Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Slavná romantická trilogie „Sissi“ s Romy Schneiderovou, která se také u nás těší stále velké oblibě, přispěla k tomu, že se rakouská císařovna Alžběta Bavorská stala kultovní postavou pro miliony lidí. Je v ní totiž prezentována jako zářivě krásná dívka, která se po pohádkové romanci provdá za rakouského císaře Františka Josefa a odmítá se podřídit přísným pravidlům vládnoucím u císařského dvora. Jenže, její skutečný život se v mnoha ohledech lišil.

-reklama-


Nové poznatky o tom, jaký vlastně byl, ukazuje rakouské dokudrama „Sisi, císařovna na útěku“, které odvysílala Česká televize (v archivu ČT jej lze ještě zhlédnout do 5. května). Poodhaluje například její důvěrné přátelství s rakouským diplomatem Alexanderem von Warsbergem. Oba dva spojovala velká vášeň pro Řecko, tvořili spolu ideální dvojici a vzácně se doplňovali.

Zpočátku však Warsberg Alžbětou příliš okouzlen nebyl a jejich setkání popsal jako velké zklamání: „Mluvila se mnou úsečně až hrubě. Přišla mi ošklivá a stará, vyzáblá a špatně oblečená. Měl jsem pocit, že přede mnou stojí bláznivá žena.“ Ostatně, přesně tak působí i v tomto dokumentu, který ji ovšem představuje jako již téměř padesátiletou.

Vzpurná císařovna

Přesto se nakonec oba sblížili, až vznikly spekulace a klevety, že jsou milenci. To ale nebylo nic nového, těmto podezřením čelila Sissi neustále. „Nevěřil byste, co všechno se o mně napovídá. Zanedbávám prý své povinnosti a dostatečně nemiluji svoje děti,“ stěžuje si v jedné ze scén s Warsbergem. Nicméně, zůstává faktem, že si nikdy nenechala vnutit roli, kterou nechtěla hrát, například tu panovnickou. Navzdory neustálým prosbám Františka se kupříkladu odmítala ukazovat na veřejnosti.

Když Alžbětě náhle zemřela dcera Žofie, její manželství se dostalo do vážné krize a císař byl pro změnu podezírán, že má pletky s různými milenkami. Situaci nezlepšilo ani narození třetího dítěte, přestože šlo konečně o syna, následníka trůnu Rudolfa. Když později spáchal sebevraždu, Sissi to úplně zdeptalo.

Potetovaná rebelka

Trpěla depresemi, navíc onemocněla vážnou plicní chorobou a celé dva roky se léčila. Nemoc se pro ni stala ideální záminkou, jak se vyvázat z manželských povinností. Většinu času trávila na ostrově Korfu, kde byla nejšťastnější a žila si tam podle svých představ. Mimochodem, jako rebelka, ignorující předsudky, si v Řecku nechala na levém rameni vytetovat kotvu.

Když se konečně vrátila domů, oznámila císaři, že zůstane jen pod podmínkou, že si bude dělat co chce a na Korfu si hodlá nechat postavit vilu v římském stylu: „Moje duše touží po domově a ten nenajdu v oboře, plné zvířat,“ dala mu opět najevo nespokojenost s životem u dvora. Vzhledem k tomu, že ji František navzdory všem potížím stále miloval, vyhověl jí, přestože náklady na výstavbu přímořské rezidence dosáhly astronomických výšin.

Jako racek

Nakonec si ale nešťastná Sissi vysněné sídlo příliš neužila, její neklidná povaha ji popoháněla k tomu, aby byla pořád na cestách, mnoho času trávila ve Středomoří na své luxusní jachtě. „Jsem racek a nemám žádnou zem, žádný břeh nezvu svým domovem,“ stěžovala si hořce ve svém deníku. Na útěku od královského dvora byla až do konce svého života, než ji v roce 1898, ve věku šedesáti let, zavraždil ve švýcarské Ženevě italský anarchista.

Zdroje: autorka, Sisi, císařovna na útěku

-reklama-