Některé z nejlepších filmů v Hollywoodu jsou natočeny dle skutečných událostí a osobních příběhů o tragédii, přizpůsobivosti a úspěchu. Máme pro Vás seznam filmů, které jsou založené na pravdivých příbězích a zvěčňují tak skutečné momenty, vzpomínky a osoby. 

Schindlerův seznam (1993)

Zdroj: Variety.com

Tento emočně velmi silný snímek vypráví příběh Oskara Schindlera (Liam Neeson), nacistického obchodníka, který postupně prohlédl zrůdnost režimu a nakonec se mu podařilo zachránit více než 1000 Židů před plynovou komorou. Film režíroval Steven Spielberg a proslavil krom Liama Neesona také Ralpha Fiennese (známý jako Lord Voldemort ze série Harry Potter), který ztvárnil nacistického velitele a kata Amona Goetha. Film byl velmi dobře přijat kritikou i diváky, získal několik Oscarů a ocenění.

Apollo 13 (1995)

Zdroj: talkfilmsociety.com

Film, který popisuje reálné události, které nastaly při misi kosmické lodi Apolla 13 v roce 1970, se zapsal do historie dramatické kinematografie. Snímek Rona Howarda sleduje příběh tří astronautů, kteří se zoufale snažili přivést svou loď zpátky na oběžnou dráhu Země poté, co explodovala kyslíková nádrž a ohrozila tak nejen misi, ale celé jejich přežití. Film byl hvězdně obsazen a Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon nebo Ed Harris se zasloužili o obrovský úspěch, několik Oscarů a dalších ocenění.

Kód Enigmy (2014)

Zdroj: Logout

Tento brilantní film o skutečném příběhu, kde můžeme v hlavní roli vidět skvělého Benedikta Cumberbatche (Sherlock, Doctor Strange), vypráví příběh matematika a kryptoanalytika Alana Turinga, který se pokouší rozluštit kód enigmy, který používali nacisti k zabezpečení svých rádiových zpráv během druhé světové války. Turing byl génius, s kterým však bylo velmi těžké spolupracovat, protože považoval své kolegy za méněcenné. Nakonec však musel překonat nejen matematické, ale i sociální problémy, pokud chtěl uspět.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Zdroj: tv.seznam.cz

Tento film vypráví pravdivý příběh spartského krále Leonidase a jeho 300 mužů, kteří bojovali proti Peršanům v bitvě u Thermopylae, která se konala v roce 480 před naším letopočtem mezi Řeckem a Persií (dnešním Íránem). Ve filmu se objeví Gerard Butler jako král Leonidas, nebo Lena Headey (Cersei Lannister ze Hry trůnu) jako jeho královna. Snímek spojuje úžasné vizuální efekty s reálným hraním a nechává tak historii opět ožít na velkém plátně.

Útěk do divočiny (2007)

Zdroj: tv.seznam.cz

Pravdivý příběh o duchovním putování člověka do přirozeného světa divoké přírody odráží mnoho konfliktů a problémů, se kterými zápasí všichni materialisticky založení lidé. Je podpořen přáním být svobodný a nezávislý, uniknout normám společnosti a objevit transcendence v přírodě. Poté, co vynikající student a sportovec Christopher McCandless absolvuje univerzitu Emory, opustí svůj majetek, věnuje celý svůj spořící účet ve výši 24 000 dolarů na charitu a vydá se na Aljašku, aby následoval svůj sen.

Útěk z Alcatrazu (1979)

Zdroj: oik-starling.blogspot.com

Alcatraz, umístěný na malém ostrově v Sanfranciském zálivu, byl nejbezpečnějším vězením své doby. Obecně se věřilo, že je z této věznice nemožné uniknout, dokud tři odvážní muži (hrají Clint Eastwood, Fred Ward a Jack Thibeau) nepodnikli úspěšný pokus o útěk v roce 1962. Obdivuhodnost jejich odvahy je stále v rozporu s morálkou veřejnosti, avšak tento ohromující příběh si rozhodně nenechte ujít.

Apokalypsa (1979)

Zdroj: imdb.com

Apokalypsa je volně založená na slavné knize Josepha Conrada, Srdce temnoty (1902), která popisuje události, kterým byl autor přímo svědkem. Autor vzpomíná na cestu po řece do nitra Afriky, již podnikal ve službách belgické obchodní společnosti. Ačkoli to autor přímo neuvádí, předpokládá se, že se jedná o Kongo. Ve filmové verzi tohoto příběhu se podíváme do války ve Vietnamu. Kapitán Willard, kterého hraje Martin Sheen, je poslán na nebezpečnou misi do Kambodže, aby zavraždil dezertujícího plukovníka (Marlona Brando), který se učinil bohem místního domorodého kmene.

Spartakus (1960)

Zdroj: Mubi.com

Když umře svobodný, ztratí radost ze života. Když umře otrok, ztratí bolest. Smrt je jediná svoboda, kterou otroci znají.“ Tak praví jedna z ikonických a povznášejících replik z této mistrovské reprezentace pravděpodobně jednoho z nejslavnějších otrockých povstání v historii lidstva. Snímek režírovaný skvělým Stanleym Kubrickem je považován za jeden z nejlepších filmů o římském impériu, který byl kdy natočen. V hlavní roli exceluje Kirk Douglas, který letos v prosinci oslaví neuvěřitelných 102 let!

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Zdroj: Mbc.com

Leonardo DiCaprio a Tom Hanks excelují v hlavních rolích celovečerního filmu založeném na životě Franka Abagnale Jr. Mladý Abagnale se stal odborníkem na padělání a práci v přestrojení a podařilo se mu zpronevěřit milióny dolarů. Podvodem působil jako pilot společnosti Pan Am, doktor v nemocnici nebo jako právní zástupce. A co je působivé nejvíce, že to vše stihl než mu bylo 19 let. Film kombinuje komické scény s rychlou akcí a vynikajícími herci.

Čistá duše (2001)

Zdroj: culture.affinitymagazine.us

Tento film vypráví příběh matematického génia Johna Forbese Nashe Jr. a je důkazem, že často existuje jen tenká hranice mezi čistým géniem a šílenstvím. Diváci se seznámí s životem tohoto neuvěřitelně nadaného jedince, kterého hraje Russell Crowe. Nash trpěl schizofrenií, která výrazně ovlivnila jeho osobní život, vztahy s rodinou a přáteli a jeho práci.

Americký sniper (2014)

Zdroj: nytimes.com

Tato dramatická adaptace od režiséra Clinta Eastwooda je životním příběhem odstřelovače Navy SEAL Chrise Kyla (Bradley Cooper), jehož přesná muška zachránila nespočet životů a během války v Iráku jej změnila v legendu. Nicméně, když se Chris konečně z války vrací domů, bojuje s opětovným obnovením vztahu se svou ženou a dětmi a snaží se uniknout hrůznému stínu války.

Erin Brockovich (2000)

Zdroj: theaceblackblog.com

Tento snímek, který zajistil Julii Roberts Oscara za její hlavní roli, představuje život rozvedené matky tří dětí, Erin Brockovich. Brockovich, bez jakéhokoli vhodného právnického vzdělání, se nechá najmout jako asistentka v právnické firmě. Díky náhodě a své vlastní pracovitosti se z bezvýznamné sekretářky vypracuje v nepostradatelnou a výborně placenou právní asistentku. Během zkoumání písemných podkladů, k na první pohled zcela banální kauze, náhodou objeví velký ekologický případ znečišťování životního prostředí. Tak začíná proces o odškodnění v celkové výši 333 miliónů dolarů.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz