Film Obsluhoval jsem anglického krále od režiséra Jiřího Menzela se dnes řadí mezi českou filmovou klasiku. Do kin byl uveden v roce 2006 a od té doby osudy hlavní postavy, Jana Dítěte, neztratily na popularitě. Mnohé v roce 2006 překvapil výběr herce pro hlavní roli, kdy režisér Menzel zabrousil do zahraničních hereckých vod, a zatímco do role Dítěte v již pokročilejším věku obsadil známého Oldřicha Kaisera, do převládající části filmu a do role mladší verze Dítěte obsadil nikým nepoznaného bulharského herce Ivana Barneva.

Ivan Barnev platí v Bulharsku za váženého a významného herce, jak divadelního, tak filmového. Na svém kontě má řadu filmů, mnohé z nich se dostaly na české filmové festivaly, tudíž Barnev doposud s Českou republikou udržuje mírné vztahy. V roce 2016 navštívil Zlínský filmový festival, kde se v jednom z rozhovorů nechal slyšet, že role v Obsluhoval jsem anglického krále pro něj byla kvůli jazykové bariéře velká výzva, na kterou však velice rád vzpomíná.

Doma v Bulharsku se podílel na řadě velice dobře hodnocených filmů, jako je například film Na Rozcestí, který najdeme pod českým festivalovým názvem jako Directions. Děj se odehrává v šesti sofijských taxících a na krátkých příbězích interpretuje zkaženost společnosti. Další film Lekce potom popisuje osudy učitelky Naděždy, která je velice morálně zásadová. Život však přinese nečekané zvraty a ona se tak musí rvát o záchranu své rodiny. A ne vždy podle pravidel.

Třetím filmem, ve kterém si Ivan Barnev zahrál a který zmíníme, je film Žízeň. Jde opět o umělecký prožitek, který popisuje osudy lidí v malém domku nad městem a jejich zamíchání po příchodu nových lidí do jejich života.

Ivan Barnev (vpravo) ve filmu Otec z roku 2019, FOTO: Film Servis Festival Karlovy Vary

V roce 2019 se Barnev zúčastnil karlovarského filmového festivalu, kde prezentoval film Otec, drama o muži, který ztratil svou ženu a pomalu kvůli svému chování ztrácí i zbytek rodiny. V loňském roce si zahrál ještě ve snímcích A Dose of Happiness, Hlídka a Ivan. Barnev v červenci oslavil své 47. narozeniny a kromě toho, že je skvělým hercem, je také vášnivým rybářem.

View this post on Instagram

Ловни страсти-мърдасти

A post shared by Ivan Barnev (@ibarnev) on

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR