Jednou z nejzajímavějších nových hereckých tváří, které postupně nahrazují „starou gardu“, je herec Robert Mikluš. Již dříve na sebe sice upozornil v legendárním brněnském Divadle Husa na provázku i v několika menších filmových a televizních rolích, ale největší příležitost dostal v právě reprízovaném seriálu České televize „Doktor Martin“. Hraje v něm svérázného policistu Tomáše Topinku tak znamenitě, že ve třetí řadě získal ještě větší prostor předvést svůj komediální talent. Na vedlejší kolej tak odsunul samotného Doktora Martina v podání Miroslava Donutila.

Další pokračování populárního seriálu bylo dokonce pojmenováno „Strážmistr Topinka“ a jde o vůbec první „spin off“ britského originálu „Doc Martin“, s velkým úspěchem uváděného v řadě zemí. Právě díky „Doktoru Martinovi“ získal Robert Mikluš první velkou seriálovou roli a hned napoprvé se uvedl výtečně. Jak ale sám přiznal, zpočátku se trochu zdráhal, zda má Topinku vzít či ne. Ale naštěstí se v té době stěhoval do Prahy za přítelkyní. „Tak jsem si řekl, že je to dobré spojení,“ prozradil v rozhovoru pro Českou televizi.

Příliš na očích

Nicméně si svoji účast v „Doktoru Martinovi“ rozmýšlel, prý to paradoxně ovlivnil fakt, že v tomto seriálu hrál velmi populární Miroslav Donutil, což znamená dosti vysokou sledovanost. „Najednou je člověk na očích lidem a ne každý to úplně chce,“ přiznal se. Patří totiž mezi ty umělce, co nevyhledávají svět showbyznysu a nejsou opojeni světly kamer a reflektorů. Na druhé straně si ale uvědomil, že jeho postava má největší komické obrysy, protože na co strážmistr Topinka sáhne, to se mu nepodaří. Nemá však tak úplně pravdu. Třeba jeho taneční kreace s lepou Jitkou Čvančarovou evokuje senzační výkon „Arnoštka“ v kultovním filmu Tomáše Vorla „Kouř“.

Beskydská detektivka

Stejně dobře ví, že role v tomto seriálu mu nabídla mimořádnou hereckou příležitost, protože postava strážmistra Topinky je napsaná situačně a vtipně: „Je to element, který šíří zvláště humorný entuziasmus. Topinku člověk musí mít rád, protože je ve všem opravdový. Všechno má zvláštním způsobem zbytnělé. Když se bojí, tak strašně, když je odvážný, tak jako superhrdina,“ říká. Na webu České televize se svěřil, že on sám má tuto roli také rád a že mu vůbec nevadí, když ho lidé někdy na ulici jako Topinku oslovují: „Většinou se lidé, co mě poznají, začnou spontánně smát, což je hezké.“

Především jeho zásluhou postava strážmistra Topinky diváky natolik bavila, že se autoři rozhodli z vedlejší postavy vytvořit hlavní a vymyslet pro ni úplně nové příběhy, tentokrát s detektivními zápletkami. Nová, třináctidílná série „Strážmistr Topinka“, navazující na dvě řady „Doktora Martina“, se tak změnila v originální beskydskou detektivku, v níž se kromě původních objevily nové postavy. Například nadřízeného tohoto snaživého policisty si zahrál Jiří Bartoška, který se mimochodem v českých kriminálkách v poslední době objevuje stále častěji. A poté, co Topinkovi odloudil vnadnou učitelku (Jitka Čvančarová) samotný doktor Martin, našel si nový objekt touhy, místní pošťačku (Jenovéfa Boková).

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz