Případ malé Lizy Scott z Alabamy, která si prodejem domácích limonád v podniku své matky dokázala vydělat nemalé peníze na chirurgický zákrok, obletěl minulý týden půlku světa. Holčička trpí tzv. bilaterální schizencefalií mozku a zdá se, že operace je v tuto chvíli jediným řešením. Nový koníček Lize pravděpodobně zachrání život, i přesto je podle lidí tahle situace spíše zklamáním.

„Jakožto matka samoživitelka dvou dětí si tak náročnou operaci sama nemohu dovolit. Stále se učím žít s vědomím, že je občas v pořádku nebýt v pořádku. Uklidňuje mě fakt, že na nás bůh dává pozor, že jsou tu lidé, kteří chtějí pomoci mně, Lize, našemu podniku i všem ostatním.“ – prohlásila do reportáže matka holčičky Elizabeth, které událost kompletně převrátila život naruby.

Liza v lednu prodělala velký epileptický záchvat, za pár týdnů lékaři přišli s děsivou diagnózou. „Obvykle se u těchto výjimečných případů objeví pouze jedna deformace, Lize našli rovnou tři“ – doplnila u dobročinné sbírky na webových stránkách. Cílem bylo vybrat 75 000 dolarů, momentálně však částka překročila již trojnásobek.

Ačkoliv zpráva připomíná menší zázrak, lidé jsou v rozpacích. „Příběh o malé dívce, která sama šetří peníze na chirurgický zákrok, je důkazem absolutního selhání lidské společnosti. Milionáři by neměli existovat, ne ve společnosti, kde si dítě samo vydělává na záchranu života. Tohle je ostuda!“ – vyjadřují na Twitteru rozhořčeně své pocity občané Alabamy i Amerického Bostonu potýkající se s hospodářskou korona-krizí. Zde rodina zamíří v následujících týdnech, aby mohla Liza pod dozorem chirurgů z dětské nemocnice podstoupit první operaci.

Holčička mimo domácí limonády ve stánku prodává také sušenky a dortíky, dle jejích slov pečení odmalička zbožňuje. Plánovaného zákroku se nicméně bojí. „Nejspíš to nezvládnu, ačkoliv moje mamka říká, že to dopadne dobře. Tak tedy věřím, že ano.“

Jde vidět, že stará anglická příslovečná fráze když ti život dává citróny, připravte z nich limonádu v tomto případě nabírá zcela doslovný význam. Uvědomění, kdy může člověku zachránit život i nápoj, je pak v této chaotické době o to příjemnějším bonusem. My doufáme, že se bude malé Lize jen a jen dařit.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:Pexels.com, Insider.com, Complex.com, Al.com
Adam Pospíšil
Filmy, seriály, superhrdinové a hudba - to je můj život. Místo pátečních vymetaček klubů s pořádnou dávkou alkoholu v krvi trávím večery u počítače a píšu pro Vás o tomto zajímavém a rozsáhlém světě plném nových a nových projektů. Mým nejoblíbenějším superhrdinou je Flash a hudebním producentem nizozemský DJ Martin Garrix. Na webu TVGuru působím od října 2019.