Kvůli jedné z nejhorších světových pandemií, pravým neštovicím, zemřelo během dvacátého století až pět set milionů lidí, což je ve srovnání s počtem obětí současné pandemie nepředstavitelné číslo. Pravé neštovice kosily lidstvo až do šedesátých let a zoufalá situace se změnila teprve díky originálnímu a účinnému konceptu českého lékaře Karla Rašky, který díky němu zachránil obrovské množství lidských životů.

Fascinující příběh tohoto světoznámého epidemiologa tento týden připomněla Česká televize v unikátním dokumentu, nazvaném „Frajer, který vymýtil pravé neštovice“, jenž vznikl jako součást druhé řady mimořádně cenného cyklu „České zázraky“. Zmapoval jeho vědeckou kariéru, plnou neuvěřitelných úspěchů, ale i ostudných momentů. Diváci mají možnost zhlédnout reprízu v sobotu 20.2. ve 12:30 či v úterý 23.2. v 18:15 na ČT2.

FOTO: Česká Televize

Své výjimečné schopnosti i nemalou míru statečnosti projevil Karel Raška už na konci druhé světové války, kdy osobně vedl záchrannou akci v koncentračním táboře Terezín, v němž vypukla epidemie skvrnitého tyfu. Esesáky vystrašil, že pokud nezačnou s okamžitou dezinfekcí, nakazí se také jejich rodiny. Později zase zjistil, že příčinou další epidemie, tentokrát klíšťové encefalitidy, která se objevila na východním Slovensku, se stalo neošetřené kozí mléko. Jeho rázná opatření ji pomohla zastavit.

Epidemiologická bdělost

Díky svým mezinárodním úspěchům byl po válce jmenován ředitelem nově založeného Ústavu epidemiologie a mikrobiologie. Jeho skvělá pověst jej v roce 1963 katapultovala na post ředitele sekce infekčních nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO). Zde vytvořil koncept tzv. „epidemiologické bdělosti“, jenž byl posléze akceptován jako základ epidemiologických metod na celém světě. Jeho tým během pouhých dvou let dokázal vymýtit pravé neštovice v nejpostiženějších zemích světa. Tomu, že se to nakonec podaří, přitom už z WHO nikdo nevěřil. Díky své výřečnosti doktor Raška přesvědčil mnoho vlivných osob a zároveň na svůj ambiciózní a odvážný program získal peníze ze Spojených států, osobně dokonce vyjednával finanční podporu s americkým prezidentem. Především však usiloval o to, aby byla izolována ohniska nákazy, což se ukázalo jako vůbec nejdůležitější opatření.

Zásadně rovněž přispěl k omezení výskytu černého kašle, dětské obrny, záškrtu nebo spály, na jejíž vyléčení prosadil v té době revoluční využití penicilínu.

Dokázal zlikvidovat smrtelnou infekci. Všude ho uznávali, ovšem doma mu házeli klacky pod nohy. 👨‍🔬🧪💉Premiéra…

Posted by ČT2 on Thursday, February 18, 2021

Místo Rašky Prymula

V případě doktora Karla Rašky se však bohužel opět potvrdilo, že doma nikdo není prorokem. V době normalizace byl odvolán z postu ředitele Epidemiologického ústavu, protože se postavil proti srpnové okupaci. Jeho bývalí spolupracovníci se zachovali zbaběle a postavili se k němu zády. Zato američtí vědci jej přizvali, aby se v éře dobývání vesmíru podílel na vědeckém programu, jehož cílem bylo zabránit riziku zavlečení různých mikroorganismů na naši planetu. Přesto, že se u nás i ve světě dodnes v době epidemií a pandemií postupuje podle jeho účinné strategie, ve své domovině se uznání nedočkal. Členové Odborné společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ho již čtyřikrát navrhli na státní vyznamenání, ale marně. Namísto Karla Rašky se nejvyššího státního vyznamenání loni dočkal epidemiolog Roman Prymula.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz