Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Přestože je snímek „Blondýnka“, věnovaný životním osudům herečky Marilyn Monroe, natočený podle stejnojmenného fiktivního románu Joyce Carol Oatesové, příliš vymyšlených dějových linek neobsahuje. Ba naopak. Jakkoliv jsou diváci často zaskočeni tím, co se na filmovém plátně odehrává, skutečný život ikonické hvězdy byl mnohdy ještě nesnesitelnější.

-reklama-


Už od okamžiku, kdy bylo téměř tříhodinové životopisné drama režiséra Andrewa Dominika uvedeno na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, vyvolává nemalé emoce a kontroverze. Především proto, že se mnozí diváci (a dokonce i kritici) domnívají, že příliš neodpovídá reálným událostem. Avšak ti, co se o život Marilyn Monroe podrobně zajímají a studují různé knihy či dokumenty, dobře vědí, že až na několik málo nepodstatných detailů scénář v zásadě vystihuje, čím vším si tato, na jedné straně nádherná a zbožňovaná „blondýnka“, ale na té druhé nešťastná a trpící žena, v životě prošla.

Opuštěná a svedená

Přesto některé důležité mezníky v životě Normy Jean (jak se Marilyn původně jmenovala) opomíjí. Jejímu smutnému dětství a dospívání jsou sice věnovány úvodní drastické scény, kdy se ji její psychicky nemocná matka snaží utopit v horké vodě, avšak to zdaleka nestačí na to, aby publikum pochopilo, proč si z dětství odnesla traumata, s nimiž se nikdy nevyrovnala. Otce nepoznala nikdy, nemocná matka ji svěřila do pěstounské péče a jen čas od času navštívila. Nakonec však zoufalá dívenka v devíti letech načas skončila v sirotčinci: „Na nic takového už člověk nezapomene. Svět se mi zhroutil,“ vyprávěla. Svému prvnímu manželovi J. Doughertymu se navíc svěřila, že partner její pěstounky se ji pokusil v jedenácti letech znásilnit, o rok později to zopakoval její bratranec. Aby se jí další náhradní rodina zbavila, raději Normu Jean již v šestnácti letech provdala.

Hloupá a neschopná

Její první manželství zkrachovalo, podobně jako druhé se slavným baseballovým hráčem Joem Di Maggiem, který na atraktivní Marilyn nesnesitelně žárlil a surově ji bil. Největší pozornost je ovšem v „Blondýnce“ věnována tomu třetímu, se slavným dramatikem Arthurem Millerem, především v souvislosti s tím, že potratila dítě, na které se tolik těšila. Nicméně, bolestnější než potrat pro ni byl rozchod s mužem, jehož opravdu hluboce milovala. Uvrhl ji do ještě větších psychických problémů, kvůli nimž se už neobešla bez léků a alkoholu.

Nejvíce ji ale zdeptalo, když narazila na Arthurův deník, v němž se o ní vyjadřoval velmi nelichotivě. „Můj muž, skvělý americký dramatik Arthur Miller, si myslí, že jsem hloupá a neschopná,“ stěžovala si zoufale. Z tohoto zklamání se už Marylin nevzpamatovala a její deníky jsou toho důkazem: „Ach ticho, ty nehybnosti, bolí mě z tebe hlava. V naprosté tmě přicházejí démoni, mí nejvěrnější společníci,“ poznamenala si.

Naivka a Prezi

Podle dostupných indicií se ve skutečnosti odehrála i drsná erotická scéna, zachycující, jak s Marilyn zacházel jeden z jejích slavných milenců, americký prezident John Fitzgerald Kennedy. Zatímco naivní herečka se do notorického sukničkáře zamilovala, ona pro něj byla jenom jednou z mnoha krásek, které mu padly k nohám. Přesto doufala, že se s ní „Prezi“ (jak ho familiárně oslovovala) jednou ožení. Dělala pro to úplně vše, ale její urputnost začala být Kennedymu na obtíž. Když zjistil, že je oba sleduje všemocná FBI, za každou cenu se potřeboval Marilyn zbavit. A to se jí podle všeho nakonec stalo osudným.

Zdroje: Netflix, Christa Maerkerová Marilyn Monroe a Arthur Miller

-reklama-