Americký herec Lex Barker se do paměti diváků nesmazatelně zapsal jako slavný Old Shatterhand, pokrevní bratr Vinnetoua. Role v sedmi filmech z šedesátých let 20. století na motivy knih Karla Maye z něj udělala v Evropě hvězdu, nakonec však stála také za jeho smutným koncem v Hollywoodu a fatálním životním stylem. 

Lex Barker se narodil 8. května 1919 a patřil do zámožného newyorského rodu. Po střední škole nastoupil na prestižní univerzitu v Princetonu. Studia však nedokončil, protože se rozhodl hrát divadlo. Jeho rodina jej kvůli tomu vydědila a tak se musel o sebe začít starat sám.

Mladý Lex vstoupil do armády a bojoval ve druhé světové válce, kde utrpěl zranění hlavy a po celý zbytek života trpěl migrénami. Zranění bylo natolik vážné, že mu dokonce museli lékaři nahradit kus lebeční kosti stříbrnou destičkou. Před svým koncem v armádě ještě utrpěl jedno zranění, zasáhla ho střepina z granátu do nohy. Snímek níže je z roku 1950, kdy mu bylo 31 let.

Embed from Getty Images

Před kamerou stál poprvé ve svých šestadvaceti letech ve snímku Doll Face. Další filmy, ve kterých jsme jej mohli vidět, jsou například Farmářova dcera (1947), Tarzan v nebezpečí (1951), Válečné bubny (1957), Sladký život (1960), Poklad na Stříbrném jezeře (1962), Vinnetou (1963), Old Shatterhand (1964), Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (1968) a spousta dalších.

Celkově byl pětkrát ženatý. Poprvé se oženil s Constanze Thurlow (1942–1950), poté se jeho ženou stala Arlene Dahl (1951–1952), jeho třetí manželkou byla Lana Turner (1953–1957). Ihned po rozvodu s Lanou Turner se oženil s Irene Labhart (1957–1962), jejich manželství však ukončila její sebevražda. Jeho poslední ženou byla Carmen G. Cervera (1965–1972), viz foto níže.

Embed from Getty Images

Herec po sérii westernů, které natáčel v Evropě a které z něj na starém kontinentě udělaly obrovskou hvězdu, toužil po velkém návratu do rodné Ameriky. Chtěl znovu prorazit v Hollywoodu. Po letech mimo USA však na něj producenti i diváci zapomněli. Ukázalo se, že jeho evropské angažmá trvalo déle, než byl Hollywood ochotný tolerovat. Lex Barker se na vlnách evropského úspěchu Old Shatterhanda nechal houpat příliš dlouho, až jeho hvězda na americké scéně vyhasla. Po návratu do USA a neúspěšných pokusech o vysněné hollywoodské angažmá se začal hojně věnovat alkoholu a divokým večírkům, což odstartovalo jeho rychlý konec. Snímek níže je z 7. května 1973, kdy se v Torontu zúčastnil výstavy veteránů. V té době netušil, že mu zbývají poslední 4 dny života.

Embed from Getty Images

11. května 1973, tedy pouhé tři dny po svých 54. narozeninách, prodělal na ulici Lexington Avenue v New Yorku infarkt myokardu jako důsledek jeho divokého životního stylu a byl nalezen v bezvědomí. Alkohol, večírky a drogy se na jeho zdraví výrazně podepsaly. Byl rychle převezen do nemocnice Lenox Hill Hospital, kde mu však již lékaři nedokázali pomoci a byl prohlášen za mrtvého. Identifikovali jej až podle hodinek, na kterých měl vyryto své jméno.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR