Na jaře tomu byly 2 roky, co nás navždy opustila herecká ikona tuzemské kinematografie, Václav Postránecký. Nezapomenutelný herec by 8. září oslavil 78. narozeniny, avšak odešel náhle po těžké nemoci 7. května 2019. Pojďme na něj společně zavzpomínat a připomenout si jeho největší filmové a seriálové role.

Český herec, režisér, dabér a divadelní pedagog Václav Postránecký se narodil 8. září 1943. Již od dětství se ochotnicky věnoval herectví a byl členem dětského souboru. I když se vyučil zámečníkem, touha po hraní byla silnější. Jeho herecká kariéra začala v roce 1956, kdy se objevil v dětské roli na scéně Tylova divadla v Praze. Působil postupně na několika scénách, například ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, ve Státním divadle v Brně a začátkem roku 1979 se stal členem činohry Národního divadla v Praze.

Jeho filmografie čítá desítky filmových i seriálových rolí. Mezi nejznámější patří nepochybně komedie Marie Poledňákové S tebou mě baví svět z roku 1982. Dále určitě nesmíme zapomenout na Jak se krotí krokodýli, na jeho vinaře ve snímku Bobule a 2Bobule a opět jako vinař v Přijde letos Ježíšek?. Jeho poslední filmovou rolí byla komedie 3Bobule, která měla premiéru v loňském roce. Zde však diváci uslyší pouze jeho hlas.

Ze seriálových obsazení jmenujme například Dnes v jednom domě, Létající Čestmír, Rodáci, Cirkus Humberto, Bylo nás pět a z novějších Doktoři z Počátků, opět role vinaře v seriálu Vinaři a jako poslední se objevil v seriálu Krejzovi, kde svou roli kvůli zdravotnímu stavu již nedokončil. Také uváděl oblíbený televizní pořad pro kutily a zahrádkáře Receptář prima nápadů.

Působil jako prezident Herecké asociace v letech 2005 až 2011.

Jako dabér propůjčil svůj hlas například Timu Allenovi, Bennymu Hillovi v pořadu Show Bennyho Hilla, Dustinu Hoffmanovi nebo italskému komikovi Paolu Villaggiovi. Za dabing ve francouzské komedii Zločin v ráji získal v roce 2005 Cena Františka Filipovského za nejlepší mužský dabérský výkon.

Na jaře 2018 podstoupil kvůli onkologickému onemocnění operaci dutiny břišní a následně chemoterapii. Herec zemřel v rodinném kruhu po těžké nemoci 7. května 2019 ve věku 75 let a zanechal po sobě manželku Helenu a dvě děti (Vilém Postránecký, Lucie Postránecká).

Zdroje informací: csfd.cz, wikipedia.org, fdb.cz

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA