Negativní vlivy globalizace se projevují již ve všech oblastech lidského života. Jako by nestačilo, že si prakticky všude můžeme koupit stejné výrobky ve stejných obchodních řetězcích, podobné je to i s televizní zábavou. Namísto někdejší originální tuzemské tvorby jsou diváci stále více atakováni nejrůznějšími zahraničními stupidními seriály, či „zrůdnými show“, jenž neváhají ohlupovat diváky a jejich účastníky připravit o lidskou důstojnost.

-reklama-


Obsedantně kompulzivní uklízeči

1 z 6

FOTO: distr. FTV Prima

To více než v jiných případech platí i o reality show „Obsedantně kompulzivní uklízeči“, kterou právě vysílá kanál Prima Show. Její obsah je o to zrůdnější, že zneužívá jedno ze závažných psychických onemocnění, tzv. obsedantně kompulzivní poruchu. Ta se projevuje neustálými vtíravými myšlenkami a iracionálním nutkavým opakujícím se jednáním.

Ve prospěch televizního byznysu jsou divákům coby kořist k pobavení předhozeni lidé, u nichž se tato porucha projevuje tím, že neustále uklízejí. Mnohokrát za den například luxují koberce nebo čistí kuchyně a koupelny dezinfekčními prostředky a neváhají chemikáliemi dezinfikovat ani svoje děti či mazlíčky.

Fanatici versus čuňata

Autoři tohoto formátu nejspíše dospěli k závěru, že televizní publikum by asi nebavilo celé hodiny sledovat, jak někdo neustále fanaticky luxuje nebo umývá vanu, kuchyňskou linku nebo leští nábytek, a tak jako protipól těchto šílených fanatiků čistoty vymysleli jejich spárování s lidskými „čuňaty“. Jejich domácnost je naopak přehlídkou odporného nepořádku, nahromaděného harampádí, nemytého nádobí a dokonce i lidských a zvířecích výkalů, hmyzu a hlodavců.

Jako by to nestačilo, hlavní aktéři jednotlivých epizod jsou rovněž většinou odpuzující, obézní, neupravení či vyšinutí, často jde o nezaměstnané osoby či svobodné matky. Tato zákonitost bohužel patří k typickým prvkům podobných „reality show“, stačí si připomenout celosvětově vysílanou „Výměnu manželek“. Platí přitom cynická zásada, čím větší exot a nepořádek, tím lépe.

Rozhořčení pacienti

Nelze se tedy vůbec divit, že se mnozí pacienti, trpící touto nemocí, nesmířili s tím, jak je porucha, jež jim často způsobuje velké utrpení, zobrazována v obskurní reality show. Ve Velké Británii, kde zpočátku vyvolala velký divácký zájem, se obraceli na různé instituce s rozhořčenými stížnostmi. Mimo jiné upozorňovali na to, že jedním z projevů této závažné poruchy není jen přehnaná potřeba uklízet, ale i u nich se může projevovat hromaděním věcí a jejich byty či domy bývají rovněž zanedbané. Tyto nesnesitelně trpící bytosti více než kdokoliv jiný potřebují odbornou pomoc a nikoliv, aby se na jejich úkor obohacovaly televizní společnosti, firmy vyrábějící agresívní čisticí prostředky a především tvůrci, parazitující na lidském neštěstí.

Zdroje: autorka, Prima Show, Wikipedia

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.