Proslavil se jako Gladiátor, Robin Hood, otec Supermana Jor-El nebo Bohem vyvolený Noe. Russell Crowe, rodák z Nového Zélandu, právě slaví své 57. narozeniny a bez přehánění bychom jej mohli zařadit mezi nejžádanější herce posledních dvou desetiletí. Na jeho psychice a rodinném životě si jeho sláva a návaly vzteku však vybraly svou daň.

Russell Ira Crowe se narodil 7. dubna 1964 ve městě Wellington na Novém Zélandu, brzy poté se jeho rodina přestěhovala do Austrálie a usadila se v Sydney. Jako malý dostal příležitost zahrát si v seriálech Spyforce (1972) a The Young Doctors (1977). I přes jeho rychlý start kariéry již v dětství přišel Russellův první velký herecký průlom až po roce 1990. První velkou roli získal ve filmu Romper Stomper (1992), díky kterému si udělal jméno v celé filmové komunitě v Austrálii a sousedních zemích. Snímek Jsou z nás (1994) mu pomohl uspět na americké půdě.

Sharon Stone si jej u producentů následně vynutila do svého filmu Rychlejší než smrt (1995), čímž se Crowe dostal do prvního amerického filmu. Sci-Fi snímek Virtuozita (1995), kde si zahrál po boku Denzela Washingtona, mu otevřel dveře k dalším americkým nabídkám. Film L. A. – Přísně tajné (1997) mu přinesl celosvětovou popularitu a poté natočil svůj první film z produkce společnosti Walt Disney, Mystery, Aljaška (1999). Po něm následoval snímek Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999), za který byl dokonce nominován na Oscara.

Po roce 2000 přišly slavné role ve snímcích Gladiátor (2000), Čistá duše (2001), Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003), Dobrý ročník (2006), Labyrint lží (2008), Robin Hood (2010) a další. Za roli ve filmu Gladiátor se mu podařilo získat Oscara. Nominován na Oscara byl i za film Čistá duše, nakonec však získal „pouze“ Zlatý Glóbus a cenu BAFTA. Na počátku nového tisíciletí odmítl například role Wolverina z X-menů nebo Aragorna z Pána prstenů, tehdy mu tyto nabídky nepřišly zajímavé.

V posledním desetiletí si zahrál například ve filmech Bídníci (2012), Muž z oceli (2013), Noe (2014), Otcové a dcery (2015), Správní chlapi (2016), Mumie (2017), Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy (2019) a Vyšinutý (2020). V příštím roce jej uvidíme ve filmech Thor: Love and Thunder, Rothko a American Son.

Embed from Getty Images

Russell Crowe je známý pro svou výbušnou povahu, několikrát byl nařčen z fyzického napadení, za které byl i zatčen. Na veřejnosti je označován dokonce za hulváta, který si nebere servítky s nikým. Jeho cholerická povaha stojí také za jeho rozvodem v roce 2018, s jeho bývalou ženou Danielle Spencer spolu byli od roku 2003 a mají spolu dvě děti. Dnes se Crowe kromě herectví věnuje svým dětem a rodinnému ranči severozápadně od Sydney, který vlastní.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR