Zatímco se státní propagační kampaně, zaměřené na cestovní ruch, často míjí účinkem a turisty stále směrují do notoricky známých a přeplněných regionů naší země, mnohem úspěšnější jsou některé tuzemské televizní seriály.  Například do Ústeckého kraje, dříve proslulého nevábnými panoramaty hnědouhelných revírů a elektráren, přilákaly mnoho návštěvníků. Čeští i zahraniční filmaři zde v posledních letech natočili desítky filmů či televizních sérií.  

K tem nejúspěšnějším bezesporu patří satirický seriál České televize Most. Díky němu si prohlédly stejnojmenného město v severních Čechách již během vysílání jednotlivých epizod (a ještě měsíce poté) stovky zvědavců, kteří se chtěli podívat, jak vypadá legendární restaurace Severka, přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie či obávané sídliště Chánov. Podle autorů tohoto odvážného projektu (scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského)  prý Most sledoval celý Chánov. A zdaleka nejen on.

Královské skvosty

Cestou na Sever mnozí turisté s překvapením zjistili, jak nádherná je okolní krajina Mostu a jak spořádaně a čistě působí samotné město, i když jeho průmyslový ráz nelze přehlédnout. Naštěstí ne celý Ústecký kraj byl fatálně zdevastován těžbou uhlí. Patří do něj i krásná královská města Kadaň a Žatec, v nichž se šťastnou shodou okolností podařilo zachovat historická centra. Také do nich míří filmaři velmi často.

O víkendu jsme zde narazili na hlouček turistů, kteří se přijeli do Žatce podívat díky právě reprízovanému historickému seriálu České televize Já, Mattoni. Některé scény, které se ve skutečnosti odehrávaly v Karlových Varech, byly díky autentické atmosféře historického centra pořízeny právě zde, ale některé další natočil režisér Marek Najbrt přímo v Karlových Varech, například ve Dvořákových sadech nebo v přilehlých malebných uličkách a stezkách.  V Žatci se točil také další velmi populární seriál ČT Náměstíčko. Velmi působivá byla třeba vánoční atmosféra v epizodě, nazvané Vánoční dárky. Zažít ji může i po letech každý, kdo se v tomto královském městě objeví v době adventu.

Drsný Rapl

Jeden z největších turistických návalů, který se již začal zajídat i místním obyvatelům, zažilo krušnohorské městečko Boží Dar v době, kdy se vysílal detektivní seriál České televize Rapl. Jeho fanoušci neváhali jet desítky kilometrů, aby vypátrali chalupu, v níž bydlel drsný detektiv Kuneš (Hynek Čermák), ale i další lokality, co se v této sérii objevily, kupříkladu hornická města Jáchymov či Ostrov. Obrovský zájem turistů byl o to více překvapivý, že tento region, nedávno dokonce zapsaný na seznam UNESCO, neukazuje v nijak příznivém světle. Režisér Jan Pachl se totiž nechal ovlivnit módním trendem ponurých severských kriminálek a záměrně vyhledával ty nejméně přívětivé lokality. Kdo ovšem poprvé zavítá do Krušných hor, je očarován jejich nesmírnou krásou a fascinujícími přírodními scenériemi.

Génius z Lokte

V posledních letech se filmaři též často objevují v malebném městečku Loket. Nositel Oscara, režisér Ron Howard, zde před čtyřmi lety natočil výtečný seriál Génius o Albertu Einsteinovi. Realizačnímu týmu nedalo moc práce, aby z Lokte vytvořili švýcarské město Aurau, kde tento génius vyrůstal. Jen místním bylo líto, že v Lokti navždy nezůstala část historických rekvizit a s lítostí vzpomínají na dny, kdy z náměstí pod hradem zmizela alespoň na čas auta.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz