Nadpřirozeno vládne světem. Kromě Zombie existuje nepřeberné množství jiných monster a nočních tvorů, kteří si dělají zálusk na lidské maso a tělní tekutiny. V posledních letech vznikl trend si tyto predátory idealizovat a vidět je v trochu jiném, často romantickém světle. Přestože se stále s chutí opíjí krví a sem tam vyrvou střeva z těla, vesměs to jsou hrdinové bojující ve svém vlastním temném světě.

 

1. Buffy the Vampire Slayer (Buffy, přemožitelka upírů)

Zdroj: Seroš

Datum vydání: 10. března 1997

Datum ukončení: 20. května 2003

Země původu: USA

Domovská stanice: The WB

Průměrná délka epizody: 45 minut

Počet sérií: 7

Žánr: Drama / Fantasy / Akční / Upíři

Hodnocení: ČSFD: 52 %, IMDb 8,2/10, Rotten Tomatoes: 80 %

Hrají: Sarah Michelle Gellar (Buffy Summers), Alyson Hannigan (Willow Rosenberg), Nicholas Brendon (Xander Harris), Anthony Head (Rupert Giles), James Marsters (Spike), Emma Caulfield (Anya Jenkins), Michelle Trachtenberg (Dawn Summers), David Boreanaz (Angel), Charisma Carpenter (Cordelia Chase)

 

Buffy je na první pohled obyčejná holka, s obyčejnými středoškolskými problémy. Ona je však vyvolená, která bojuje s upíry a dalšími monstry terorizujícími lidstvo. Se svými přáteli se vrhne do boje s nadpřirozenými silami a nejednou zachrání svět.

 

Recenze:

Buffy je prostě klasika a srdeční záležitost. Na této holce jsem vyrůstala a díky ní si poprvé přičuchla k nadpřirozenu. Pominu-li v dnešní době již zastaralé efekty a na můj vkus absenci krve, seriál nemá chybu. První série jsou spíše lehkým čajíčkem, který by dnes neuspojil ani děti na prvním stupni základní školy. Později se děj rozvíjí a tvůrci trošku přitvrdí. A kdo by odolal sladké Sarah a jejím disfunkčním vztahům s upíry Angelem a Spikem.

Dobrou zprávou je, že se hovoří o obnovení seriálu. Zda se Buffy dočká svého (již několikátého) zmrtvýchvstání je pro zatím ve hvězdách. Ale my, věrní fanoušci, v to doufáme.

 

Fotografie:

Video:

2. Angel

Zdroj: The Review Geek

Datum vydání: 5. října 1999

Datum ukončení: 19. května 2004

Země původu: USA

Domovská stanice: The WB

Průměrná délka epizody: 42 minut

Počet sérií: 5

Žánr: Drama / Fantasy / Akční / Upíři / Horor / Thriller /

Hodnocení: ČSFD: 60 %, IMDb 8/10

Hrají: David Boreanaz (Angel), Alexis Denisof (Wesley Wyndam-Pryce), J. August Richards (Charles Gunn), Charisma Carpenter (Cordelia Chase), Andy Hallett (Lorne), Amy Acker (Winifred ‚Fred‘ Burkle), Glenn Quinn (Allen Francis Doyle) a další…

 

Angel je spin-off a zároveň crossover Buffy the Vampire Slayer. Poté, co se Angel (upír s duší) přestěhuje ze Sunnydale do L.A., najde své životní poslání v pomoci bezmocným lidem. Společně s přáteli vybuduje soukromou detektivní kancelář, kde společně bojují proti temným silám a ještě temnější právnické agentuře Wolfram & Hart.

 

Recenze:

Angel je trochu dospělejší verze Buffy. Upír s duší, který se chce vykoupit ze svých činů a zároveň vydělat nějaký ten dolar. Své kouzlo to určitě má, už jen díky Davidovi a několika sympatickým démonům, kterým fandíte víc, než celé lidské populaci.

Děj obou seriálů se vzájemně prolíná a postavy se ve svých nových světech navštěvují, s tím, že vysvětlení je vždy jen v jedné verzi. Pro pochopení je potřeba sledovat oba seriály.

 

Fotografie:

Video:

 

3. The Strain (Agresivní virus)

Zdroj: Hulu

Datum vydání: 13. července 2014

Datum ukončení: 17. září 2017

Země původu: USA

Domovská stanice: FX

Průměrná délka epizody: 42 minut

Počet sérií: 4

Žánr: Drama / Thriller / Mysteriózní / Horor / Upíři /

Hodnocení: ČSFD: 72 %, IMDb 7,4/10, Rotten Tomatoes: 81 %

Hrají: Corey Stoll (Ephraim Goodweather), David Bradley (Abraham Setrakian), Rupert Penry-Jones (Mr. Quinlan), Richard Sammel (Thomas Eichorst), Kevin Durand (Vasiliy Fet), Ruta Gedmintas (Dutch Velders) a další…

 

Na newyorské letiště přistane letadlo plné mrtvých pasažérů. Přežili pouze 4 z nich. Za vše může neznámá síla, a tak jsou povoláni epidemiologové, kteří objeví podivnou truhlu připomínající rakev. Ta po chvíli zmizí. Mezitím se na pitevně zjistí, že všem obětem chybí krev.

 

Recenze:

Jeden z mála seriálů, kde upíři nejsou hrdinové, ale skutečné krvelačné bestie. Nechybí hektolitry krve a „chutné“ scény.

 

Fotografie:

Video:

 

4. Being Human (Cena za lidskost)

Zdroj: čekujonline.cz

Datum vydání: 17. ledna  2011

Datum ukončení: 7. dubna 2014

Země původu: USA / Kanada

Domovská stanice: Syfy

Průměrná délka epizody: 45 minut

Počet sérií: 4

Žánr: Drama / Horor / Mysteriózní / Upíři / Vlkodlaci /

Hodnocení: ČSFD: 75 %, IMDb 7,5/10, Rotten Tomatoes: 72 %

Hrají: Sam Huntington (Josh Levison), Sam Witwer (Aidan Waite), Meaghan Rath (Sally Malik), Gianpaolo Venuta (Danny Angeli ), Mark Pellegrino (James Bishop), Kristen Hager (Nora Sergeant) a další…

 

Remake původního britského seriálu od BBC. Co se stane, když se k sobě sestěhují upír, vlkodlak a duch? Zajímavý seriál plný zábavy, dobrodružství, ale také dramatických chvil. Trojice outsiderů se snaží přizpůsobit běžnému životu, což je těžší, než si představovali.

 

Recenze:

Osobně dávam přednost americké verzi seriálu. Už jen kvůli hereckému obsazení. Seriál ukazuje, jak složitý život mají nadpřirozené bytosti, které by rádi splynuly s okolním světem. Má to nápad, vtip i drive.

 

Fotografie:

Video:

5. True Blood (Pravá krev)

Zdroj: HBO.com

Datum vydání: 7. září 2008

Datum ukončení: 24. srpna 2014

Země původu: USA

Domovská stanice: HBO

Průměrná délka epizody: 60 minut

Počet sérií: 7

Žánr: Drama / Fantasy / Horor / Upíři /

Hodnocení: ČSFD: 75 %, IMDb 7,9/10, Rotten Tomatoes: 67 %

Hrají: Anna Paquin (Sookie Stackhouse), Stephen Moyer (Bill Compton), Alexander Skarsgård (Eric Northman), Ryan Kwanten (Jason Stackhouse), Sam Trammell (Sam Merlotte), Nelsan Ellis (Lafayette Reynolds), Rutina Wesley (Tara Thornton), Carrie Preston (Arlene Fowler), Deborah Ann Woll (Jessica Hamby), Kristin Bauer van Straten (Pam De Beaufort) a další…

 

Seriál je založen na knižní sérii „The Southern Vampires Mysteries„. Popisuje svět, ve kterém byla vytvořena syntetická krev, a tak upíři mohou povstat ze svých hrobů a žít mezi lidmi. Hlavní hrdinkou je Sookie Stackhouse, servírka ovládající telepatické schopnosti a až patetickou přitažlivostí k upíru Billovi.

 

Recenze:

True Blood je jedním z mých oblíbených seriálů. Nenajdete zde pouze upíry, ale také vlkodlaky, panterodlaky, čarodějnice, měňavce, víly a všemožné další nadpřirozené bytosti. Zároveň se nejedná o žádnou pohádku. Pod taktovkou HBO vzniklo ze seriálo prostopášné fantasy plné krvavých jatek a až pornografických scén.

Postavy jsou vesměs sympatické, i když naivita lolitky Sookie v některých okamžicích leze na nervy. Na druhou stranu vše zachraňuje Alexander Skarsgård, kterému role Erica Nortmana sedí jak ulitá.

 

Fotografie:

Video:

 

6. The Vampire Diares (Upíří deníky)

Zdroj: The Vampire Diaries Wiki – Fandom

Datum vydání: 10. září 2009

Datum ukončení: 10. března 2017

Země původu: USA

Domovská stanice: The CW

Průměrná délka epizody: 43 minut

Počet sérií: 8

Žánr: Drama / Horor / Romantický / Upíři / Nadpřirozeno / Vlkodlaci

Hodnocení: ČSFD: 64 %, IMDb 7,8/10, Rotten Tomatoes: 85 %

Hrají: Ian Somerhalder (Damon Salvatore), Paul Wesley (Stefan Salvatore), Nina Dobrev (Elena Gilbert / Katherine Pierce), Candice King (Caroline Forbes), Kat Graham (Bonnie Bennett), Michael Malarkey (Lorenzo ‚Enzo‘ St. John), Zach Roerig (Matt Donovan), Matthew Davis (Alaric Saltzman) a další…

 

Seriál na motivy stejnojmenné knižní série spisovatelky L. J. Smith vypráví příběh Eleny Gilbert, která se snaží vyrovnat s tragickou autonehodou a smrtí rodičů. Žal překonává za pomocí svých přátel. Její bratr Jeremy se uchýlí k drogám. S novým školním rokem se objeví záhadný student Stefan. Vznikne mezi nimi vzájemná přitažlivost. Osudovou lásku ruší jen fakt, že Stephan, stejně tak jako jeho bratr Damon, jsou upíři, kteří sdílí nejen nesmrtelnost, ale také lásku k Eleně.

 

Recenze:

Upíří deníky jsou asi nejznámějším a nejpopulárnějším seriálem s upíří tématikou. Díky milostnému trojúhelníku a romantickým až melodramatickým okamžikům je zaměřený spíše pro ženskou část diváků. Nechybí ovšem krvavé scény a napětí. K nadpřirozenému balíčku upírů, vlkodlaků, čarodějnic a hybridů se přidalo skvělé herecké obsazení, které vytvořilo fantastickou červenou knihovnu.

 

Fotografie:

Video:

7. The Originals

Zdroj: Gorilla.cz

Datum vydání: 3. října 2013

Datum ukončení: v roce 2018

Země původu: USA

Domovská stanice: The CW

Průměrná délka epizody: 43 minut

Počet sérií: 5

Žánr: Drama / Horor / Romantický / Upíři / Nadpřirozeno / Vlkodlaci

Hodnocení: ČSFD: 77 %, IMDb 8,3/10, Rotten Tomatoes: 92 %

Hrají: Joseph Morgan (Niklaus ‚Klaus‘ Mikaelson), Daniel Gillies (Elijah Mikaelson), Phoebe Tonkin (Hayley Marshall), Charles Michael Davis (Marcel Gerard), Leah Pipes (Camille O’Connell), Danielle Campbell (Davina Claire), Steven Krueger (Josh Rosza), Claire Holt (Rebekah Mikaelson), Yusuf Gatewood (Vincent Griffith), Riley Voelkel (Freya Mikaelson)

 

Spin-off Upířích deníků se zaměřuje na nesmrtelnou rodinu původních upírů. V jejich čele je obávaný Klaus Mikelson, hybrid, který po jedné noci s vlkodlačicí Hayley očekává potomka. Návrat do New Orleans mu znepříjemní fakt, že město, které vybudoval, nyní pevnou rukou vede Marcel. Postupně se zde schází celá rodina, která slibem „Always and forever“ zkomplikuje životy nejen sobě, ale také celému městu.

 

Recenze:

The Originals je trochu „mužnější“ verzí Upířích deníků. Ani zde nechybí milostné zápletky, rodinná dramata a srdceryvné scény. Převažují však drsné způsoby původních upírů, které v podání nekompromisního Klause a ušlechtilého Elijaha vytváří tu správnou atmosféru.

 

Fotografie:

Video:

8. Van Helsing

Zdroj: Terror Time

Datum vydání: 23. září 2016

Země původu: USA / Kanada

Domovská stanice: Syfy

Průměrná délka epizody: 43 minut

Počet sérií: 2+

Žánr: SciFi / Drama / Upírský /

Hodnocení: ČSFD: 50 %, IMDb 6/10, Rotten Tomatoes: 82 %

Hrají: Kelly Overton (Vanessa Helsing), Jonathan Scarfe (Axel Miller), Alison Wandzura (Nicole), Hilary Jardine (Susan), David Cubitt (John), Christopher Heyerdahl (Sam) a další…

 

Hlavní hrdinkou je Vanessa Helsing. Dcera legendárního lovce upírů je po pěti letech přivedena zpět k životu a zjistí, že svět nyní ovládají upíři a že nad nimi má jedinečnou moc. Stává se poslední nadějí lidstva, aby získalo zpět to, co jim upíři vzali.

 

Fotografie:

Video:

 

9. Hemlock Grove

Zdroj: Fangs For The Fantasy

Datum vydání: 19. dubna 2013

Datum ukončení: 23. října 2015

Země původu: USA

Domovská stanice: Netflix

Průměrná délka epizody: 60 minut

Počet sérií: 3

Žánr: Horor / SciFi / Thriller / Drama / Upíři / Vlkodlaci /

Hodnocení: ČSFD: 65 %, IMDb 7,2/10, Rotten Tomatoes: 38 %

Hrají: Famke Janssen (Olivia Godfrey), Bill Skarsgård (Roman Godfrey), Landon Liboiron (Peter Rumancek), Aaron Douglas (Sheriff Sworn), Emilia McCarthy (Alyssa Sworn), Eliana Jones (Alexa), Dougray Scott (Norman Godfrey), Marty Adams (Neck), Laurie Fortier (Marie Godfrey), Madeleine Martin (Shelley Godfrey)

 

Ponuré město Hemlock Grove tíží nejedno tajemství. Poblíž ocelárny je nalezeno tělo mladé dívky. Kvůli pomluvám je obviněn sedmnáctiletý romský chlapec Peter, o kterém se tvrdí, že je vlkodlak. Ten se brzy s přátelí s místním prominentním dědicem Romanem, který rovnež není pouhým člověkem. Společně se rozhodnou, že najdou skutečného vraha.

 

Recenze:

Hemlock Grove je temný seriál, kde se snoubí nadpřirozeno s vědou a medicínou. Budí mrazivý dojem. Rovnež obsahuje nejlepší přeměnu ve vlkodlaka, kterou jsem doposud viděla. Je to opravdu zvláštní seriál a každopádně stojí za shlédnutí. Alespoň už jen kvůli Billovi Skarsgårdovi, který si stejně jako jeho bratr v True Blood, střihnul roli upíra.

 

Fotografie:

Video:

10. Teen Wolf (Vlčí mládě)

Zdroj: minhaserie.com.br

Datum vydání: 5. června 2011

Datum ukončení: 24. září 2017

Země původu: USA

Domovská stanice: MTV

Průměrná délka epizody: 41 minut

Počet sérií: 6

Žánr: Drama / Horor / Romantický / Teen / Vlkodlaci /

Hodnocení: ČSFD: 77 %, IMDb 7,7/10, Rotten Tomatoes: 81 %

Hrají: Tyler Posey (Scott McCall), Dylan O’Brien (Stiles), Crystal Reed (Allison Argent), Holland Roden (Lydia Martin), Colton Haynes (Jackson), Tyler Hoechlin (Derek Hale), Shelley Hennig (Malia Tate), Dylan Sprayberry (Liam Dunbar), Arden Cho (Kira Yukimura)

 

Středoškolský outsider Scott se se svým nejlepším kamarádem potují lesem, když ho napadne obrovská šelma. Brzy zjistí, že byl pokousán vlkodlakem, kterým je nyní i on. Přes počáteční rozpaky se se svou novou identitou brzy smíří. Vlkodlaci ovšem nejsou jediným nebezpečím, které v jeho městě panuje.

 

Recenze:

Jak už sám název napovídá, seriál je zasazen do prostředí střední školy a s ní souvisící problémy dnešních teenagerů. První série vesměs řeší rozkol mezi láskou a faktem, že hlavní hrdina je vlkodlak. V dalších sériích už začínají přebývat vážnější témata a sem tam pocítíte lehké mrazení. Také se jedná o jeden z mála seriálů, kde je ústřední postavou vlkodlak a není zde zmínka o existenci upírů.

 

Fotografie:

Video:

11. Bitten

Zdroj: Spoiler TV

Datum vydání: 11. ledna 2014

Datum ukončení: 15. dubna 2016

Země původu: Kanada

Domovská stanice: Space

Průměrná délka epizody: 44 minut

Počet sérií: 3

Žánr: Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní / Nadpřirozený / Vlkodlaci /

Hodnocení: ČSFD: 50 %, IMDb 7,1/10

Hrají: Laura Vandervoort (Elena Michaels), Greyston Holt (Clayton Danvers), Greg Bryk (Jeremy Danvers), Paul Greene (Philip McAdams), Steve Lund (Nick Sorrentino), Michael Xavier (Logan Jonsen), Genelle Williams (Rachel Sutton), Tommie-Amber Pirie (Paige Winterbourne)

 

Seriál na motivy románu Otherworld  kanadské spisovatelky Kelley Armstrong vypráví příběh o první ženě, která přežila přeměnu ve vlkodlaka. Elena se od chvíle, kdy byla pokousána, snaží žít jako dřív. Své prokletí musí utajit před svým přítelem a zároveň čelit své minulosti.

 

Recenze:

Příběh asi moc nepřekvapí a neočekávejte žádné velké efekty. Vlkodlaci jsou prostě vlci. Na druhou stranu seriálů s výhradně vlkodlačí tématikou je tak málo, že fanoušci s radostí přijmou vše, co se namane.

 

Fotografie:

Video:

12. Novinky

Zdroj: Legacies | The Vampire Diaries Wiki | FANDOM powered by Wikia
Legacies

 

Legacies

Pokračování seriálů The Vampire Diares a The Originals.

Příběh vypráví o další generaci nadpřirozených bytostí, které se na škole pro mladé a nadané snaží najít svůj vlastní smysl života. Hlavní hrdinkou je Hope Mikelson, dcera Klause a Hayley. Stanou se z těchto mladých čarodějů, upírů a vlkodlaků hrdinové nebo se vydají tou temnější cestou?

 

Herecké obsazení: Danielle Rose Russell jako Hope Mikaelson, Matthew Davis jako Alaric Saltzman, Kaylee Bryant jako Josie Saltzman, Jenny Boyd jako Lizzie Saltzman, Quincy Fous jako MG, Aria Shahghasemi jako Landon Kirby, Archie L. Winston jako Jacques Parker.

Premiéra se chystá 11. října 2018 na CW.

 

V Wars

Zdroj: Ciak Generation

Přítele doktora Luthera Swanna neznámý virus přemění ve vraždící monstrum, upíra. Nemoc se rychle šíří a čím dál více lidí se začíná měnit v upíry a začíná se schylovat k válce. Luther se snaží zjistit, co se stalo a jak všechno zarazit. Jeho přítel Michael se zatím stává vůdcem všech upírů a Lutherovi dochází čas.

 

Herecké obsazení: Ian Somerhalder jako Dr. Luther Swann, Adrian Holmes jako Michael Fayne, Jacky Lai jako Kaylee Vo, Peter Outerbridge jako Calix Niklos

Premiéru budete moci sledovat letos na Netflixu.