Vítězství, prohry, tvrdé rány a zlomené nosy – to vše, ale i mnohem více můžete nalézt ve filmech s boxerskou tématikou. S premiérou druhého dílu Creeda, spin-offu legendárního Rockyho, vám přinášíme žebříček 10 nejlepších boxerských filmů.

10Nadmuté město (1972)

Zdroj: literaryhub.com

I po 46 letech patří tento film mezi nejlepší snímky ze sportovního prostředí. Režisér John Huston zavzpomínal na doby, kdy byl nadějný boxer, což se odráží i do děje filmu Nadmuté město (anglicky Fat City). Velký herecký talent druhé poloviny dvacátého století Stacy Keach ztvárňuje třicátníka Billa Tullyho, který má vrchol své boxerské kariéry dávno za sebou. Jednoho dne potkává mladíka Ernieho (Jeff Bridges), který je na cestě za kariérou boxera, a o němž si Bill myslí, že má velký talent. Ve filmu neuvidíte slávu a vítězství, spíš opak. Oba dva boxeři mají své vlastní problémy a boje, jak v ringu, tak v osobním životě, kterým se musí postavit.

9Million Dollar Baby (2004)

Zdroj: imdb.com

Legendární Clint Eastwood, režisér i herec, který ztvárnil roli trenéra Frankieho Dunna, si za tento snímek odnesl Oscara za nejlepšího režiséra. Film získal ještě další tři Ceny Akademie – za nejlepší film, nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Děj snímku vypráví příběh Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), odstrkované a naštvané boxerky, která chce, aby ji Frankie trénoval. Ten ji ale odmítá, a tak do hry přijde jeho pomocník Eddie (Morgan Freeman), který ji rád pomůže. Maggie si postupně získá i Frankieho, a tak se trenérské dvojici povede nastartovat kariéru nadějné boxerky.

8Ali (2001)

Zdroj: wired.com

Životopisný snímek Ali se zaměřuje na triumfy a kontroverze legendárního boxera Muhammada Ali od roku 1964 do 1974. V hlavní roli se představil Will Smith, který si za svůj výkon vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší mužský výkon v hlavní roli, bohužel ji ve vítězství neproměnil. Ve filmu můžeme vidět začátky dvacetiletého boxera z Louisville, který svým sebevědomím vystupováním a upozorňováním na černošská práva inspiroval mnoho černochů. Muhammad Ali, rodným jménem Cassius Clay Jr., ztvárněný Smithem, ve filmu ukazuje jeho nebojácné a otevřené chování, které ho dostalo na seznam nejoblíbenějších sportovců historie. V roce 2016 Will Smith byl jedním z nosičů Muhammadovi rakve.

7Fighter (2010)

Zdroj: nytimes.com

Biografické drama s hvězdným obsazením vypráví skutečný příběh Mickyho Warda a jeho cestu za světovým titulem ve velterové váze.  V roli známého boxera se představil Mark Wahlberg, který si za hraní v tomto snímku nevzal žádné peníze. Mickymu pomohl na cestě za slávou jeho nevlastní bratr Dicky, toho ztělesnil Christian Bale. Jak se ukáže i ve filmu, Dicky byl závislý na drogách, konkrétně na kokainu, Bale proto shodil přes 15 kilogramů, aby vypadal jako narkoman. Dvěma Oscary ocenění snímek ukáže se touha porazit soupeře v ringu změní i v boj za rodinu a vlastní hrdost.

6Muhammad Ali: Na vrcholu (1996)

Zdroj: intofilm.com

I přesto, že snímek Muhammad Ali: Na vrcholu (anglicky When We Were Kings) je dokument, který si určitě zaslouží místo v našem seznamu. Snímek dokumentuje zápas mezi Muhammadem Ali a Georgem Foremanem, jenž se uskutečnil v roce 1974 v africkém státě Zair (později přejmenován na Demokratickou republiku Kongo). Největší boxerská legenda, která celý život bojovala za práva černochů, využila 6 týdenního odložení zápasu, kvůli Foremanově zranění, k tomu, aby byl natočen tento film. Ali byl nejlepší a věděl to, ale v tomto zápase byl považován za poraženého, a naopak o skoro deset let mladším Foremanovi se předpokládalo, že zvítězí. Jak „rvačka v džungli“ dopadla? Zkuste hádat.

5Zlé časy (1975)

Zdroj: theactionelite.com

Snímek Zlé časy (anglicky Hard Times) vypráví příběh mlčenlivého Chaneyho (Charles Bronson), kterého který v době velké hospodářské krize ve 30. letech přichází do menšího města na jihu Ameriky, aby vyhledal organizátora místních ilegálních pouličních bitek Speeda (James Coburn). Chaney je zkušený boxer s tvrdým kořínkem, který pro Speeda znamená hodně peněz. Spojenectví se hodí oběma, a tak se vydají do New Orleans, města pouličních bitek, kde se utkávají jen ti nejlepší. Speed se zadluží a jeho jediná šance na vydělání hromady dolarů je právě Chaney. Herecký výkon Charlese Bronsona, kterému bylo v době natáčení 53 let, byl opravdu vynikající.

4Zuřící býk (1980)

Zdroj: rogerebert.com

Životopisné drama, vyprávějící příběh boxerské hvězdy Jakea LaMotty,„býka z Bronxu“, neodmyslitelně patří k nejlepším boxerským filmům. „Zuřící býk“, kterého ztělesnil Robert De Niro, byl sice opravdový šampion, ale ve snímku můžeme vidět i druhou stranu slávy – drogy, problémy v osobním životě, nebo potyčky se zákonem. LaMottovo odhodlání a zuřivost mimo ring se staly neovladatelné.  Jeho žena Vicki a bratr Joey ho opustili, protože byli znechuceni jeho chováním. Jake nakonec skončí jako vězeň v nápravném zařízení. Zajímavostí je, že skutečný Jake LaMotta si své strašné chování uvědomil až po shlédnutí filmu, poté se zeptal Vicki LaMotty, zda byl opravdu tak příšerný. „Byl jsi ještě horší,“ odpověděla Vicki.

3Bojovník (2015)

Zdroj: moviescramble.com

Původně byl do role boxera obsazen Eminem, který dokonce začal i s natáčením, ale nakonec se rozhodl soustředit na svou hudební kariéru, a tak byla role nabídnuta Jakeovi Gyllenhaalovi. Boxer Billy Hope (Jake) je na vrcholu své slávy, je úspěšný jak v boxu, tak v osobním životě. Jeho manželka (Rachel McAdams) ho ale i tak prosí, aby s boxem přestal a začal trávit více času se svou dcerou. Billy ukončení kariéry oznámí, ale vše se změní ve chvíli, kdy je jeho manželka zabita během potyčky s jiným boxerem. Billymu se zhroutí svět. Když mu je dcera mu je odebrána z opatrovnictví, kvůli jeho nevyrovnané povaze, nezbývá mu nic jiného než návrat k boxu. A pokusí svou dceru získat zpět.

2Creed (2015)

Zdroj: paperstreet.it

Spin-off úspěšné série Rocky, se dostal do kin v roce 2015. Režie se ujal Ryan Coogler, který má na svém kontě třeba i Black Panthera. Film vypráví o Adonisovi (Michael B. Jordan), který nikdy nepoznal svého otce, šampióna Apolla Creeda, protože zemřel ještě než se „Donnie“ narodil. Svůj původ ale nezapře, a vydá se do Philadelphie, aby vyhledal legendárního Rockyho Balbou (Sylvester Stallone), a začal s ním trénovat. Rocky po chvíli přemlouvání roli trenéra přijme. Creed je mezitím vyzván těžkým soupeřem a musí začít pořádně makat. Duo společně  překoná spoustu překážek, ale jak to dopadne v ringu? Ve filmu se také představila Tessa Thompson, která ztvárnila Valkýru v Thor: Ragnarok.

1Rocky (1976)

Zdroj: slashfilm.com

Boxerská klasika, která nikdy nikoho neomrzí. Slavný snímek z roku 1976, ke kterému napsal scénář samotný Sylvester Stallone, jenž ztvárnil i hlavní roli, vypráví o příběhu outsidera, který se tvrdou prací vypracuje až na samotný vrchol. Rocky Balboa je třicetiletý boxer angažující se v pokoutních zápasech s přezdívkou Italský hřebec. Když se mu naskytne šance zápasit proti dosavadnímu světovému šampionovi, Apollu Creedovi, neváhá a využívá příležitosti. Apollo jeho výzvu přijímá, čímž se z něho stává automatický kandidát na vítěze. Když ale přichází onen všemi očekávaný zápas, nikdo nevěří svým očím – už v prvním kole jde Apollo na zem ránou Italského hřebce. Až poté tedy začíná opravdový zápas mezi rovnocennými soupeři.