Film režiséra Davida Ondříčka o našem nejúspěšnějším sportovci Emilu Zátopkovi, který zahajoval letošní jubilejní 55. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, nominovala ČFTA do klání o Oscara za nejlepší zahraniční film.

Soupeři mu byli Omerzův Atlas ptáků a Bubeníčkův animák Myši patří do nebe, o kterém ještě hodně uslyšíme. O nominaci rozhodovala Česká filmová a televizní akademie v posledních dvou týdnech. Divácky nejúspěšnější snímek karlovarského festivalu porotu přesvědčil natolik, že mu dala důvěru a posílá ho do únorového souboje o zlatou sošku.

Ondříček míří podruhé na Oscary

Toto je již druhý pokus Davida Ondříčka získat cenu Akademie. Poprvé letěl do Los Angeles s filmem Ve stínu, bohužel se nedostal ani na tzv. short list. Jestli se do této užší nominace dostal Zátopek, bude jasno zhruba koncem prosince. Dále se postupuje do finální pětičlenné skupiny, která se vyhlásí 8. února 2022.

Posledním celovečerním filmem, který se do nejvyšší pětky probojoval, byly Želary Ondřeje Trojana. Loňský Šarlatán Agniezsky Holland slavil úspěch alespoň v užším výběru.

Česká animace válcuje hraný film

Zde je ovšem na místě zmínit český animovaný film, který již delší dobu výrazně převyšuje hranou scénu. Za všechny zmiňme vítězný oscarový debut Dcera studentky animace pražské FAMU Darii Kashcheevy. Ani ostatní animovaná tvorba nezůstává bez povšimnutí v zahraničí. Jen je trochu škoda, že je poněkud opomíjena českým divákem a většinovou distribuční sítí.

Zátopek na medaili může dosáhnout

Film o československém vytrvalci, jenž byl běhu a sportu vůbec oddán tělem i duší, má bezesporu mezinárodní přesah. Ve snímku excelují oba představitelé hlavních rolí – Václav Neužil jako Emil Zátopek a Martha Issová jako jeho manželka Dana Zátopková. V dalších rolích můžete vidět např. Roberta Mikluše, Jiřího Šimka nebo Milana Mikulčíka. Za kameru se již tradičně postavil Štěpán Kučera a hudbu k filmu složila Beata Hlavenková.

Držme proto palce, ať hraný film uspěje v mezinárodní konkurenci a dosáhne po letech na zlatou sošku. Zátopek své kvality má a rozhodně by si toto ocenění zasloužil.

Zdroje informací: Ceskatelevize.cz, Twitter.com, YouTube.com, Csfd.cz, irozhlas.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz