Oblíbená česká herečka a dabérka, která letos v únoru oslavila již své 73. narozeniny, se v posledních letech veřejnosti spíše straní a nabídky na natáčení odmítá. Jana Preissová se ale rozhodně herectví nevzdala a svoji vášeň a talent pro toto umění ukazuje na prknech, co znamenají svět.

Svoji hereckou kariéru započala již jako malá holka, kdy ochotničila spolu se svými rodiči. Když jí bylo osmnáct, její rodiče se rozvedli a ji to, jak uvedla v jednom rozhovoru, poznamenalo na celý život. Její matka jí dokonce zakazovala se se svým otcem stýkat. Nebylo tedy překvapením, že její kroky vedly na pražskou DAMU a obor herectví.

Jana Preissová <3

Posted by Filmy pro pamětníky on Tuesday, January 28, 2020

Studium zdárně ukončila a v roce 1970 dostala první angažmá v Divadle Na zábradlí, kde ukázala svůj talent. Působila zde více než 20 let a stala se nejvýraznější osobností tohoto divadla nejen pro svůj herecký um, ale také díky svému talentu pro drama i komedii, osobnímu šarmu, ale i křehkému vzhledu a kráse. Po jednom hostování v Národním divadle tam odešla v roce 1990 natrvalo. Vidět ji například v roli Lily O’Hanlonové a dalších činohrách můžete i nyní.

Ještě během studií v roce 1967 získala svoje první zkušenosti před kamerou ve snímku Klec pro dva. O rok později si zahrála v Menzelově komedii Rozmarné léto, kde se objevila jako půvabná provazochodkyně Anna a právě tato role jí pomohla se dostat do povědomí nejen diváků a režisérů, ale těšila se pozitivnímu ohlasu i u kritiků. Z dalších filmů jmenujme alespoň Slaměný klobouk, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Řád, Život, který ti dávám, Krásný čas a po několikaleté odmlce si zahrála před dvěma lety v české komedii Ženská na vrcholu. Ze seriálů vzpomeňme například My všichni školou povinní, Synové a dcery Jakuba Skláře, Přísahám a slibuji, Dobrá čtvrť a naposledy se objevila v roce 2014 v epizodní roli seriálu Nevinné lži.

Vynikající herečka Jana Preissová slaví 72. narozeniny. Blahopřejeme <3

Posted by Zanechané stopy v srdci on Friday, February 7, 2020

Svého manžela, herce Viktora Preisse, potkala již během svých studií na DAMU. Ještě než školu ukončila, byli z nich manželé. Sňatek uzavřeli v roce 1969, před dvěma lety tedy oslavili zlatou svatbu. Mají spolu dva syny, starší Martin je také herec a jeho manželkou je herečka Martina Preissová. Mladší syn Jan se pohybuje v IT.

Jana Preissová se již pěknou řádku let pyšní titulem babička. Její rodinný život jí občas dává rány. Syn Martin chtěl před pár lety spáchat sebevraždu a na jejího manžela Viktora před časem praskla nevěra a také to, že má nemanželské dítě. To vše ji zahnalo do kouta a bojovala s depresemi. Jistě jí to vepsalo do tváře pár vrásek navíc, svůj šarm ale tato oblíbená česká herečka neztrácí ani po letech. Mimo působení v Národním divadle předává své herecké zkušenosti na Pražské konzervatoři mladým budoucím hercům.

Jana Preissová a Viktor Preiss 2. 12. 2014 v pražské La Fabrice

Posted by Hvězdy českého filmu on Thursday, December 4, 2014

Zdroj informací: csfd.cz, wikipedia.org

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA