Tento týden oslavil své šedesáté narozeniny zpěvák, textař a skladatel Richard Müller. Česká televize připomněla jeho životní výročí celovečerním filmem „Richard Müller: „Nepoznaný“, který vznikl před pěti lety. Umělce, jenž stále patří k nejvýraznějším osobnostem české a slovenské hudební scény, doslova obnažil v situacích, kdy jeho život i kariéru fatálně ovlivnila vážná psychická nemoc.

Dokument, na němž pracoval režisér Miro Remo tři roky, je mimořádně cenný a u nás nemá obdoby. Naprosto výjimečným způsobem totiž dokumentuje, jakému nesnesitelnému utrpení je vystaven člověk, trpící závažnou duševní poruchou, maniodepresivní psychózou. Zároveň evokuje dobu, kdy byl Richard Müller zářící hvězdou první kategorie a jeho písničky se staly obrovskými hity, ale pak začal jeho strmý pád. Načas se dokonce rozhodl, že se svojí kariérou končí. Naštěstí svůj názor změnil a rozhodně to nebyl kalkul, jak je tomu v jiných případech, kdy někteří zpěváci ohlásili konec kariéry, aby vzápětí oznámili comeback.

Richard Müller: Nepoznaný, FOTO: Miro Remo / Distribuce Česká televize

Smutný portrét

Z mnoha působivých scén je patrné, jak mimořádně těžké je pro něj koncertovat v době akutní fáze nemoci. Léky, které musí brát ve stavu těžkých depresí, jej do značné míry paralyzují, a tak často není schopen ani tvořit, ani zpívat. Jeden ze záběrů jej zachytil ve studiu, kde se snažil nahrát novou píseň. Vzápětí zjistil, že to zkrátka nezvládne a musí se omluvit celému spolupracujícímu týmu. To, že nedokáže včas natočit slíbenou desku, protože je na dně svých sil, ho ještě více stresuje a zvyšuje jeho úzkosti.

Vůbec nejsilnější jsou však pasáže z turné, které absolvoval se slovenskou vokální skupinou Fragile v roce 2014. Kamera ho zachytila v okamžicích, kdy leží ve své šatně naprosto vyčerpaný. Jeho tým (před nímž nezbývá než s úctou smeknout), o něj pečuje jako o malé dítě. Obléknou ho, upraví a téměř nemohoucího dovlečou na jeviště. Tam Richard jako zázrakem, se zásadní pomocí členů skupiny Fragile, odzpívá svoje největší hity. Když se děkuje publiku, jeho smutný obličej prozrazuje, že ani není schopen se z úspěchu radovat. A je skutečně neuvěřitelné, že v tomto stavu dokázal odzpívat více než sto koncertů. Jak vyčerpávající pro něj byly, kromě jiného dokazuje i fakt, že během celého turné ztratil na váze padesát kilogramů.

Pohled do soukromí

Jedinečný životopisný dokument Mira Rema je pro Müllerovy četné fanoušky zajímavý také tím, že využívá jeho bohatý vlastní filmový archiv a díky tomu mohou nahlédnout i do intimity soukromí. Například do několika šťastných let, které prožil se svojí první manželkou Soňou, populární slovenskou hlasatelkou a moderátorkou. Když jeho tři osudové ženy promluvily o společném životě, prozradily, jak těžké je s tak složitou osobností, jakou Richard bezesporu je, žít. Velmi působivá je například zpověď jeho bývalé partnerky Ivy Bittové.

Nelze než souhlasit s kritikem Kamilem Fillou, podle nějž přináší „Nepoznaný“ zážitek, jaký se u nás podaří jen málokdy. Lze jen spekulovat, proč se od něj zpěvák nakonec distancoval. Vždyť teprve díky němu mohli diváci pochopit některé jeho excesy a leccos mu odpustit.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz