Roční čekání na další vítězku Ceny Akademie pro nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli se chýlí ke konci. Která herečka z pětice nominovaných si zlatou sošku  s největší pravděpodobností odnese?

Nominované

Charlize Theron za „Bombshell“
Saoirse Ronan za „Malé ženy“
Renée Zellweger za „Judy“
Cynthia Erivo za „Harriet“
Scarlett Johansson za „Manželská historie“

Největší favoritka

Představitelka smolařky Bridget Jones je tento rok k nezastavení. Renée Zellweger si za ztělesnění legendární zpěvačky, herečky a miláčka Hollywoodu Judy Garland ve snímku „Judy“ vysloužila nominace na všech prestižních cenách, šest z nich již proměnila ve vítězství. Tato bilance znamená jediné – Renée je zpět a její druhé vítězství na Oscarech je nevyhnutelné. Pokud porota zvolí jinak, zaručeně se postarají o jedno z největších překvapení večera.

V těsném závěsu

Scarlett Johansson se na herecké scéně pohybuje již od útlého věku, až v pětatřiceti letech ale přichází první nominace na Cenu akademie a to hned ve dvou kategoriích – za Baumbachovu Manželskou historii v hlavní roli a Králíčka Jojo od Waititiho ve vedlejší. Dlouhá léta bylo její jméno skloňováno v souvislosti s postavou Black Widow a filmy studia Marvel, tento status ale pomalu opouští. V Manželské historii předvedla, stejně jako filmový manžel Adam Driver, se kterým prochází na obrazovce rozvodem, velký herecký koncert.

Potenciální překvapení

V pouhých pětadvaceti letech má Saoirse Ronan na svém kontě již čtvrtou nominaci na Oscara a v současné době patří k největším hereckým nadějím. Po dvou letech se opět spojila s režisérkou Gretou Gerwig, jejímž životním partnerem je Noah Baumbach, režisér zmíněné Manželské historie, a společně na svět přivedly povedenou adaptaci klasické novely Malé ženy spisovatelky Louisy May Alcott. Rodačka z Bronxu v roli Josephine March nezklamala.

Cynthia Erivo, vítězka cen Tony, Grammy a Emmy, si od akademiků vysloužila hned dvě nominace – k nejlepší herečce přidala i nejlepší píseň. Životopisný snímek Harriet, příběh z 19. století o útěku z otroctví, nepatřil k oblíbeným počinům mezi kritiky, herecký výkon Erivo ale sklidil chválu. Angličanka byla překvapivě přehlédnuta Britskou akademií a její šance na zisk Oscara, vzhledem k nabité konkurenci, nejsou veliké.

Jihoafrická herečka Charlize Theron, mluvící plynulou angličtinou bez přízvuku, získala svou třetí nominaci, tentokrát za film Bombshell. Ten se zaměřuje na skandál televizní stanice Fox News. Po boku Margot Robbie a Nicole Kidman, se Theron pomocí makeupu a hereckého talentu převtělila do skutečné novinářky a komentátorky Megyn Kelly. Charlize se do podvědomí diváků dostala díky filmu Zrůda z roku 2003, kde předvedla jeden z nejlepších hereckých výkonů vůbec.

Největší přehlédnutí

Opakuje se to každý rok a každý rok jsou fanoušci pobouřeni. Řeč je o ignoraci a přehlédnutí zajímavých výkonů, jež by si zasloužily přinejmenším nominaci. Tento rok bychom měli zmínit herečku Awkwafinu, novou tvář ve filmovém průmyslu, která byla za americko-čínskou rodinnou komedii The Farewell režisérky Lulu Wang oceněna na letošních Zlatých glóbech. Nesmíme zapomenout ani na keňsko-mexickou herečku Lupitu Nyong’o za horor My v režii Jordana Peela.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz