Seriál Největší lži historie divákům připomene příběh ženy, kterou zná snad celý svět – Monicy Lewinské. Ta působila v Bílém domě a v Pentagonu jako stážistka a proslula kvůli svému milostnému vztahu s americkým prezidentem Billem Clintonem. Tento skandál a jeho odezva, zvláště impeachment na Billa Clintona, vešel ve známost jako Skandál Lewinské či Monicagate. 

-reklama-


V lednu 1998 ve Washingtonu začíná jeden z největších politických a soudních skandálů, který otřásl Amerikou. A to všechno kvůli jedné mladé ženě, Monice Lewinské. Tuto 24letou stážistku by nikdo neznal, nebýt toho, že tisk skočil po její milostné aféře s nejmocnějším mužem v zemi, Billem Clintonem. Během několika měsíců ho média dotlačila až k hrozbě odvolání z funkce, protože v tomto případu prezident lhal. Pro jeho protivníky byla tato lež darem z nebes. Ke svržení prezidenta se hodí cokoli.

Honbu na prezidenta řídil Kenneth Starr, zvláštní žalobce, který se nezastavil před ničím, jen aby rozvrátil prezidentovu obranu. Až 17. 8. 1998 Starrova past sklapla. Prezident USA se musel přiznat a byl obviněn z křivé přísahy. 26. ledna 1998 Bill Clinton před kamerami světových televizí a před zrakem své manželky prohlásil, že obvinění ze sexuální aféry se stážistkou Monicou Lewinskou jsou vymyšlená. Ale jeho prohlášení byla jedna velká lež.

Skandál začal o pět dní dříve ve velmi respektovaném deníku Washington Post. Nešlo však jen o to, že měl mít sexuální vztah se stážistkou, ale byl obviněn ze zločinu, který USA považují za velmi vážný, a to je křivá výpověď pod přísahou. Potom k tomu ještě přibylo podplácení svědka. Takové lži a manipulace ho mohly stát prezidentské křeslo. Jeho spolupracovníci museli jednat rychle a stanovit obrannou strategii.

Clintonova administrativa se postavila za svého prezidenta. Clintona i po skončení skandálu podporovalo 71 % Američanů. Politicky ho nijak nepoškodil a lidé mu dál důvěřovali. Jako prezident byl velmi oblíbený, Americe se dařilo, jako prezident byl feminista a zajímal se o záležitosti menšin. Postupně vylepšil představu, co je Bílý dům, co by měl dělat prezident, a to se některým lidem nelíbilo. To, co někoho těší, může jiného odrazovat. Jeho nepřátelé se domnívali, že do takového úřadu ještě nedorostl. Progresivní prezident, který dokonce dovoluje své ženě, první dámě, podnikat. Pověřil Hillary Clintonovou, aby se starala o zdravotní péči pro všechny, a to se spoustě lidí hodně nelíbilo. Mohl skandál s Lewinskou postavení prvního páru destabilizovat a zabránit mu v chystaných reformách?

FOTO: Distribuce Prima ZOOM

Netrpělivě se čekalo, co udělá Hillary, která velmi dobře věděla, že všechno je zveličeno, že to organizují ultra konzervativci a že jejich cílem je zbavit se Clintonových. Hillary to pojmenovala spiknutím krajní pravice a tato slova byla základem obhajoby klanu Clintonových. Podezření ukazovala na jediného muže, který vedl vyšetřování, Kennetha Starra, který měl zvláštní postavení. Nikdo mu neomezoval čas ani prostředky. Podle některý je náboženský fanatik, který je ochotný pranýřovat každého, kdo poruší morální pravidla. Byl známý jako zarytý prezidentův odpůrce a chtěl ho dostat na případě zkrachovalého developerského projektu. To se mu nepodařilo, a tak to zkusil jinak. Začal zkoumat Clintonův sexuální život. Clinton však ze všech obvinění unikal. I přes tato nebezpečí si však začal aférku s Monicou Lewinskou.

Jejich vztah trval poměrně dlouho, i když se vídali málo. Linda Trippová, která prezidenta nenáviděla, se o jejich vztahu dozvěděla přímo od Monicy, která se jí svěřila, a viděla v tom příležitost pomstít se. Trippová téměř dvacet hodin nahrávek předala v lednu 1998 zvláštnímu vyšetřovateli Kennethu Starrovi. Kvůli aféře čelil Clinton, jako druhý prezident USA, procesu impeachmentu. Ústavní žalobu ale nakonec ustál.

Dokument Největší lži historie – Monica Lewinská uvede Prima ZOOM 4. 5. ve 20:00 (opakování v pátek 7. 5. ve 13.40).

-reklama-