Další retro perla z produkce britské televize BBC, seriál „Zavolejte porodní sestřičky“, který právě vysílá Česká televize, je opět nepochopitelně načasován mimo hlavní vysílací čas. Naštěstí i tak jej nemálo televizních diváků v programu objevilo a netají se svým nadšením. Na rozdíl od tuzemských rychlokvašek z nemocničního prostředí (viz například „Sestřičky“ televize Prima), se těší značnému respektu. Jeho kvality dokazuje i prestižní televizní cena BAFTA.

Existuje přitom hned několik důvodů, proč seriál, jenž se dočkal již šesti řad po osmi epizodách, boduje nejen u diváků, ale také kritiků. Hlavním z nich je skvělý scénář, volně adaptující celosvětově úspěšnou memoárovou trilogii porodní asistentky Jennifer Worthové. Její kniha „Zavolejte sestřičky“, v níž sepsala své pestré vzpomínky na dobu, kdy v padesátých letech minulého století pracovala jako porodní asistentka v londýnském East Endu, vyšla i u nás. Bohužel Jennifer Worthová (1935 – 2011) zemřela těsně předtím, než se ve Velké Británii začala v roce 2012 vysílat první epizoda, která je mimochodem věnovaná její památce.

Zavolejte porodní sestřičky, FOTO: © Neal Street Productions / BBC / Distribuce Česká televize

Stoprocentně uvěřitelné

Díky skutečným zážitkům a zkušenostem autorky, je tento seriál mimořádně věrohodný a v neposlední řadě i napínavý. Některé scény, především dramatické porody, působí natolik autenticky, že se diváci přou, zda byly natočeny se skutečnými rodičkami těsně před tím, než přivedly na svět dítě. Pokud většinu z nich zahrály profesionální herečky, pak je nutné smeknout před jejich výkony. Okamžiky nesnesitelné bolesti a utrpení předvádí s takovým nasazením, že jsou stoprocentně uvěřitelné.

V neposlední řadě jde o pečlivě natočené retro, připomínající někdejší životní styl, způsob bydlení i oblékání chudších vrstev, paradoxně často elegantnější než je to dnešní. Pro nejmladší generaci je bezesporu zajímavé sledovat, za jakých podmínek a v jakém prostředí (včetně vězení), rodily matky v polovině minulého století. Zatímco první řada zohledňuje poválečný baby boom v okrajových čtvrtích Londýna, ty další mapují vývoj porodnictví, léky, které matkám pomáhaly překonat kruté bolesti a dokonce i revoluční nástup antikoncepce. Další řady se rovněž věnují závažným sociálním otázkám, problematice prostituce, incestů, neplodnosti, adopce, domácího násilí či potratů, které byly ve Velké Británii legalizovány až v roce 1967.

Seriál BBC „Zavolejte porodní sestřičky“ se těší ve Velké Británii tak značné popularitě, že každý rok je na Štědrý den vysílán i jeho Vánoční speciál.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz