Zatímco v uplynulém týdnu patřily předvolební debaty k nejsledovanějším večerním pořadům, v sobotu už dali diváci najevo, že politiky mají víc než dost. Na svých obrazovkách přeladili na oblíbené detektivní seriály či romantické filmy. Vítězem „hitparády“ sledovanosti se stala kriminálka televize Prima „Dvojka na zabití“.

-reklama-


Do jisté míry je prudký pokles zájmu o finále letošních parlamentních voleb dosti překvapivý. Především proto, že sčítání výsledků patřilo ke skutečně nervy drásající podívané, proti níž jsou televizní reality show i tuzemské kriminálky nebetyčnou nudou. Zatímco první sečtené okrsky naznačovaly, že v naší zemi bude pokračovat dosavadní vláda kontroverzního miliardáře, podporovaného nevypočitatelnými socialisty a komunisty, s přibývajícím časem se situace natolik obrátila, že to překvapilo i hlavní aktéry. Nejen samotné lídry stran, ale i politology a novináře. I když více než polovina voličů, co si přáli zásadní změnu, do poslední chvíle doufala ve vítězství a především, aby jejich favorité vybojovali většinu mandátů ve sněmovně, fakt, že nakonec získají převahu 108 hlasů, patrně předpokládali pouze ti největší optimisté.

Moravec v jiné roli

Je jen veliká škoda, že tentokrát v sobotu večer více nebodovala, jak tom většinou bývá, Česká televize. Ta namísto populárních a užitečných „Zázraků přírody“ odvysílala přímý přenos z udělování letošních Cen Thálie. Ty se sice umístily v žebříčku sledovanosti na pátém místě, celkově si je však nenechalo ujít pouhých 288 tisíc diváků. Mimo jiné zaznamenali, že ostřílený politický moderátor Václav Moravec se nekonečných sobotních politických debat vůbec nezúčastnil a stal se průvodcem slavnostního večera, odehrávajícího se v Národním divadle.

Bylo ovšem dosti zřejmé, že mu tato role zdaleka tak nesedí, jako když ve studiu, vyzbrojen argumenty, pokládá otázky svým hostům. V Národním byl odkázán na pouhou přehlídku formalit. Dovolil si jen malé „rýpnutí“, když přivítal jednoho z předávajících hostů, současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, zároveň jako ministra, jenž v uplynulých dvou letech „řídil“ i kulturu. Je paradox, že právě reprezentant vlády, jež zakázala umělcům zpívat, předal Cenu Thálie proslulé operní pěvkyni Evě Randové.

Smolné Thálie

Ostatně, také letos Ceny Thálie vládní opatření výrazně poznamenala. Loni nemohly být na jevišti Národního divadla udělovány vůbec, letos se konal náhradní ceremoniál, na němž byli důstojně oceněni alespoň umělci za celoživotní mistrovství. Obvyklé Thálie za mimořádné jevištní výkony totiž nebylo komu předat, neboť v loňské sezóně musela být divadla kvůli vládním restrikcím uzavřena. O to více se však pozornost zaměřila na skutečné Mistry svého oboru. Thálii za celoživotní mistrovství v činohře získali například letošní jubilantka Iva Janžurová, Libuše Švormová, Alois Švehlík, Jaroslav Satoranský a Karel Urbánek, který se však již této pocty nedožil, podobně jako legendární herečka Zdeňka Procházková. Jitka Molavcová si naopak odnesla Thálii za celoživotní mistrovství v muzikálu a herec a režisér Jan Kačer se dočkal uznání za celoživotní přínos divadelnímu umění.

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.