Česká herečka Olga Schoberová, známá také jako Olinka Bérová, má tento víkend důvod k oslavě. 15. března totiž oslaví své 77. narozeniny. 

Olga Schoberová v Adéla ještě nevečeřela. FOTO: Reprofoto Youtube

Olga Schoberová byla díky své kráse přirovnávána k legendární Brigitte Bardot nebo také Ursule Andressové. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla považována za sex symbol a to nejen českého, ale i evropského filmu. K tomu jí dopomohla role v komedii Kdo chce zabít Jessii?. Na začátku své herecké kariéry chodila s kreslířem Kájou Saudkem, který jí měl údajně poradit, aby se odbarvila na blond. Hned poté získala roli neposkvrněného anděla Winnifred ve filmu Limonádový Joe a tím se zaškatulkovala do rolí krásných naivních dívek a co bylo důležitější, otevřely se jí ty nejdůležitější „dveře“ a to ty v železné oponě. 

Se svým prvním manželem, americkým hercem a kulturistou Bradem Harrisem, se poznala poté, co ji československý Filmexport „prodal“ do čtyř zahraničních filmů (3 z toho byly westernové). Po dvou letech se však v roce 1969 rozvedli. Má s ním dceru Sabrinu. O tři roky později si vzala filmového producenta Johna Calleyho, kterého poznala na večírku u americké zpěvačky a herečky Barbry Streissand, kam ji tehdy vzal jako svůj doprovod Miloš Forman.  Díky tomuto sňatku získala i americké občanství. Bydlela střídavě v USA i v Praze. Calley se stal rok po jejich svatbě prezidentem studia Warner Brothers.

Olga v Limonádový Joe aneb Koňská opera. FOTO: Reprofoto youtube

Pro českého diváka jsou nejvíce známé její role ve filmech Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), Kdo chce zabít Jessii? (1966), „Pane, vy jste vdova!“ (1970) a Adéla ještě nevečeřela (1977). V několika filmech, kde si zahrála, však neslyšíme její hlas. Nadabovaly ji například Libuše Švormová v Adéla ještě nevečeřela, Eva Klepáčová v Bylo nás deset a ve snímku Vrak slyšíme hlas Veroniky Freimanové, který byl také posledním filmem, ve kterém si v roce 1983 Olga Schoberová zahrála.

Jako první češka se v roce 1969 dostala až do Playboye, a rovnou i na titulní stránku.

Po odchodu do důchodu žije stranou všeho dění v Praze.

-reklama-