Režisérce Heleně Třeštíkové, autorce mnoha vynikajících dokumentů a časosběrných snímků, se jako jedné z mála podařilo natočit rozhovor s herečkou Lídou Baarovou a využila ho v unikátním celovečerním dokumentu „Zkáza krásou“. Diváci, kteří proslulou herečku znají z jejích nejslavnějších filmů jako nádhernou femme fatale, v něm mohli spatřit zničenou, osamělou, na alkoholu a cigaretách závislou ženu, pomalu se loučící se životem.

V jednom z rozhovorů, které absolvovala v rámci propagační kampaně, režisérka popsala, jak těžké bylo s náladovou „primadonou“ Baarovou spolupracovat v jejím bydlišti v rakouském Salzburgu: „To setkání bylo velmi dramatické, my jsme spolu předtím komunikovaly jen telefonicky.“ Na první natáčení ale kvůli špatnému počasí dorazila se štábem o hodinu později. Šíleně naštvaná Baarová je vyhodila z bytu s tím, že mají přijít zítra.

„Já jsem byla na pokraji skoku z okna, za tři dny se vystřídaly všechny emoce, které si umíte představit, jak u ní, tak u mě, protože ona byla ze začátku neskutečně protivná,“ svěřila se Helena Třeštíková v rozhovoru pro stanici Radiožurnál. Nakonec se prý ale vše v dobré obrátilo, dokonce se s Lídou Baarovou skamarádila a často si telefonovaly. „Měla jsem pocit, že mě možná paní Lída bude brzy adoptovat,“ pochlubila se.

Já a moje krása…

Nicméně přesto ji prý Lída Baarová během tří dnů, co spolu hovořily, mnohokrát překvapila. A ne vždy příjemně. Zaskočilo ji například, že za největší neštěstí svého života považovala to, že neuzavřela smlouvu s Hollywoodem, zatímco sebevraždu své sestry Zorky (rovněž herečky) i smrt matky, která kvůli ní dostala infarkt, přešla velmi rychle. „Pořád tam byl akcent na to já, já, moje krása, moje sláva,“ popsala Třeštíková chování Lídy Baarové. Navzdory tomu ji osud ženy, které ležel svět u nohou, včetně nejmocnějších mužů té doby, ale nakonec jí na celou slávu zbyla jen krabice fotek, hluboce dojal. Sklonek života prožila v naprostém osamění, s neustále zapálenou cigaretou a sklenkou alkoholu, čekala na milosrdnou smrt.

Sladké hořkosti

Není bez zajímavosti, že film „Zkáza krásou“ vznikl více méně náhodou. Ze záběrů, které původně před lety Helena Třeštíková natočila, totiž již vznikl dřívější dokument „Sladké hořkosti Lídy Baarové“. Ale střihač Jakub Hejna, s nímž Helena Třeštíková léta spolupracuje, po čase natočený materiál objevil a našel v něm potenciál pro další. Tvoří však jen část nového dokumentu, využity v něm byly další unikátní záběry a především filmy, v nichž Baarová účinkovala. „Hledat v cizích archivech bylo peklo,“ postěžovala si Helena Třeštíková. Podle ní bylo velmi těžké zjistit, kdo je vůbec správce autorských práv a domluvit se s ním na kvalitní kopii. Nemluvě o tom, že peníze za autorská práva, kdy se platí od vteřiny, jsou opravdu veliké.

Film „Zkáza krásou“ lze nyní zhlédnout na iVysílání České televize.

Zdroj: autorka, Radiožurnál, Česká televize

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz