Koláž fotografií, ZDROJ: Reprofoto youtube

Zahrály si hned několik rolí matek. Samy však děti nikdy neměly. Dvě úžasné české herečky, které již bohužel nejsou mezi námi. I tak nás ale baví nadále na našich obrazovkách ve svých úspěšných rolích.

Míla Myslíková († 71 let)

Míla Myslíková, vlastním jménem Bohumila Myslíková, byla česká divadelní i filmová herečka a spisovatelka. Narodila se v únoru 1933 v Třebíči. Studovala na JAMU v Brně, a poté dostala hned angažmá v Divadle Bratří Mrštíků, následně ve Státním divadle Brno a v roce 1964 odešla do Divadla J. Průchy (Kladno), zde setrvala až do roku 1977.

Její první a rovnou úspěšná role byla ve filmu Nejlepší člověk (1954). Ať už hrála menší vedlejší role nebo dostala hlavní, vždy byla nezapomenutelná a výrazná osobnost daného filmu či seriálu. Do povědomí českého diváka se mohla nejvíce zapsat díky komediím básníků (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze a další), kde si zahrála matku Štěpána Šafránka (Pavel Kříž), jako hospodyně Rozi v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973), nebo jako paní Míla ve filmu Holky z porcelánu (1974), či jako Matylda Wassermannová v Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974). Ve všech svých rolích podala vždy skvělý výkon. Její poslední působení před kamerou bylo v roce 1995 v epizodě seriálu Hříchy pro diváky detektivek.

Byla také spisovatelkou, po návštěvě Finska napsala cestopis Finský maraton (1982), dále knihu V zemi Kalevově (1992). Byla dokonce autorkou tří úspěšných knižních publikací pro děti – Lásko, Bože, lásko (1998), Ta naše písnička česká (1998) a V dobrém jsme se sešli (2002). Vyšla jí také kniha o betlémech Narodil se nám Spasitel (2000).

Její role matek jsou například ve filmu Dívka na koštěti (matka Jana Hrušínského), již zmíněné filmy „básníků“ (matka Pavla Kříže), Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (matka Evy Hudečkové), Marečku, podejte mi pero! (matka Jiřího Smitzera), Metráček (matka Markéty Světlíkové) a další.

Zemřela na mozkovou mrtvici 11. února 2005 v Praze ve věku 71 let. Tři dny po svém úmrtí by oslavila 72. narozeniny. Pohřbena je na hřbitově svaté Barbory v Polné u Jihlavy.

 

Slávka Budínová († 78 let)

Slávka Budínová byla česká divadelní a filmová herečka. Narodila se v dubnu roku 1924 v Ostravě. Původně začala studovat obchodní akademii, ale druhá světová válka její studium přerušila. Patří mezi výrazné osobnosti české kinematografie díky svému ztvárnění silných a temperamentních žen.

Před nucenými pracemi v Německu ji zachránila herečka z ostravského divadla – Marie Rýdlová (†1971 ve věku 86 let), ke které chodila již dříve na soukromé hodiny herectví. Budínová se tak stala divadelní herečkou a vystupovala v činohře, opeře, operetě ale i v baletu. Její první malá filmová role byla v roce 1952 ve filmu Anna proletářka. O pár let později následovala vedlejší role ve filmu Povodeň (1958) a pak již získávala pravidelně větší či menší obsazení ve filmech – Malý Bobeš ve městě (1962), Vražda v hotelu Excelsior (1971),  Noc na Karlštejně (1973), V zámku a podzámčí (1981), Kolja (1996) a poslední filmem byl Ani svatí, ani andělé (2001), i seriálech – Sňatky z rozumu (1968), Byl jednou jeden dům (1974), Žena za pultem (1977) nebo Slovácko sa nesúdí (1984).

Její filmové role matek byly například ve filmech Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze (matka Jana Hrušínského a Romana Čady), Léto s kovbojem (matka Jaroslava Hanzlíka), More v kvapke vody (matka Josefa Čápa), Podej mi ruku a přestaň se bát (matka Vladimíra Dlouhého) a další.

V roce 1965 dostala cenu Národního výboru hl. m. Prahy a roku 1967 dostala Vyznamenání Za vynikající práci. Od roku 1977 byl jejím manželem filmový režisér Ivo Toman. Slávka Budínová zemřela v červenci roku 2002 v Praze ve věku 78 let.

-reklama-