Již za dva týdnu se dozvíme, jaký herec si podle Akademie filmového umění a věd nejvíce zaslouží Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. V minulých letech si zlatou sošku v této kategorii odnesl například Gary Oldman, Casey Affleck nebo Leonardo DiCaprio. Kdo má největší šanci na výhru tentokrát?

Nejprve si připomeňme všechny nominované. Za výborný herecký výkon ve filmu Vice si nominaci vysloužil Christian Bale, který v minulých letech ztvárnil například Batmana. Za snímek At Eternety’s Gate získal nominaci třiašedesátiletý Willem Defoe. Díky výkonu ve komediálním dramatu se jedním z nominovaných stal i Viggo Mortensen. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na dva herce, kteří si v podzimních měsících minulého roku získali srdce mnohých diváků po celém světě. Řeč je o Bradleym Cooperovi ve snímku Zrodila se hvězda a Rami Malekovi, který famózně ztvárnil legendárního Freddieho Mercuryho. Níže naleznete seřazené všechny nominované podle toho, jak velkou šanci mají podle expertů na zisk Oscara.

1Rami Malek / Bohemian Rhapsody

variety.com

I přesto, že kritiky film Bohemian Rhapsody až tolik neoslovil, Rami Malek si v roli frontmana skupiny Queen získal respekt a uznání většiny z nich. Na rozdíl od snímku, který podle expertů favoritem na vítězství není, herec s egyptskými kořeny je staven do role jasného favorita. Malek si také odnesl cenu za Nejlepšího herce v dramatu na Zlatých glóbech, o dvacet dní později získal i další vítězství na SAG Awards a před několika hodinami se stal vítězem i na předávání cen BAFTA. Právě tato vítězství pravděpodobně přesvědčila experty o tom, že Rami šanci má a zlatého plešouna si z prestižního předávání klidně může odnést domů.

2Christian Bale / Vice

thisisinsider.com

Christian Bale už získal jednu zlatou sošku a to v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za sportovní drama Fighter. Za výkon v roli bývalého ministra obrany Spojených států a viceprezidenta ve vládě George Bushe Dicka Cheneyho si řekl o nominaci na prestižní ocenění i tento rok. Jako vždy zvládl přeměnu do filmové role, tentokrát amerického politika, výborně. Podobně jako již zmíněný snímek Bohemian Rhapsody, ani film Vice si u kritiků nevedl moc dobře. Do role favorita na zisk Oscara mu pomohla i vítězství na Zlatých glóbech a Critics‘ Choice Movie Awards. Jediná věc, která ho staví do nevýhody je fakt, že na udílení SAG Awards se mu nepodařilo zvítězit, což může výrazně ovlivnit i dění na Oscarech.

3Bradley Cooper / Zrodila se hvězda (A Star is Born)

bustle.com

Bradley Cooper si v minulosti vysloužil hned tři Oscarové nominace, ale ani jednu bohužel neproměnil. Tento rok se mu naskýtá velká šance, protože ve filmovém dramatu nejen ztvárnil jednu z hlavních postav, ale také snímek zrežíroval a současně se podílel i na tvorbě scénáře. Dohromady byl tedy film nominován na sedm Oscarů, z toho za třemi z nich stojí přímo Cooper. Cooperova úsilí si všimli voliči z Akademie filmového umění a věd, a tak by letošní nominaci mohl proměnit ve vítězství. Za celou historii prestižního předávání Oscarů se ale stalo pouze dvakrát, že herec dokázal zrežírovat film, za který by sám získal cenu v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

4Viggo Mortensen / Zelená kniha

WTOP.com

Po zisku nominací za snímky Východní přísliby a Tohle je náš svět, si Newyorčan Viggo Mortensen vysloužil již třetí, a to za film Zelená kniha. Herec ztvárnil italsko-amerického vyhazovače, který je povolán do služeb černošského pianisty (Mahershala Ali) jako řidič na jeho turné po jihu Spojených států. Výkony obou herců jsou jedním z důvodů, proč film získal pět nominací. Viggo se své role ujal opravdu skvěle, ale podle odborníků nejsou jeho šance na vítězství příliš velké. I přesto, že byl nominován i na dalších prestižních oceněních, ani jednou nominaci neproměnil, a tak by jeho vítězství na Oscarech bylo opravdovým překvapením.

5Willem Dafoe / At Eternity’s Gate

IMDb.com

Nominování legendárního Willema Dafoe je poměrně velkým překvapením. Ve snímku At Eternity’s Gate ztvárnil nizozemského malíře Vincenta Van Gogha, za jehož ztvárnění si řekl o nominaci na Zlatých glóbech, tu ale bohužel neproměnil ve vítězství. Další nominace už nezískal. Dafoe si zřejmě bude počkat na jiný ročník Oscarů, protože tento rok své jméno pravděpodobně neuslyší. Na druhou stranu, snímek At Eternity’s Gate nebyl vytvořen za účelem zisku filmových cen. Herecký výkon Willema by si ocenění zasloužil, ale proti ostatním konkurentům, jako Rami Malek nebo Bradley Cooper, nemá velkou šanci.

91. ročník slavnostního udílení Oscarů se uskuteční 25. února ve dvě hodiny ráno naše času v divadle Dolby Theatre v Los Angeles.

Karolína Hájková
Redaktorka se zájmem o světovou kinematografii a filmové festivaly.