Do temných zákoutí geekovského internetu se potichu vkradla nová apokalyptická fantasy série Good Omens (česky Dobrá znamení) a přinesla s sebou peklo, nebe a všechno mezi tím. Příběh popisuje snahu dvou zaměstnanců, jednoho nebeského a druhého pekelného, zastavit apokalypsu, protože si život bez lidského světa po všech těch letech úplně už nedokáží představit. A protože si celkově myslí, že apokalypsa je prostě špatný nápad. Tato zápletka okořeněná nemalým množstvím britského humoru je prostě něco, co musíte vidět.

Jde o minisérii, která je založena na stejnojmenné knize Terryho Pratchetta a Neila Gaimana z roku 1990. Seriál vznikl pod křídly Amazon Prime v ko-produkci s BBC. Na Amazon Videos byly všechny epizody zveřejněny 31. května, následně se budou s týdenními rozestupy vysílat na BBC two.  Režie minisérie se ujal Douglas Mackinnon, který má na svém účtu například režii několika epizod seriálu Doctor WHO, u nás známého jako Pán Času.

Já osobně mohu po delší době nějaký seriál doopravdy ráda doporučit a věřím, že se většině bude líbit. Proč tomu tak je, jsem zaškatulkovala do několika následujících důvodů. Třeba někoho přesvědčím, a to potom přeju příjemné sledování!

Jen malé upozornění. Pokud článek čtou fanoušci Terryho Pratchetta či Neila Gaimana, možná se mnou nebudou souhlasit. Potupně přiznávám, že jsem nikdy žádnou knihu od těchto autorů nečetla, takže nesrovnávám psanou a seriálovou podobu. Hodnotím jen a pouze samostatný seriál.

Chemie hlavních postav

Pro mě je tohle doopravdy důležitý důvod, abych na seriál koukala. Práce těchto postav a jejich interakce je jednoduše kouzelná. Hlavními postavami jsou anděl Aziraphale a démon Crowley. Potkali se, když se Crowley v hadí podobě vplížil do Zahrady Eden a přesvědčil Evu, aby se zakousla do jablka. A od té doby jsou z nich v podstatě nerozlučitelní parťáci. Tahle bromance, jak se takovému vztahu v angličtině přezdívá, má opravdovou sílu a pravou chemii. Většina chvilek je vystupňována tím, že jde o vztah dvou absolutních protikladů, tedy zástupce dobra a zla. Tedy, skoro zla. Démon Crowley je spíš takový ňuňák, který si na zlého jen hraje.

Vizuální stránka

Svou vizuální krásu ukazuje seriál už v úvodních titulcích, které jsou doplněny opravdu trefnou hudbou. Úvodní scéna seriálu, která se odehrává u zahrady Eden, ukazuje anděla a démona v jejich celé kýčovité kráse. Přiznejme si, že kýč k takovému dílu patří. A ve stejném duchu se nese i zbytek seriálu. Zvláště potom démoni a jejich peklo jsou doopravdy úžasně zpracováni. Zlo z nich jen a jen číší. A nic není odpornějšího, než démoni v Good Omens. Tedy, až na Crowleyho. Ten to bere s lidským stylem a nutno říct, že se mu to daří a potěší tak nejedno dámské oko. Kromě démonů je i samotné peklo v seriálu ztvárněno opravdu krásně a poněkud netradičně.

Humor od začátku do konce

Good Omens má v sobě takové kouzlo, že se pořádně bavíte od úvodních až po závěrečné titulky. Není to typ seriálu, kdy byste u některých scén dostávali záchvaty smíchu, ale příjemně vás drží v dobré náladě a přináší vám pobavení po celou promítací dobu. A zde musím opět zmínit kladný vztah dvou hlavních postav, kterému tento konstantní úsměvný stav dávám za vinu.

Nejsympatičtější záporák

Postavu antikrista, která je pro apokalypsu poměrně důležitá, ztvárňuje desetiletý školák. Takže to opravdové zlo, které ohrožuje celou lidskou rasu, vypadá spíše jako roztomilý pudlík než hrůzostrašný pitbul.  A zdá se mi, že i na to Good Omens vsázelo.

Herecké obsazení

Co se týče hlavních postav, tak tvůrci sázeli na jistotu a opravdový talent. Démona Crowleyho hraje David Tennant, kterého si já osobně vybavím vždy jako Bartyho Skrka mladšího z Harryho Pottera. Jeho dobrý protějšek potom ztvárnil herec Michael Sheen, který si zahrál například v sérii Underworld. Záplavu talentu potom doplňují Jack Whitehall, John Hamm nebo Miranda Richardson.

Neil Gaiman a Terry Pratchett

Tito dva tvůrci fantasy se rozhodli spolupracovat na knize, kterou v roce 1990 vydali. A udělali dobře. Oba to jsou podle svých fanoušků králové fantasy, takže jejich společná kniha vzbuzovala velká očekávání. Pro mnohé byla zklamáním, pro další byla špičkou v tvorbě obou autorů. Ať je to jak chce, jedním z posledních Pratchettových přání před jeho smrtí v roce 2015 bylo právě přetvoření Good Omens v hranou show, o což se později Gaiman zasadil a my jsme tak dostali tenhle mistrovský kousek.

Pokud jste seriál ještě neviděli, rychle to napravte. Pokud už máte nějaké epizody za sebou, podělte se o zážitky v komentářích!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz