Čtvrtá řada ostře sledovaného seriálu The Crown (Koruna), kterou již lze zhlédnout díky streamovací platformě Netflix i u nás, vyvolává mnohem větší ohlas než předchozí tři sezóny. Mimo jiným událostem se totiž podrobně věnuje rozpadu manželství princezny Diany a následníka trůnu, prince Charlese. Ten je ve většině epizod vylíčen tak nelichotivě, že se ministr kultury Oliwer Dowden obrátil na Netflix s žádostí, aby se před vysíláním každého dílu objevilo upozornění, že jde o pouhou fikci.

Jenže, obrovský úspěch Koruny spočívá právě v tom, že až na několik drobných výjimek popisuje dění v královské rodině velmi zasvěceně a scenárista Peter Morgan věnoval velkou pozornost studiu všech dostupných faktů. Ty se samozřejmě často týkající také Diany a Charlese. Vůbec se přitom některým dotčeným, stále žijícím aktérům, nelze divit, že se jim nelíbí, jak jsou prezentováni. Z většiny scén vychází vítězně citlivá a milující Diana, které od počátku ničila manželství skutečnost, že se Charles v podstatě nikdy nedokázal vzdát své milenky Camilly Parker-Bowlesové. Dianu si vzal kvůli dlouhotrvajícímu nátlaku své rodiny, jež mu jasně dala najevo, že je nejvyšší čas, aby vztah s Camillou ukončil.

Nevěra a závist

Opakovaně na něj naléhala jak samotná královna, tak také sestra Anna, až jim nešťastný Charles nakonec vyhověl a krásnou, ale mladinkou a naivní Dianu si vzal. Tyto okolnosti jsou ovšem všeobecně známé a nešťastně zamilovaného Charlese lze do jisté míry chápat. Jenže Koruna upozorňuje i na další vážný problém. Charles byl nakonec smířen s tím, že mu královský palác neumožnil žít s ženou svého srdce, navíc manželkou někoho jiného, avšak neunesl, jak ho Diana postupně začala zastiňovat.

Díky svému atraktivnímu zevnějšku, příjemnému vystupování a spontánním projevům dobročinnosti se dosud neznámá dívka stala během několika málo měsíců nejfotografovanější ženou světa vzbuzující ještě větší davovou psychózu než největší hvězdy showbyznysu. Často se stávalo, že když někam zavítala po boku Charlese, lidé skandovali její jméno a nikoliv jeho. Nezřídka dokonce docházelo k situaci, že ho paparazzi okřikovali, ať jim nezaclání ve výhledu na „Lady Di“. Tento nezpochybnitelný fakt velmi poutavě líčí epizoda nazvaná Země nikoho, která je téměř celá věnovaná návštěvě královského páru v Austrálii.

Poprask v Opeře

Další zase připomíná okamžik, jenž vyvolal další krizi tohoto manželství z rozumu. Zatímco Charles se měl stát hlavní hvězdou galavečera v Královské opeře, na němž slavil své narozeniny, Diana ho opět, ač to vůbec nebylo jejím záměrem, zastínila. Ve snaze mu udělat radost a věnovat originální dárek, se totiž z ničeho nic objevila na scéně a předvedla parádní taneční číslo. Samozřejmě tím vyvolala naprostou senzaci a Charles opět zůstal v jejím stínu. Když se mu poté snažila dát coby další dárek nahrávku, na níž zpívá slavnou árii o lásce z muzikálu Fantom v opeře, znechucený Charles ji během telefonátu s Camillou zesměšňoval.

Nebyl ovšem zdaleka sám, kdo na obdivovanou Dianu v královské rodině žárlil. Jízlivé poznámky na její adresu často vypouštěla i princezna Anna, která se pro změnu nemohla smířit s tím, že stačí, aby si Diana oblékla nové šaty a všichni z ní šílí. Ani známé královské rebelce, princezně Margret, se nelíbilo, jak ji Diana upozadila v médiích. I když jí zpočátku držela palce, nakonec své nečekané sokyni nikdy neodpustila, že v televizním rozhovoru otevřeně vyprávěla, jak ji Charles podváděl.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz