Česká televize již odtajnila pořady, které připravuje na letošní Vánoce a na začátek příštího roku. Kromě tradiční prosincové nadílky oblíbených pohádek se diváci v lednu dočkají série, věnované dramatickým životním osudům národní ikony Boženy Němcové. Již nyní však vyvolává rozpačité reakce a to především kvůli obsazení hlavních rolí. Zatímco mladičkou Němcovou bude hrát Anna Kameníková, coby dospělou spisovatelku uvidíme Annu Geislerovou.

Samozřejmě však nelze dělat předčasné závěry, i když první ukázky, které zveřejnila Česká televize, vysvětlují, proč jsou někteří diváci hereckým obsazením tak zaskočeni. V roli Němcové, pověstné mimořádnou krásou, si dokázali představit mnoho jiných hereček, jen ne křehkou plavovlásku Aňu Geislerovou. Stojí však za to připomenout, že s podobnou nevolí se před lety setkal i plán režisérky Věry Chytilové obsadit do této role Danielu Šinkorovou.

Legendární režisérka více než třicet let usilovala, aby mohla natočit celovečerní životopisný snímek o Němcové, kterou nesmírně obdivovala, avšak bohužel se jí to nepodařilo. V jejím šuplíku léta čekal několikrát přepracovaný (a podle jejích přátel a kolegů) vynikající scénář. Shodou okolností jsem si ho mohla přečíst a souhlasím s nimi.

Přednost dostal Svěrák

Dlouho plánovaný záměr nakonec překazila nepodařená privatizace Filmového studia Barrandov. Jeho nové vedení schválený projekt, jehož rozpočet činil na tehdejší dobu značnou částku třiceti milionů korun, překvapivě stoplo. Přednost dostala Svěrákova Obecná škola. Bývalý ředitel FSB Václav Marhoul přiznává, že kvůli tomu Chytilová hrozně řádila.

Ona sama si hořce postěžovala, že ideologickou cenzuru nahradila cenzura peněz a měla pravdu. Teprve když se jí blížila osmdesátka, svitla přece jenom naděje, že si svůj velký filmařský sen splní. Aniž však stačila zahájit natáčení, nastal další problémy v roce 2008 z natáčení opět sešlo. Téma Boženy Němcové se tak pro režisérku stalo prokletím, tím spíše, že se jí většinu svých tvůrčích záměrů podařilo splnit i za cenu, že za ně chodila orodovat ke komunistickým papalášům.

Další zrada

Aby toho nebylo málo, celovečerní životopisný snímek o Němcové mezitím natočila německá režisérka Dagmar Knöpfelová v německé (!) produkci. V pozoruhodném dokumentárním dramatu „A tou nocí nevidím jedinou hvězdu“ se zaměřila na poslední měsíce života spisovatelky, plného zklamání a utrpení, a vycházela přitom z jejích zoufalých dopisů. Němcovou si zahrála u nás téměř neznámá Corinna Harfour, zatímco jejího manžela Bolek Polívka. Tuto skutečnost Chytilová považovala za další zradu. Při jejich pobytech na karlovarském festivalu jsem s ní několikrát o Boženě Němcové mluvila a sama jsem se přesvědčila, jak moc jí na tom filmu záleží. Byla přesvědčená, že ho jednou přece jenom realizuje.

Alespoň se již nedožila toho, že místo ní se na dalším snímku o Boženě Němcové bude podílet opět někdo jiný, tentokrát režisérka Lenka Wimmerová. Ta již několik zajímavých snímků natočila (například televizní inscenaci Tchyně a uzený či několik epizod úspěšných televizních seriálů Terapie a Soukromé pasti). A Chytilové by se nejspíše nezamlouvalo ani herecké obsazení. Nicméně zajímavé jsou názory, koho by diváci v této roli viděli raději. Zmiňují například Lenku Vlasákovou nebo Kláru Melíškovou. Ta se mimochodem v nejnovějším snímku o Boženě Němcové objeví také, avšak v jedné z vedlejších rolí.

Natáčení scén do čtyřdílného filmu o Boženě Němcové s Annou Geislerovou v Jaroměři.Foto: Tomáš Menec

Posted by Kladské pomezí on Saturday, August 10, 2019

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz