Mimořádně zdařilý historický seriál televize Netflix The Crown (Koruna), inspirovaný životem britské královské rodiny, má také v Česku spoustu nadšených fanoušků. Ti nyní netrpělivě očekávají dalších deset epizod v pořadí již čtvrté sezóny. Navíc se mohou těšit i na pátou a šestou řadu, kterou již tvůrčí tým připravuje.

Mimořádný zájem od začátku vyvolává herecké obsazení tohoto mistrovského projektu. Tím spíše, že v hlavních rolích se postupně objevují různé herecké osobnosti, které za svoje přesvědčivé výkony získávají prestižní ceny, například Zlatý glóbus. Ten si v kategorii Nejlepší herečka vybojovaly jak nádherná Claire Foy, coby mladá královna Alžběta II. v první a druhé řadě Koruny, tak její stárnoucí představitelka, odměřená Olivia Colman v řadě třetí. Nejdéle vládnoucí britskou panovnici bude hrát i v sérii čtvrté.

Jedinečný Matt Smith

I když já osobně, považuji tento seriál za jeden z těch nejlepších, co jsem kdy viděla, přece jenom mám k hereckému obsazení jisté výhrady, nechápu například, že kritici neocenili podle mého bezkonkurenčně nejlepší hereckou kreaci, kterou předvedl Matt Smith v roli cynického a prostořekého prince Filipa. Jakkoliv se tvůrci snaží o co největší historickou i vizuální věrnost, nikdo se tak přesně do autentické postavy netrefil tak, jako on. Claire Foy je coby mladá Alžběta sice okouzlující, ale až příliš okatě, strnulá Olivia Colman zase zapomněla na to, že se Alžběta velmi ráda šibalsky směje a neumí pokazit žádnou legraci.

Nešťastná Margaret

Podle mě nebylo ani příliš šťastné, když skvělou Vanessu Kirby v roli zoufalé rebelky, Alžbětiny mladší sestry princezny Margaret, posléze nahradila Helena Bonham Carter. Je sice vynikající herečkou, ale osud Margaret, jejíž život zničil svazující přísný protokol, panující v královské rodině celá staletí, zdaleka nevystihla tak strhujícím a dojemným způsobem, jako Vanessa Kirby. Nejeden divák se shoduje, že je Margaretina osudová love story zaujala mnohem více, než spořádaný život samotné Alžběty, a já k nim patřím také. Není od věci připomenout, že to byly právě křivdy, spáchané na Margaret, co nakonec přispěly k zásadnímu uvolnění zkostnatělých britských tradic, které kromě královského dvora tvrdě prosazovala anglikánská církev a v neposlední řadě i někteří konzervativní členové vlády.

Nová Diana

Vášnivé debaty mezi diváky Koruny bezesporu vyvolá i obsazení neméně nešťastné princezny Diany, jejíž osud rovněž fatálně poznamenal život v prostředí „royal family“. Netflix již ukázal podobu prozatím nepříliš známé herečky Emmy Corrin, která ji bude hrát coby mladou Dianu. V páté a šesté řadě ji ovšem vystřídá Elizabeth Debicki a je nadějné, že obě představitelky působí na první pohled autenticky. Ostatně tak, jako většina ostatních protagonistů Koruny, se ukážou ve věrných kopiích dobových outfitů a účesů.

Fanoušci (k nimž patří i členové královské rodiny), se mohou těšit i na princezniny ikonické svatební šaty, na jejichž replice se podílel tým původních návrhářů. Když spatřili znovuvzkříšení Lady Di, všichni prý doslova oněměli. Čtvrté řady Koruny se u nás dočkáme již 15. listopadu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz