Česká herečka Olga Schoberová, známá také jako Olinka Bérová, patřila mezi naše nejkrásnější herečky. 

Olga Schoberová (77) byla díky své kráse přirovnávána k legendární Brigitte Bardot nebo také Ursule Andressové. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla považována za sex symbol a to nejen českého, ale i evropského filmu. K tomu jí dopomohla role v komedii Kdo chce zabít Jessii?. Na začátku své herecké kariéry chodila s kreslířem Kájou Saudkem, který jí měl údajně poradit, aby se odbarvila na blond. Hned poté získala roli neposkvrněného anděla Winnifred ve filmu Limonádový Joe a tím se zaškatulkovala do rolí krásných naivních dívek a co bylo důležitější, otevřely se jí ty nejdůležitější „dveře“ a to ty v železné oponě. 

Schoberová v Adéla ještě nevečeřela. FOTO: FTV Prima

Se svým prvním manželem, americkým hercem a kulturistou Bradem Harrisem, se poznala poté, co ji československý Filmexport „prodal“ do čtyř zahraničních filmů (3 z toho byly westernové). Po dvou letech se však v roce 1969 rozvedli. Má s ním dceru Sabrinu Harris. O tři roky později si vzala filmového producenta Johna Calleyho, kterého poznala na večírku u americké zpěvačky a herečky Barbry Streissand, kam ji tehdy vzal jako svůj doprovod Miloš Forman.  Díky tomuto sňatku získala i americké občanství. Bydlela střídavě v USA i v Praze. Calley se stal rok po jejich svatbě prezidentem studia Warner Brothers.

Pro českého diváka jsou nejvíce známé její role ve filmech Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), Kdo chce zabít Jessii? (1966), „Pane, vy jste vdova!“ (1970) a Adéla ještě nevečeřela (1977). V několika filmech, kde si zahrála, však neslyšíme její hlas. Nadabovaly ji například Libuše Švormová v Adéla ještě nevečeřela, Eva Klepáčová v Bylo nás deset a ve snímku Vrak slyšíme hlas Veroniky Freimanové, který byl také posledním filmem, ve kterém si v roce 1983 Olga Schoberová zahrála.

Jako první češka se v roce 1969 dostala až do Playboye, a rovnou i na titulní stránku.

Po odchodu do důchodu žije stranou všeho dění v Praze.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz