Nejprestižnější filmové udílení cen konané v americkém Los Angeles už zná své vítěze. Téměř osm tisíc voličů nezapomnělo na Ramiho Maleka, Lady Gaga nebo superhrdinský film Black Panther z dílny Marvel. Pojďme se společně kouknout na nové nositele zlatých sošek za hlavní kategorie.

Zelená kniha vítězí v kategorii Nejlepší film

I když bez pochyby patřil mezi největší favority, většina filmových fanoušků na pomyslném nejvyšším stupínku viděla filmy Roma, Bohemian Rhapsody nebo Zrodila se hvězda. Podle 7 902 voličů, kteří rozhodovali o vítězích, si ale vítězství zasloužil snímek Zelená kniha. Ten vypráví příběh italského Američana, který se přidá k černošskému pianistovi jako osobní řidič po dobu jeho turné po jihu Spojených států.

Alfonso Cuarón vítězí v kategorii Nejlepší režie

Tento mexický scénárista, režisér a producent určitě patřil mezi hlavní favority na zisk zlatého plešouna v této kategorii. Nominaci i vítězství si vysloužil za film Roma, který byl nominován v několika dalších kategoriích, včetně Nejlepšího filmu nebo Nejlepšího cizojazyčného filmu. Cuarón si cenu odnesl i v roce 2013 za snímek Gravitace. „Jakožto umělec je vaší prací koukat tam, kam nikdo jiný nekouká. Tato zodpovědnost je ještě větší, když jsme nuceni koukat jinam,“ pronesl režisér na pódium.

Olivia Colman vítězí v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli

Vítězství této herečky je možná trochu neočekávané, za to velmi zasloužené, protože její výkon v nominovaném filmu Favoritka byl opravdu vynikající. Proti ní stály těžké soupeřky jako Lady Gaga ve filmu Zrodila se hvězda nebo Glenn Close ve snímku Žena. Colman poděkovala celému štábu, rodině a nezapomněla ani na Emmu Stone a Rachel Weisz, které  si také zahrály ve filmovém dramatu Favoritka.

variety.com

Rami Malek vítězí v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

Za výkon podaný ve filmu Bohemian Rhapsody, který patří mezi nejvýdělečnější filmy českých kin, si Rami Malek zaslouženě odnesl zlatou sošku. Ztvárnit postavu, kterou veřejnost dobře zná, není lehké, ale Rami to zvládl na jedničku. „Natočili jsme film o gayovi a imigrantovi, tohle je důkaz, že lidé chtějí vidět takové příběhy. Já jsem syn imigrantů z Egypta. Jsem první generace Američanů naší rodiny,“ řekl Malek při předávání sošky. Zmínil svou filmovou i opravdovou přítelkyni Lucy Boyton: „Jsi srdcem tohoto filmu. Jsi neskutečně talentovaná a získala jsi moje srdce.“ Rami po převzetí ceny upadl z pódia a skončil v péči lékařů.

ew.com

„Shallow“ vítězí v kategorii Nejlepší původní píseň

Téměř nikdo nepochyboval o vítězství písně „Shallow“ z dramatu Zrodila se hvězda. I přesto, že v ostatních kategoriích film nebyl tolik úspěšný, jak se očekávalo, tuto si podmanil. Když zaznělo jméno vítěze, Lady Gaga se rozplakala, objala Bradleyho Coopera a vydala se na pódium s ostatními hudebníky, se kterými píseň napsala. „Pokud jste právě teď doma a sedíte na pohovce, jediné co k tomuto vítězství můžu říct je, že za vším stojí obrovská práce. Není to o vítězství, ale o tom se nevzdávat,“ řekla dojatá Gaga. Filmové duo píseň na udílení cen společně zazpívalo a publikum je odměnilo hlasitým potleskem.

etonline.com

Black Panther vítězí v kategorii Nejlepší filmová hudba

Hvězdy z filmu Creed Tessa Thompson a Michael B. Jordan vyhlásili vítěze a nemohli být šťastnější. Samotný Michael ve filmu Black Panther ztvárnil jednu z hlavních postav. Pro zlatou sošku si přišel švédský skladatel Ludwig Göransson, jenž nedávno získal i cenu Grammy. Švéd sdílel svou cenu s africkými zpěváky a hudebníky, kteří se na hudbě podíleli, a nezapomněl ani na režiséra Ryana Cooglera.

Zelená kniha vítězí v kategorii Nejlepší původní scénář, BlacKkKlansman v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář

Tři scénáristé filmu Zelená kniha, Peter Farrelly, Brian Currie a Nick Vallelonga, byli štěstím bez sebe. Aby taky ne, když jejich film vyhrál v kategorii Nejlepší film a přidal k tomu i Oscara za nejlepší původní scénář. „Říká se, že pokud chcete jít někam rychle, jděte sami, ale pokud chcete jít daleko, jděte společně s někým,“ vzkázal Farrelly davu. Cenu za Nejlepší adaptovaný scénář si odnesl film BlacKkKlansman. Konkrétně režisér a scénárista v jednom Spike Lee, Charlie Wachtel, David Rabinowitz a Kevin Willmott. Lee na pódiu hovořil o dlouhé cestě jeho předchůdců od otroctví až do současnosti.

Regina King vítězí v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli

Jméno Reginy King zaznělo z úst oblíbeného Chrise Evanse, jenž je známý především díky roli Kapitána Ameriky ve filmech od Marvelu. King nominaci úspěšně proměnila za výkon ve filmovém dramatu If Beale Street Could Talk. Dojatá herečka řekla: „Stát tady a reprezentovat jednoho z nejlepších umělců naší doby, Jamese Baldwina, je neuvěřitelné.“ Snímek získal nominace i v kategoriích Nejlepší filmová hudba a Nejlepší adaptovaný scénář, ale žádná z nich už zlatou sošku nepřinesla.

etonline.com

Mahershala Ali vítězí v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli vyhlásili Daniel Craig a Charlize Theron. Když zaznělo jméno Mahershala Aliho, znamenalo to další vítězství pro film Zelená kniha. Ali ztvárnil postavu pianisty Dr. Dona Shirleyho. „Snaha zachytit život Dr. Shirleyho mě tlačila do limitů, což je odrazem toho, jakým člověkem byl a jaký život žil,“ poznamenal Ali. Ve své děkovné řeči zmínil i hereckého kolegu Vigga Mortensena, jenž byl neúspěšně nominován v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli, a také režiséra snímku Petera Farrellyho. 

Spider-Man: Paralelní světy vítězí v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film

Oscara za animovaný film Spider-Man: Paralelní světy převzali producenti Phil Lord, Christopher Miller, Bob Persichetti, Peter Ramsey a Rodney Rothman. Phil Lord poznamenal, že už zpráva, kterou film nese — zaměřuje se na život Milese Moralese, mladého hrdiny, který je z poloviny Portoričan a z druhé půle Afroameričan — je pro členy štábu výhrou. V kategorii mu čelily filmy jako Raubíř Ralf a internet, Úžásňákovi 2 nebo Psí ostrov.

V kategorii Nejlepší cizojazyčný film zvítězil mexický snímek Roma od režiséra Alfonso Cuaróna. Bohemian Rhapsody si odnesl ještě další tři Oscary za Nejlepší zvuk, střih a střih zvuku. Marvelovka Black Panther získala ceny i za Nejlepší návrh kostýmů a výkon ve výpravě. Kategorii Nejlepší dokument ovládl horolezecký snímek Free Solo. Na další udílení Oscarů si budeme muset počkat celý dlouhý rok.

-reklama-