Stand-up je bezpochyby tou nejnáročnější formou komedie. Může se to sice pokusit dělat v podstatě kdokoliv, avšak jen ti nejlepší z nejlepších se dočkají úspěchu, bohatství a slávy. Teda pokud nejste Amy Schumer, jejíž úspěch je vzhledem k její nevtipnosti ohromnou záhadou, avšak to je téma na jindy. Teď se pojďme společně podívat na ty stand-up komiky, kteří si svůj úspěch rozhodně zasloužili. (Upozornění: Jedná se pouze o můj osobní názor. Komici nejsou v žádném určitém pořadí, jedná se spíše o seznam, než-li žebříček.)

1. Bo Burnham

Zdroj: Netflix

Mladý a velmi talentovaný Bo Burnham je bezpochyby jedním z nejpopulárnějších stand-up komiků současnosti. A je vcelku snadné pochopit proč. Jeho vystoupení jsou totiž jedinečná tím, že se nejedná o pouhý stand-up, ale i o hudební vystoupení. Jeho satirické písně poukazující na různé problémy dnešní doby jsou chytlavé, vtipné a pravděpodobně i hlavním důvodem jeho úspěchu. Pokud nejste obeznámeni s jeho tvorbou, tak bych vám doporučil si jako první poslechnout „Sad“ nebo „Kill Yourself“.

2. Ricky Gervais

Zdroj: deadline.com

Tento komik se nebojí říct věci tak, jak jsou, a popřípadě si z nich i udělat pořádnou legraci. Ricky Gervais má velmi zdravý pohled na svět. Je přesvědčený o tom, že by v komedii nemělo být nic tabu a že by se lidé neměli bát udělat si srandu i ze „smutných“ situací. A i když se vždycky najde někdo, kdo je Rickyho humorem pohoršen, tak ho to nikdy nezastavilo. Ba naopak, jeho fanoušků je každým dnem více.

3. Bill Burr

Zdroj: Royal Albert Hall

A máme tady dalšího komika, který se ani trochu nebojí říct, co si myslí, a nemá problém s vyjádřením svého názoru na kontroverzní témata. Pravděpodobně se nejvíce proslavil tím, když v roce 2006 měl vystupovat ve Filadelfii, ale místo toho veškerý svůj čas na pódiu využil k tomu, aby všelijakými způsoby urážel přítomné publikum a jejich město, protože před tím „vybučeli“ ostatní komiky. Také velmi rád mluví o tom, jak by se všechny problémy světa vyřešily, kdyby prostě většina lidské populace umřela. To je asi tak vše, co o Billovi potřebujete vědět.

4. George Carlin

Zdroj: Charlie Rose

George Carlin je absolutní legendou stand-up komedie. Mnozí komici ho mají za vzor, zatímco jeho fanoušci k němu přirovnávají všechny ostatní komiky a říkají, jak se nikdo Georgovi nemůže vyrovnat. Nebudu přímo říkat, zdali s tím souhlasím, nebo ne. Místo toho jen řeknu, že málokterý komik dosáhl takového úspěchu, jako on, a myslím si, že si to rozhodně zasloužil.

5. Chris Rock

Zdroj: NBC

Ikonický komik s ikonickým hlasem. Takhle bych popsal jedinou větou mistra stand-up komedie jménem Chris Rock. Jsem přesvědčený o tom, že tohoto muže zná doslova každý. Ať už právě díky jeho stand-upu, nebo jste jej jen zahlédli v nějakém filmu. Má za sebou velmi bohatou kariéru a podařilo se mu po celou dobu zůstat silně relevantním na komediální scéně. A to si zaslouží náš respekt.

6. Dave Chappelle

Zdroj: Netflix

Málokdo by dokázal udělat to, co udělal Dave Chappelle. Na přelomu 20. a 21. století byl na vrcholu své kariéry, v podstatě všichni ho milovali a uznávali. Avšak v roce 2004 se mu nelíbilo, jakým směrem se ubíral jeho pořad Chappelle’s Show, a tak jednoho dne prostě od pořadu odešel a místo toho se vydal na cestu do Jižní Afriky. Nejen, že tím všechny šokoval, ale připravil se tak i o smlouvu s Comedy Central, která mu mohla vydělat desítky milionů dolarů. Člověk by čekal, že tím je jeho kariéra u konce, ale když se v roce 2013 patřičně vrátil na scénu, tak opět začal sklízet jeden úspěch za druhým a získal obrovské uznání od ostatních komiků.

7. Louis C. K.

Zdroj: CNN

I když v posledních několika měsících byla jeho kariéra v podstatě pohřbena na základě obvinění ze sexuálního obtěžování, tak to nic nemění na tom, že to je skvělý komik, který doposud v podstatě neznal skoro nic jiného, než úspěch. Hrál v mnoha filmech a seriálech  (většinu z nich i režíroval a napsal jim scénář), čtyřikrát hostoval SNL, byl dvakrát nominován na cenu Golden Globe a vydal několik velmi úspěšných stand-up speciálů. Mnozí komici by mu mohli tohle jen závidět.

8. Sarah Silverman

Zdroj: Kare 11

Sarah Silverman je královnou sarkasmu a ironie. Její stand-up komedie je složená ze všeho od sexu a vztahů až po holokaust. Probírá témata, které by si mnozí nemohli dovolit ani zmínit, protože by za to byli kritizováni a odsuzování. Avšak Sarah našla dokonalý způsob vystupování, díky kterému jí to všechno bez problému projde. Svými vystoupeními nejen publikum náramně pobaví, ale zároveň je donutí se zamyslet i nad svými názory a pohledy na svět.

9. Jerry Seinfeld

Zdroj: Variety

Sympaťák se zajímavým hlasem, který probírá taková témata, která zaujmou co nejvíce lidí. Takový je legendární Jerry Seinfeld. A i když je ve světě především známý díky svému pořadu Seinfeld, tak stand-up je to, kde můžete vidět jeho brilantní humor v plné síle.

Také stojí za zmínku: Hans Teeuwen, Robin Williams, Andy Kaufman, Wanda Sykes, Margaret Cho, Woody Allen, Eddie Murphy, Kevin Hart