Už několikrát jsme upozornili, že k nejsledovanějším televizním pořadům současnosti patří ty zpravodajské a publicistické. Zatímco některé však spíše šíří státní propagandu, jiné jsou vskutku užitečné a určitě stojí za to se na ně podívat. Patří k nim i spotřebitelský magazín televize Seznam A DOST!

Moderátor Jan Tuna v něm testuje a odhaluje nekvalitní výrobky a služby. Již mnohokrát se mu podařilo, že ty nejnebezpečnější byly staženy z trhu. A DOST! je navíc jedním z mnoha důkazů, že soukromá média jsou schopná zájmy občanů hlídat lépe než některé státní instituce.

V posledním vydání se Tuna věnoval aktuální tématice kvality roušek a respirátorů. Hned v úvodu upozornil, že o tom, jak nás budou chránit jednotlivé druhy ochranných pomůcek na obličeji, rozhoduje jednak použitý materiál a v neposlední řadě to, jak rouška či respirátor těsní na obličeji. Při provádění orientačního měření bylo zjištěno, že nejhůře jsou na tom obyčejné textilní roušky, často adorované jako český zázrak, jenž u nás i ve světě zastavil šíření koronaviru.

Necelých deset procent

Jenže, test A DOST! názorně ukázal, že se jejich účinnost pohybuje pouze kolem 8%. Výrazně lépe dopadly jednorázové papírové roušky. I když je jejich účinnost podstatně vyšší než u obyčejných bavlněných, přesto zdaleka není stoprocentní a existuje reálné riziko, že i ten kdo je nosí, se může nakazit. Obzvláště, pokud mu rouška zvlhne nebo je používána déle než deklarované dvě hodiny. A takových případů je hodně, ne-li většina. Stoprocentní ochranu překvapivě nezajišťují ani respirátory, především ty dovážené z Číny. Jejich účinnost dosahuje kolem 90%, zatímco výrazně levnější textilní nanorouška, vyráběná v České republice 96%.

Nejlépe dopadly respirátory a masky české produkce: nanorespirátor (98,94%), respirátor třídy FFP3 (99,97%). Vítězem testu se stala speciálně vyvinutá WPA ochranná maska (99,99%). Ta dokonce vydrží řadu let, dvojitý filtr pak několik měsíců. Je dobrou zprávou, že tuto masku u nás začaly používat první nemocnice, snažící se ochránit své zaměstnance nejlepším možným způsobem.

TelevizeSeznam.cz/porad/adost

Posted by A DOST on Friday, November 20, 2020

Falešné nanoroušky

V pořadu A DOST! samozřejmě nebylo možné otestovat všechny výrobky, dostupné na našem trhu, a proto prozradil divákům, jak se v jejich nabídce orientovat. Zákazníci různých e-shopů by si měli dávat určitě dávat pozor na respirátory, s označením KN 95, což znamená čínskou certifikaci a výrazně mírnější normu. Neshoduje se totiž s evropskou, což je velmi důležité. Není žádným tajemstvím, že čínské ochranné pomůcky jsou často nekvalitní.

Někteří obchodníci (a v neposlední řadě i lékárny) prodávají údajné nanouroušky, dovážené z asijských zemí, které však z nanovláken vyráběné nejsou. V naší zemi přitom dokáže hned několik firem vyrobit velmi kvalitní ochranné pomůcky. Přestože ujišťují, že jsou schopné uspokojit požadavky tuzemských zákazníků, státní instituce upřednostňují asijskou produkci. „Vyhrávají levné čínské importy, jimž nejsme schopni konkurovat, protože děláme vše podle zákona,“ postěžoval si zástupce známého libereckého výrobce. A další prozradil osvědčenou fintu: stát sice nakupuje ochranné pomůcky od českých dodavatelů, ale ti mu pouze přeprodávají čínské výrobky.

Z magazínu A DOST! Vyplývá rovněž další znepokojující fakt. Veřejnoprávní média i státní instituce se soustředí na to, zda lidé dodržují povinnost nošení roušek a pokud nikoliv, policie je pokutuje. Nikoho ale nezajímá, jaké ochranné pomůcky lidé mají a zda opakovaně použité textilní či papírové roušky ve svém důsledku spíše nepoškozují jejich zdraví. Leccos naznačuje i fakt, že se v naší zemi již nebezpečným virem nakazily tisíce lékařů a zdravotníků a desítky z nich bohužel zemřely. Pokud by jim stát zajistil ochranu nejvyšší kvality, možná ještě mohli žít.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz