Jeden z našich pozorných čtenářů se pozastavil nad skutečností, že z hlavní zpravodajské relace veřejnoprávní České televize se krátce po sobě vytratily dvě výrazné moderátorky, Světlana Witowská a Daniela Písařovicová. Navíc se nás zeptal: „Také jste si všimli, že Česká televize v posledních týdnech ještě více zkrotla?”

Bohužel, také jsme si toho všimli a navíc nás to vůbec nepřekvapuje. Veřejnoprávní stanice totiž dlouhodobě čelí politickému tlaku a některým zaměstnancům se to vůbec nelíbí. Hledají proto uplatnění v soukromých médiích, kde mají více nezávislosti.

Na politickou objednávku

Z České televize už před časem například odešla Daniela Drtinová a otevřeně přiznala, že její odchod rozhodně nebyl dobrovolný. Jak se však později ukázalo, byla stažena z publicistického pořadu „Události, komentáře“ a to bez uvedení důvodů. To se vůbec nelíbilo jejím kolegům, byli totiž přesvědčení, že za vším stála politická objednávka. Zjistili, že si na Drtinovou stěžoval tehdejší ministr kultury Jiří Balvín, údajně kvůli rozhovoru, věnovanému odvolání ředitele Národního divadla Jiřímu Burianovi. V celé kauze se nejvíc angažoval další výrazný politický moderátor ČT Martin Veselovský. Ten dokonce požádal generálního ředitele Petra Dvořáka, aby vysvětlil, proč byla Drtinová z Událostí, komentářů „odejita“. Nakonec oba dali České televizi výpověď a společně s dalšími bývalými kolegy z Událostí, komentářů založili soukromou televizi DVTV. Mimochodem velmi úspěšnou, od roku 2015 každoročně vítězí v anketě Křišťálová lupa.

Borek vs. Paroubek

Drtinová s Veselovským však zdaleka nepatří k jediným moderátorům Událostí, komentářů, kteří doplatili na nevoli politiků a vedení ČT, podléhající tlakům mocných. V roce 2006 byl z této ostře sledované relace stažen také David Borek, poté, co údajně „nezvládl“ rozhovor s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem. Podle Borkova šéfa se na něj prý špatně připravil a premiérovi stále skákal do řeči. Nicméně, tento zkušený moderátor z ČT neodešel definitivně a v roce 2014 se do Událostí, komentářů vrátil. Nyní je zahraničním zpravodajem a pravidelně informuje o dění v Izraeli.

Krásky v nesnázích

Nejnověji vyvolalo nemalý rozruch překvapivé zmizení Světlany Witowské z hlavních zpravodajských pořadů ČT. Prozatím to vysvětlila rodinnými důvody s tím, že by se chtěla více věnovat svému malému synovi. A koncem loňského roku ji následovala její kolegyně Daniela Písařovicová, údajně na základě vlastního rozhodnutí. Ta za sebou ovšem diplomaticky nepráskla dveřmi, s ČT si dokonce na sociálních sítích vyměňovala dojemné vzkazy a netajila se tím, že svoji poslední službu obrečela. V novinářských kuloárech se však spekuluje o tom, že má zamířeno za svými bývalými kolegy Drtinovou a Veselovským do DVTV.

Na černé listině

Odchod dvou výrazných moderátorek veřejnoprávní stanice je však zřejmě pouhou předehrou k zásadnějším změnám. Rada České televize už totiž plíživě signalizuje, že se jí nelíbí ani další známé tváře, Nora Fridrichová, Marek Wollner, Jakub Železný a Václav Moravec. Prý na ně chodí nejvíce stížností od diváků a tím veřejnoprávní televizi poškozují. Tak uvidíme, kdo z nich skončí u konkurence.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz