Česká televize věnuje nebývalou reklamní kampaň třídílné minisérii Herec, jejíž první část odvysílala v neděli večer. Divákům umožnila jindy nevídanou věc, premiéru mohli zhlédnout ještě před jejím uvedením. Ti, kteří ji viděli, se rozdělili do dvou táborů, což je u nás ovšem spíše pravidlem, než výjimkou. Přinejmenším podivné ale je, že televizní film, plný vulgarit a brutálních scén, považují někteří z nich za krásný. Druzí se však právem diví, jak je možné, že něco tak oplzlého vysílá veřejnoprávní kanál před desátou hodinou večerní.

Česká televize se také chlubí, že představitel hlavní role Jan Cina byl nominován na cenu Prix Europa, považovanou za evropského Oscara. Cina je bezesporu mimořádně talentovaný herec, avšak je otázkou, zda v tomto případě neovlivnila jeho nominaci nová pravidla, podle nichž může napříště získat prestižního Oscara pouze to dílo, v němž se vyskytují v dostatečné míře příslušníci etnických a sexuálních menšin.

Jinak totiž není příběh herce Láníka, jenž kvůli své kariéře podepsal smlouvu s ďáblem, ničím výjimečný. Navíc autoři (scenáristé Petr Bok, Pavel Gotthard a režisér Peter Bebjak) skutečné reálie, jimiž je inspirován, účelově mění. Zatímco se stal zjevným předobrazem hlavního hrdiny herec Vítězslav Vejražka, jenž dobrovolně spolupracoval s STB a měl prospěch z toho, že cíleně sváděl a kompromitoval vytipované ženy, Láník láká do tenat na příkaz estébáků muže. Je přitom dost velkým paradoxem, že šokující minulost Vejražky je ještě mnohem barvitější a pikantnější.

Zbytečně oplzlé

Čeští kritici nejsou zdaleka tímto počinem České televize tak nadšeni, jako někteří diváci, rozplývající se nad „krásným filmem“. Krásného na něm totiž není vůbec nic. Tak například Martin Šreier se ve své kritice na Aktuálně.cz pozastavuje nad tím, jak přehnaně ponuré je toto třídílné drama. Podle něj se dílo pohybuje v krajních polohách  a hlavní postavy vykresluje zjednodušeně. Nelze než s ním souhlasit, stejně jako s jeho názorem, že dvě scény, při nichž je znásilněna Láníkova sestra a kdy on sám se prospěchářsky podvolí sexu s mužem, vyvádějí diváky z míry za cenu překračování hranic vkusu. Naštěstí si to mnozí uvědomili a v diskusích je označují za zbytečně oplzlé, hraničící s pornografií. Jiní zase po pár minutách zklamaně přepnuli na konkurenční kanály a Herce tak v nedělním žebříčku sledovanosti porazila čtvrtá řada kriminálky Polda na Primě a oddychový film LOVEní na Nově.

Budiž světlo

Známá kritička Mirka Spáčilová si na Idnes.cz zase všímá toho, že se Herec schoval na bezpečnou půdu historie. Nutno dodat, že zdaleka nejen on. Čeští tvůrci se na rozdíl od svých zahraničních kolegů většinou bojí současných politických témat, a proto často utíkají do minulosti. O co více strhující a palčivě aktuální byl například slovenský snímek režiséra Marko Škopa Budiž světlo, který ČT uvedla bez větší pozornosti minulý týden.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz