Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Bývalá herečka Olga Schoberová (79) je známá i jako Olinka Bérová a ve své době patřila mezi naše nejkrásnější herečky. Svou filmovou kariéru pověsila na hřebík již v roce 1983 a nyní žije v ústraní ve svém bytě v Praze.

Olga Schoberová se narodila 15. března 1943 a na jaře tak oslaví významné jubileum. Díky své kráse byla přirovnávána k legendární francouzské herečce Brigitte Bardot nebo také Ursule Andressové. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla dokonce považována za sex symbol, a to nejen českého filmu, ale i toho evropského. K tomu jí dopomohla role v komedii Kdo chce zabít Jessii? z roku 1966.

Na začátku své kariéry chodila s kreslířem Kájou Saudkem, který jí údajně poradil, aby své vlasy odbarvila na blond. Hned poté získala roli neposkvrněného anděla Winnifred ve filmu Limonádový Joe z roku 1964, čímž se zaškatulkovala do rolí krásných a naivních dívek. Podstatné ale bylo to, že se jí otevřely ty nejdůležitější „dveře“, a to ty v železné oponě. 

Jejím prvním manželem byl americký herec a kulturista Brad Harris, kterého poznala poté, co ji československý Filmexport „prodal“ hned do čtyř zahraničních filmů (tři z toho byly westernové). Po dvouletém manželství se v roce 1969 rozvedli. Má s ním dceru Sabrinu Harris, která v listopadu oslaví 54 a její profese není přímo herectví ale od tohoto průmyslu se příliš nevzdálila. Je z ní totiž stylistka a kostymérka filmových hvězd a mezi její klienty patří například Angelina Jolie, Julie Roberts, Matt Damon a další hollywoodské star.

O tři roky později se Schoberová provdala za filmového producenta Johna Calleyho, kterého poznala na večírku u americké zpěvačky a herečky Barbry Streissand. Tam ji tehdy vzal jako svůj doprovod legendární režisér Miloš Forman. Díky tomuto sňatku získala americké občanství a následně bydlela střídavě v USA a v Praze. Calley se stal rok po jejich svatbě prezidentem studia Warner Brothers. Pár se rozvedl v roce 1992 po dvacetiletém manželství, které zůstalo bezdětné, ale Calley za vlastní přijal její dceru Sabrinu.

Pro českého diváka jsou nejvíce známé její role ve filmech Limonádový Joe aneb Koňská opera, Kdo chce zabít Jessii?, „Pane, vy jste vdova!“ a Adéla ještě nevečeřela. V několika filmech však neslyšíme její hlas. Nadabovaly ji její herecké kolegyně, a to například Libuše Švormová v Adéla ještě nevečeřela, Eva Klepáčová v Bylo nás deset a ve snímku Vrak slyšíme hlas Veroniky Freimanové.

Snímek Vrak z roku 1983 byl posledním filmem Schoberové, a tak stejně jako Brigitte Bardot na plátně nikdy nezestárla a zůstala symbolem přirozené a smyslné krásy uctívané v 60. letech. Dokonce se v roce 1964 jako první Češka dostala na obálku proslulého pánského časopisu Playboy. Herečku si tehdy vybral samotný zakladatel časopisu Hugh Hefner. Schoberová však nafotila cudný snímek a žádné nahé fotky. Byla oblečená do černého roláku a ukázala pouze odhalené nohy.

Dlouhá léta žije stranou všeho dění v Praze a velmi nerada se ukazuje na veřejnosti. V roce 2016 řekla deníku Blesk: „Víte, já se nikdy necítila být herečkou. A proto jsem taky nikdy nešla za kariérou, nikdy jsem, co se filmu týká, nebyla cílevědomá. Byla jsem jen hezká, a to je všechno. A proto si teď také spokojeně a v klidu mohu žít.“ 

Olgu Schoberovou si v její slavné roli v Kdo chce zabít Jessie? můžete připomenout na Primě v sobotu 1. října od 17:00.

Zdroje: csfd.cz, wikipedia.org, fdb.cz, Blesk.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA