Mladý newyorský konstábl Johnny Depp vyšetřuje v odlehlém městečku záhadné vraždy, které má mít na svědomí ďábelský přízrak bezhlavého jezdce. Film Ospalá díra, který natočil režisér Tim Burton (Střihoruký Edward, Batman se vrací, Alenka v říši divů), je inspirovaný Legendou o Ospalé díře. Povídku z roku 1820 napsal Washington Irving. Kultovní hororový snímek mohou diváci sledovat po půlnoci ze soboty na neděli na Primě.

Píše se rok 1799. Mladý newyorský konstábl Ichabod Crane (Johnny Depp) je kvůli racionalitě a snaze využívat nejmodernější metody pro nadřízené trnem v oku. Proto ho pošlou do odlehlé vesnice Ospalá díra, kde došlo již ke třem záhadným vraždám. Místní lidé věří, že je má na svědomí prokletý bezhlavý jezdec (Christopher Walken). Crane na legendy a přízraky nevěří. Jeho vyšetřování ale zkomplikuje osobní setkání s přízrakem, půvabná dcera místního boháče Katrina (Christina Ricci) i jedno prohnilé spiknutí.

Ospalá díra (1999), FOTO: distr. FTV Prima

Hlavní roli hraje Johnny Depp (Piráti z Karibiku, Střihoruký Edward, Alenka v říši divů). Bylo to teprve potřetí, co Depp spolupracoval s Burtonem. Ten ho před Ospalou dírou obsadil do filmů Střihoruký Edward a Ed Wood. Depp a Burton po Ospalé díře dosud spolupracovali na dalších pěti filmech: Karlík a továrna na čokoládu, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Alenka v říši divů a Temné stíny. Depp byl Burtonovou první volbou. Ale studio chtělo, aby zvážil obsazení Brada Pitta, Liama Neesona nebo Daniela Day-Lewise.

Film se začal rodit v první polovině 90. let původně jako nízkorozpočtový horor. Kevin Yagher, který byl spolurežisérem hororu Hellraiser: Pekelný jezdec, plánoval, že v Ospalé díře dojde každých pět minut k okázalé vraždě. Burton se k projektu dostal díky úspěchu Střihorukého Edwarda a udělal z Ospalé díry legendu. Snímek získal Oscara v kategorii Nejlepší výprava.

„Předtím jsem nikdy nenatočil nic, co by se dalo brát jako horor. Je to zvláštní, protože právě horor mám nejspíše ze všech filmů nejradši,“ řekl Burton. Ospalá díra se díky tomu odkazuje na filmy jako Frankenstein, Frankensteinova nevěsta, horory Rogera Cormana a studia Hammer, Iásón a argonauti nebo Křičí, Drakula, křičí.

Christopher Lee (Saruman z trilogií Hobit a Pán prstenů), který si zahrál ve velkém množství hororů z produkce studia Hammer, má v Ospalé díře malou čestnou roličku.

Depp přišel s návrhem, aby ve filmu vypadal jako hrdina povídky Legenda o Ospalé díře – to znamená, že by měl umělý dlouhý nos, velké uši a prodloužené prsty. Studio odmítlo.

Autorem hudby k filmu je Burtonův dlouholetý spolupracovník, skladatel Danny Elfman (Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Dobrý Will Hunting, Terapie láskou – ale i úvodní znělky k seriálům Simpsonovi nebo Zoufalé manželky).

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz