Akademie filmového umění a věd v pondělí zveřejnila finální seznam nominovaných na 92. ročník slavnostního udílení Oscarů. Nejvíce nominací získal Joker, nezapomnělo se ani na Irčana, Malé ženy, Králíčka Jojo nebo Parazita. Nominovány byly i dvě Češky – Daria Kashcheeva za „Dcera“ a Nora Sopková za „Králíček Jojo“. Samotné předávání proběhne 10. února v noci. 

Nejlepší film

LE MANS ’66 (Peter Chernin, Jenno Topping a James Mangold)

IRČAN (Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal a Emma Tillinger Koskoff)

KRÁLÍČEK JOJO (Carthew Neal a Taika Waititi)

JOKER (Todd Phillips, Bradley Cooper a Emma Tillinger Koskoff)

MALÉ ŽENY (Amy Pascal)

MANŽELSKÁ HISTORIE (Noah Baumbach a David Heyman)

1917 (Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren a Callum McDougall)

TENKRÁT V HOLLYWOODU (David Heyman, Shannon McIntosh a Quentin Tarantino)

PARAZIT(Kwak Sin Ae a Pon Džun-ho)
Embed from Getty Images

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli

Cynthia Erivo (Harriet)

Scarlett Johansson (Manželská historie)

Saoirse Ronan (Malé ženy)

Charlize Theron (Bombshell)

Renée Zellweger (Judy)

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

Antonio Banderas (Bolest a sláva)

Leonardo DiCaprio (Tenkrát v Hollywoodu)

Adam Driver (Manželská historie)

Joaquin Phoenix (Joker)

Jonathan Pryce (Dva papežové)

Embed from Getty Images

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli

Kathy Bates (Richard Jewell)

Laura Dern (Manželská historie)

Scarlett Johansson (Králíček Jojo)

Florence Pugh (Malé ženy)

Margot Robbie (Bombshell)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)

Anthony Hopkins (Dva papežové)

Al Pacino (Irčan)

Joe Pesci (Irčan)

Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu)

Nejlepší režisér

Martin Scorsese (Irčan)

Todd Phillips (Joker)

Sam Mendes (1917)

Quentin Tarantino (Tenkrát v Hollywoodu)

Pon Džun-ho (Parazit)

Nejlepší cizojazyčný film

Corpus Christi (Polsko)

Země medu (Makedonie)

Bídníci (Francie)

Bolest a sláva (Španělsko)

Parazit (Jižní Korea)

Embed from Getty Images

Nejlepší původní scénář

Na nože (Rian Johnson)

Manželská historie (Noah Baumbach)

1917 (Sam Mendes a Krysty Wilson-Cairns)

Tenkrát v Hollywoodu (Quentin Tarantino)

Parazit (Pon Džun-ho a Han Jin Won)

Nejlepší adaptovaný scénář

Irčan (Steven Zaillian)

Králíček Jojo (Taika Waititi)

Joker (Todd Phillips a Scott Silver)

Malé ženy (Greta Gerwig)

Dva papežové (Anthony McCarten)

Embed from Getty Images

Nejlepší píseň

I Can’t Let You Throw Yourself Away (Toy Story 4: Příběh hraček)

(I’m Gonna) Love Me Again (Rocketman)

I’m Standing With You (Zlom)

Into the Unkown (Ledové království 2)

Stand Up (Harriet)

Nejlepší filmová hudba

Hildur Guðnadóttir (Joker)

Alexandre Desplat (Malé ženy)

Randy Newman (Manželská historie)

Thomas Newman (1917)
John Williams (Star Wars: Vzestup Skywalkera)

Nejlepší celovečerní animovaný film

JAK VYCVIČIT DRAKA 3 (Dean DeBlois, Bradford Lewis a Bonnie Arnold)

KDE JE MOJE TĚLO? (Jérémy Clapin a Marc du Pontavice)

KLAUS (Sergio Pablos, Jinko Gotoh a Marisa Román)

HLEDÁ SE YETTI (Chris Butler, Arianne Sutner a Travis Knight)

TOY STORY 4: PŘÍBĚH HRAČEK (Josh Cooley, Mark Nielsen a Jonas Rivera)

Nejlepší kamera

Rodrigo Prieto (Irčan)

Lawrence Sher (Joker)

Jarin Blaschke (Maják)

Roger Deakins (1917)

Robert Richardson (Tenkrát v Hollywoodu)

Embed from Getty Images

Nejlepší zvuk

Gary Rydstrom, Tom Johnson a Mark Ulano (Ad Astra)

Paul Massey, David Giammarco a Steven A. Morrow (Le Mans ’66)

Tom Ozanich, Dean Zupancic a Tod Maitland (Joker)

Mark Taylor a Stuart Wilson (1917)

Michael Minkler, Christian P. Minkler a Mark Ulano (Tenkrát v Hollywoodu)

Nejlepší návrh kostýmů

Sandy Powell a Christopher Peterson (Irčan)

Mayes C. Rubeo (Králíček Jojo)

Mark Bridges (Joker)

Jacqueline Durran (Malé ženy)

Arianne Phillips (Tenkrát v Hollywoodu)

Embed from Getty Images

Nejlepší masky

Kazu Hiro, Anne Morgan a Vivian Baker (Bombshell)

Nicki Ledermann a Kay Georgiou (Joker)

Jeremy Woodhead (Judy)

Paul Gooch, Arjen Tuiten a David White (Zloba: Královna všeho zlého)

Naomi Donne, Tristan Versluis a Rebecca Cole (1917)

Nejlepší střih

Michael McCusker a Andrew Buckland (Le Mans ’66)

Thelma Schoonmaker (Irčan)

Tom Eagles (Králíček Jojo)

Jeff Groth (Joker)

Yang Jinmo (Parazit)

Nejlepší výprava

Bob Shaw a Regina Graves (Irčan)

Ra Vincent a Nora Sopková (Králíček Jojo)

Dennis Gassner a Lee Sandales (1917)

Barbara Ling a Nancy Haigh (Tenkrát v Hollywoodu)

Lee Ha Jun a Cho Won Woo (Parazit)

Embed from Getty Images

Nejlepší krátký hraný film

BROTHERHOOD (Meryam Joobeur a Maria Gracia Turgeon)

NEFTA FOOTBALL CLUB (Yves Piat a Damien Megherbi)

THE NEIGHBORS‘ WINDOW (Marshall Curry)

SARIA (Bryan Buckley a Matt Lefebvre)

A SISTER (Delphine Girard)

Nejlepší krátký animovaný film

DCERA (Daria Kashcheeva)

HAIR LOVE (Matthew A. Cherry a Karen Rupert Toliver)

KITBULL (Rosana Sullivan a Kathryn Hendrickson)

MEMORABLE (Bruno Collet a Jean-François Le Corre)

SISTER (Siqi Song)

Nejlepší střih zvuku

Donald Sylvester (Le Mans ’66)

Alan Robert Murray (Joker)

Oliver Tarney a Rachael Tate (1917)

Wylie Stateman (Tenkrát v Hollywoodu)

Matthew Wood a David Acord (Star Wars: Vzestup Skywalkera)

Nejlepší vizuální efekty

Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken a Dan Sudick (Avengers: Endgame)

Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser a Stephane Grabli (Irčan)

Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones a Elliot Newman (Lví král)

Guillaume Rocheron, Greg Butler a Dominic Tuohy (1917)

Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach a Dominic Tuohy (Star Wars: Vzestup Skywalkera)

Embed from Getty Images

Nejlepší dokument

AMERICKÁ FABRIKA (Steven Bognar, Julia Reichert a Jeff Reichert)

JESKYNĚ (Feras Fayyad, Kirstine Barfod a Sigrid Dyekjær)

THE EDGE OF DEMOCRACY (Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris a Tiago Pavan)

PRO SAMU (Waad al-Kateab a Edward Watts)

ZEMĚ MEDU (Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska a Atanas Georgiev)
-reklama-