Nejeden hrdina se během svého života ocitl ve vězení. Ať už svým přičiněním nebo se stal obětí justice, zdejší prostředí člověka změní. Někteří se snaží zapadnout, najít nové přátelé, koketovat se svou sexuální orientací nebo tomu všemu uniknout. Postavy z těchto seriálů na vlastní kůži poznaly všechna úskalí pobytu za mřížemi.

 

1. Prison Break (Útěk z vězení)

Zdroj: East Coast Radio

Datum vydání: 29. srpna 2005

Datum ukončení: 30. května 2017

Země původu: USA

Domovská stanice: Fox

Průměrná délka epizody: 45 minut

Počet sérií: 5

Žánr: Dobrodružný / Krimi / Drama / Thriller

Hodnocení: ČSFD: 80 %, IMDb 8,4/10, Rotten Tomatoes: 80 %

Hrají: Wentworth Miller (Michael Scofield), Dominic Purcell (Lincoln Burrows), Sarah Wayne Callies (Sara Tancredi), Amaury Nolasco (Fernando Sucre), Robert Knepper (Theodore ‚T-Bag‘ Bagwell) a další…

 

Lincoln Burrows byl odsouzen k trestu smrti za vraždu bratra viceprezidentky. Tvrdí, že je nevinný a že se jedná o spiknutí. Jediný, kdo mu alespoň trochu věří, je jeho bratr, Michael Scofield. Michael je génius, který se rozhodne svému bratru pomoct. Vymyslí brilantní plán na útěk a celý ho zakomponuje do obrovského tetování, jenž pokrývá téměř celé jeho tělo. Aby se dostal do vězení, přepadne banku. Začíná se rozjíždět největší útěk století, který Michael do detailu naplánoval. Všechno však nejde podle plánu a Michael občas musí improvizovat.

2. Orange Is the New Black

Zdroj: rirca.es

Datum vydání: 11. července 2013

Země původu: USA

Domovská stanice: Netflix

Průměrná délka epizody: 60 minut

Počet sérií: 6+

Žánr: Drama / Komedie

Hodnocení: ČSFD: 85 %, IMDb 8,2/10, Rotten Tomatoes: 89 %

Hrají: Taylor Schilling (Piper Chapman), Laura Prepon (Alex Vause), Michael Harney (Sam Healy), Kate Mulgrew (Galina ‚Red‘ Reznikov), Uzo Aduba (Suzanne ‚Crazy Eyes‘ Warren), Danielle Brooks (Tasha ‚Taystee‘ Jefferson) a další…

 

Seriál je natočen dle stejnojmenných memoárů Piper Kerman. Piper Chapman je odsouzena ke strávení 15 měsíců v ženské věznici za praní peněz pro svou přítelkyni a dealerku Alex. Musí tak opustit svůj dosavadní život v New Yorku a svého snoubence a nasadit si nepohodlnou oranžovou kombinézu ve federální věznici. Bude muset čelit nelehkému úkolu. V klidu si odsedět svůj trest, což jak brzy zjistí, nebude vůbec snadné.

3. Vis a Vis

Zdroj: Culturamas

Datum vydání: 20. dubna 2015

Země původu: Španělsko

Domovská stanice: Antena 3 / Fox

Průměrná délka epizody: 60 minut

Počet sérií: 3+

Žánr: Drama / Komedie

Hodnocení: ČSFD: 82 %, IMDb 8,3/10

Hrají: Maggie Civantos (Macarena), Carlos Hipólito (Leopoldo), Roberto Enríquez (Fabio), Cristina Plazas (Miranda), Berta Vázquez (La Rizos), Alba Flores (Saray) a další…

 

Mladá naivní žena Macarena Ferreir, se nesměle zamiluje do svého šéfa, pro kterého je ochotna udělat i pár menších zločinů. Posléze je Macarena obviněna a umístěna do věznice Cruz del Sur. Ve vězení čelí šoku z krutého prostředí. Musí si zde odsedět celkem sedm let. Během té doby se mění a vyvíjí v jiného člověka. Takového, který má šanci přežít.

4. Wentworth

Zdroj: Junkee

Datum vydání: 1. května 2013

Země původu: Austrálie

Domovská stanice: SoHo

Průměrná délka epizody: 55 minut

Počet sérií: 6+

Žánr: Drama / Krimi

Hodnocení: ČSFD: 85 %, IMDb 8,7/10, Rotten Tomatoes: 86 %

Hrají: Danielle Cormack (Bea Smith), Nicole da Silva (Franky Doyle), Kris McQuade (Jacs Holt), Leeanna Walsman (Erica Davidson), Kate Atkinson (Vera Bennett), Celia Ireland (Liz Birdsworth) a další…

 

Bea Smith nastupuje do Wentworthského vězení pro ženy. Zde můžete sledovat život v nápravném zařízení, místní hierarchii a tlak na ženy, který je díky tomuto rozdělení moci vytvářen. Kromě každodenních problémů ve věznici, můžete sledovat minulost a osudy jak odsouzených, tak zdejších dozorců.

5. Celblok H

Zdroj: Pinterest

Datum vydání: 3. března 2014

Země původu: Nizozemsko

Domovská stanice: SBS 6

Průměrná délka epizody: 50 minut

Počet sérií: 4+

Žánr: Drama / Krimi

Hodnocení: IMDb 7,4/10

Hrají: Isa Hoes (Suzanne ‚Suus‘ Kramer), Eva van de Wijdeven (Frederica ‚Freddy‘ Hendriks), Christine van Stralen (Elizabeth ‚Lies‘ van Gemert), Imanuelle Grives (Dorien ‚Door‘ Breeveld), Dimme Treurniet (Rob ‚Beer‘ Berends) a další…

 

Holandský remake seriálu Wentworth. Suzanne Kramer je obviněna z pokusu o vraždu svého manžela a poslána do ženské věznice, kde se zaplete do boje se svými spoluvězeňkyněmi. Brzy zjistí, že zde existují dva tábory. Ženy, které si nechají vše líbit a ty, které jsou ochotny se bít na svobodu.

6. Supermax

Zdroj: SerialZone

Datum vydání: 20. září 2016

Datum ukončení: 13. prosince 2016

Země původu: Brazílie

Domovská stanice: Rede Globo

Průměrná délka epizody: 45 minut

Počet sérií: 1

Žánr: Drama / Horor / Thriller / Nadpřirozený / Mysteriózní

Hodnocení: IMDb 6,3/10

Hrají: Ravel Andrade (Dante), Bruno Belarmino (Luisão), Pedro Bial, Erom Cordeiro (Sérgio) a další…

 

Dvanáct lidí se probudí v maximálně zabezpečeném vězení uprostřed Amazonského pralesa. Musí spojit síly a bojovat proti neznámých nestvůrám a dalším nadpřirozeným jevům.

7. Caught

Zdroj: YouTube

Datum vydání: 26. února 2018

Země původu: Kanada

Domovská stanice: CBC

Průměrná délka epizody: 42 minut

Počet sérií: 1+

Žánr: Drama / Krimi

Hodnocení: IMDb 6,4/10, Rotten Tomatoes: 67 %

Hrají: Allan Hawco (David Slaney), Paul Gross (Officer Patterson), Eric Johnson (Brian Hearn), Tori Anderson (Ada), Enuka Okuma (KC Williams)

 

V roce 1978 byl David Slaney po nepovedeném kšeftu s drogami zatčen. Následně naplánuje útěk z vězení, aby se mohl zúčastnit ještě jedné práce. Na záda mu však dýchá strážník Patterson. Slaney brzy zjistí, že nic není takové, jak se zdá a že nikomu nemůže důvěřovat.

 

8. Capadocia (Věznice Capadocia)

Zdroj: JustWatch

Datum vydání: 10. září 2008

Země původu: USA / Mexiko

Domovská stanice: HBO

Průměrná délka epizody: 60 minut

Počet sérií: 3

Žánr: Drama

Hodnocení: ČSFD: 82 %, IMDb 8,2/10

Hrají: Ana de la Reguera (Lorena Guerra), Juan Manuel Bernal (Federico), Dolores Heredia (Teresa Lagos), Marco Antonio Treviño (Santiago Marin), Cecilia Suárez (Aurelia Sosa ‚La Bambi‘) a další…

 

Advokátka hájící práva vězenkyň Teresa Lagosová usiluje o zavedení úspěšného rehabilitačního programu. Její úsilí je mařeno chamtivý byznysmen. Vězení má být zprivatizováno a vězeňkyně využity jako levná pracovní síla. V ústavu si odpykává svůj trest i Lorena, zámožná matka a manželka, která nešťastnou náhodou zabila milenku svého manžela. Lorena se musí přizpůsobit svému novému životu a rychle si uvědomí hořkost svého původu. Capadocia je totiž místo bez slitování.

 

9. Escape at Dannemora (novinka)

Zdroj: IMDb

Datum vydání: v roce 2018

Země původu: USA / Mexiko

Domovská stanice: Showtime

Průměrná délka epizody: 60 minut

Žánr: Drama / Krimi / Minisérie

Hrají: Patricia Arquette (Tilly Mitchell), Paul Dano (David Sweat), Benicio del Toro (Richard Matt), Eric Lange (Lyle Mitchell), Bonnie Hunt (Catherine Leahy Scott), Michael Imperioli (Andrew Cuomo)

 

Seriál je založen na skutečných událostech z roku 2015 v New Yorku, kdy zaměstnankyně vězení pomohla utéct dvěma odsouzeným vrahům, se kterými si vybudovala sexuální vztah.