U soudů s největší pravděpodobností skončí jedno z nejsledovanějších a nejvýbušnějších televizních interview, jaké kdy bylo odvysíláno, i když od jeho vzniku již uplynulo více než čtvrt století. Teprve letos se totiž objevilo podezření, že rozhovor, který v roce 1995 poskytla moderátorovi britské veřejnoprávní stanice BBC princezna Diana, byl získán nečestným způsobem.

Je ovšem otázkou, z jakého úhlu pohledu se na něj pohlíží. A především, co se vlastně skrývá za prohlášením, jímž se BBC (vydávána za vzor toho, jak má vypadat skutečně seriózní zpravodajství), na veřejnosti po tak dlouhé době kaje. Mimo jiné v něm stojí, že odvysílaný výbušný rozhovor, který natočil s Dianou moderátor Martin Bashir, byl údajně získán nečestným způsobem a poškodil tak pověst BBC. Za jednání Bashira se vedení stanice veřejně omluvilo, čehož se chytil především Dianin syn, princ Harry. Je to o to kurióznější, že právě on nedávno poskytl americké televizi NBC společně s manželkou Meghan neméně šokující zpověď, v níž podobně, jako jeho matka, kritizoval poměry v královském paláci.

Odhalená pravda

Dnes už je navíc mimo jakoukoliv pochybnost, že patrně nejvíce medializovaný rozhovor, jaký kdy byl odvysílán (jenom ve Velké Británii ho vidělo nejméně dvacet milionů diváků), odhalil skutečnou pravdu o krachu navenek pohádkově působícího svazku. Shodou okolností jej tento týden připomněla Česká televize, v rámci dokumentárního cyklu BBC „Dynastie Windsorů“. Nyní to nicméně vypadá, že vedení BBC na svůj pořad zapomnělo, především na pasáž, věnovanou právě vzniku slavného interview. Zatímco dnes vše svádí na svého zaměstnance, v části věnované Dianě a Charlesovi konstatuje, že princezna Diana obratně zacházela s tiskem, ba dokonce že s médii uměla manipulovat. Není žádným tajemstvím, že s některými novináři přímo spolupracovala se záměrem, aby jí pomohli medializovat události v jejím životě, na něž chtěla upozornit veřejnost.

Pravdivý příběh

Potvrdila to i řada pamětníků z jejího okolí. Podle nich Diana s pomocí tisku usilovala, aby lidé nabyli dojmu, že ona je hrdinka, zatímco její manžel, princ Charles, padouch. „Diana chtěla, aby se o její situaci vědělo, že žije v nešťastném manželství,“ uvedl pro BBC její bývalý osobní tajemník Patrick Jephson. Stejně tak je prokazatelné, že společně s novinářem A. Mortonem osobně spolupracovala na skandální knize „Diana, její pravdivý příběh“, popisující nešťastné manželství bez lásky. Pro královskou rodinu a především prince Charlese byla kniha naprosto zničující. Andrew Morton BBC potvrdil, že se mu Diana skutečně svěřila, že je jí Charles nevěrný, má milenku a také, že se několikrát pokusila o sebevraždu.

Nejvíce ceněné interview na světě

Vyvrcholením skandálních odhalení z paláce byl právě onen rozhovor, který Diana poskytla BBC. „Interview s Dianou bylo to nejvíce ceněné na světě,“ přiznal v Dynastii Windsorů tehdejší šéfredaktor BBC Richard Ayer. Právě v něm ostatně zdrcená princezna pronesla slavnou větu, narážející na milostný poměr Charlese s jeho životní láskou Camillou: „V tom manželství jsme byli tři, takže tam bylo trochu těsno.“ Prorocky v něm rovněž prohlásila, že se nikdy nestane britskou královnou, protože ji královská rodina považuje za ztracený případ, avšak přála by si být královnou lidských srdcí. Podle všech dosavadních indicií tedy Diana promyšleně zosnovala pomstu královské rodině a rozhovor nechala dokonce natočit přímo v Kensingtonském paláci. Aby zmátla ochranku, řekla, že čeká dodávku nového hifi zařízení.

Dianin konec

Šéfredaktor Richard Ayer celou záležitost navíc komentoval slovy, že si byl sice vědom, že rozhovor může znamenat konec monarchie nebo dokonce BBC, ale neměl prý jinou možnost, než ho nechat odvysílat. Nicméně, nyní se tato uznávaná veřejnoprávní stanice snaží od celé události distancovat, ačkoliv Martin Bashir popírá, že by Dianu podvedl a že by mu dala najevo svoje zklamání.

Královna Alžběta II. se do posledních chvil snažila manželství Charlese a Diany udržet, po odvysílání zdrcujícího interview však nařídila svému synovi rozvod. Zatímco monarchie a BBC přežily, Diana za svoji vzpouru zaplatila životem.

Zdroj informací: Princezna, princ a tisk z cyklu Dynastie Windsorů, Česká televize

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz