará). Láska k Angelíně je však čistě platonická a Petr se v průběhu příběhu dozvídá, že jej celou tu dobu miluje její sestra, Adélka. V příběhu zahrají velkou roli čerti i samotné peklo. Jedná se o jednu z nejlepších českých pohádek, kterou Vám mohu vřele doporučit.

2. Alois Nebel

Pokud máte chuť na trochu jiný druh filmu a nevadí Vám drama, Alois Nebel je to pravé. Tento film jsem si nemohl dovolit nezmínit. Spousta lidí jej odsuzuje už jenom pouze proto, jakým stylem je film natočený. Dle mého názoru zajímavý nápad, když vezmu v potaz, že předlouhou filmu byl komiks. Příběh se točí kolem výpravčího Aloise Nebela (Miroslav Krobot) z Bílého Potoka. Toho jsem tam postihuji zvláštní stavy, které jej nakonec přivedou do blázince. Po propuštění se vydá hledat novou práci do Prahy, kde narazí na někoho, kdo mu změní život. K filmu byla navíc složena překrásná píseň od Václava Neckáře – Půlnoční.

1. Tři oříšky pro Popelku

Kdo by neznal českou klasiku, kterou můžeme vidět snad každý Štědrý večer na našich televizních obrazovkách. Popelka v podání Libuše Šafránkové je snad ta nejlepší Popelka vůbec, tedy aspoň dle mého názoru. Mladá dívka bez matky a bez otce je šikanovaná svou macechou a nevlastní sestrou. Štěstí však Popelce přeje víc než jiným, a proto se její život rázem změní. Vánoce bez Popelky jako by nebyly.

ZÁVĚR

Který film z našeho seznamu se ti líbil nejvíc? Znáte nějaký český vánoční film, který stojí za zhlédnutí? Který vánoční film je Váš oblíbený? Napište nám dolů do komentářů.