Originální a neobvyklá filmová postava XiXaa ze série komedií Bohové musejí být šílení se nesmazatelně zapsala do povědomí milionů diváků po celém světě. Tento vtipný a odvážný Křovák, kterého si zahrál muž jménem N!xau, diváky vždy zaručeně přiměje k úsměvu. Co se stalo s hlavním hrdinou série, který by v těchto dnech slavil své 76. narozeniny?

N!xau se narodil 16. prosince 1944 v Tsumkwe v africké Namibii. Křovák, žijící v poušti Kalahari, se proslavil ve filmech Bohové musejí být šílení (1980), Bohové musejí být šílení 2 (1989), Bohové jsou pořád šílení (1991), Bohové se zase zbláznili (1993) a Bohové se zbláznili i v Číně (1994). Po odvysílání prvního filmu se z člověka, který neměl absolutně ponětí o civilizaci a technologii, stala celosvětová hvězda.

N!xau měl za celý svůj život tři manželky a zůstalo po něm šest dětí. Před natáčením prvního filmu v roce 1980 se s lidmi bílé pleti setkal osobně pouze třikrát. Za účast v Bohové musejí být šílení (1980) dostal odměnu několik set dolarů. Tyto vydělané peníze však údajně nechal uletět, protože neznal hodnotu peněz.

Za roli v dalším díle si už řekl o honorář 80 000 dolarů, tvrdil, že je potřebuje na dům s vodovodem, kanalizací a elektřinou pro svou početnou rodinu. Nebyl ale finančně gramotný, takže s penězi neuměl hospodařit a tak o ně brzy přišel. Poté, co ukončil svou filmovou kariéru, se dál živil jako rolník. Pěstoval kukuřici, banány a fazole a choval stádo skotu.

Data jeho narození i úmrtí jsou uváděna různě. Nejčastěji je uváděno datum narození 16. prosince 1944 a datum úmrtí 5. července 2003. Ani on sám bohužel přesné datum svého narození neznal. Stejně tak i den úmrtí není zcela jistý. Odešel totiž začátkem července 2003 na lov do buše a už se nevrátil. Po několika dnech jej rodinní příslušníci našli mrtvého, údajně zemřel na tuberkulózu. Pohřben byl 12. července 2003 nedaleko hrobu své druhé manželky.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR