Když si porovnáme náš běžný život se soft science fiction z hlediska peněz, zjistíme, že se jedná o protiklady. U prvního se totiž vše podřizuje objektivní realitě a u druhého zase fantazii. Peníze bývají coby nedílná součást naší reality ve sci-fi filmech často zjednodušovány, a zvlášť v těch, které balancují na hraně fantasy a dobrodružné fikce. Příběh se povětšinou zabývá společenskou nerovností, mocí, zločiny souvisejícími s penězi nebo vztahy mezi bohatými a chudými, ale nikdy se nezabývá samotnými penězi.

Z tohoto důvodu je pak pojetí role peněz ve fantasy filmech poměrně obtížné. Star Wars není ani tak sci-fi, jako spíš vesmírná opera, protože se zaměřuje především na morálku, politické a duchovní problémy a ekonomická stránka samotného světa ustupuje do pozadí. Ale dnes se konceptu měny, obchodního systému a vydělávání peněz v Galaxii podíváme na zoubek pořádně.

Měny v Galaxii

Ze všeho nejdřív musíme zmínit rozdělení materiálů souvisejících se Star Wars na dvě kategorie: na Kánon a Legendy. Kánon vychází z filmů od Lucasfilmu, filmového studia George Lucase, které v roce 2012 koupil Disney, a dalších materiálů od Disneyho včetně knižních vydání Star Wars. Legendy (dříve označované jako Rozšířený vesmír) zahrnují všechny oficiálně licencované materiály vyrobené nad rámec kanonické franšízy před rokem 2014.

V Kánonu se používají dvě měny: republikový kredit (později imperiální kredit) a wupiupi. Kreditem lze platit na většině hlavních planet s výjimkou teritorií Vnějšího okraje, kde se platí měnou wupiupi.

Asi nikoho nepřekvapí, že v Legendách se zavádí další měny. Kromě kreditů a wupiupi se jedná o druggáty, peggáty, truguty, aurodiové ingoty a krystaly nova.

Planety v Galaxii nebyly provázané odjakživa. Před vynálezem technologie hyperpohonu se obchod omezoval na jednotlivé hvězdné soustavy, a než se všechny planety propojily do globálního galaktického ekonomického systému a přijaly kredity, zcela jistě existovaly tisíce lokálních měn.

Galaktická ekonomika

Právě jsme tedy přišli na to, že kredit je nejrozšířenějším platidlem v Galaxii. Vydává a reguluje ho InterGalaktický bankovní klan, což je mezihvězdná instituce, která je jakousi obdobou federálního rezervního systému USA. Klan zajišťuje planetám finanční pomoc výměnou za uznání kreditu jako platidla v rámci jejich hranic.

Další prominentní organizací, která ovlivnila galaktickou ekonomiku, byla Obchodní federace. Ta představuje konglomerát, který si vytvořil monopol v oblasti mezihvězdného obchodu a dopravy. Obchodní federace měla díky rozsáhlé armádě a křesle v Galaktickém senátu dost velkou sílu na to, aby mohla ovlivňovat politiku. To jí pomohlo zahájit obchodní blokádu Naboo, která se odehrála ve Star Wars: Epizodě I.

A když už jsme u Senátu, jednalo se o vládnoucí orgán Galaktické republiky (později Galaktického impéria), který mohl vydávat nové zákony pro regulaci ekonomiky v Galaxii. Například zmíněná Obchodní federace byla na základě nařízení senátu zdaněna a časem znárodněna nově zformovaným Galaktickým impériem.

Každá planeta v Galaxii má úzkou specializaci s cílem zvýšit svou konkurenceschopnost. Celá planeta se proto může věnovat výrobě jednoho druhu zboží. Některé planety se zabývají těžbou, jiné zemědělstvím nebo třeba výrobou droidů či inženýrstvím. Ekonomický rozvoj planet je však nerovný, takže na jedné straně vidíme supermoderní obchodní centra, například Coruscant, a pak naprosté protiklady třeba v podobě Tatooinu, jehož obyvatelé svádějí holý boj o přežití.

Běžné způsoby vydělávání peněz

Většina obyvatel si vydělává peníze činnostmi běžnými pro jejich rodnou planetu. Třeba lidé na Bespinu se většinou živí těžbou plynu tibanna. Část pak pracuje i v technologické výrobě střelných zbraní a hyperaktivních chladiv pro kosmické lodě, které také využívají plyn tibanna.

Další obyvatelé jsou majiteli drobných „podniků“ a vyrábějí zboží v malém, které pak prodávají ostatním.  Například můžou mít u domu drobnou farmu nebo se živit jako sběrači „na volné noze“ (jedinci, kteří se živí sběrem a prodejem starých nebo vyhozených věcí), například Rey ve Star Wars: Epizodě VII – Síla se probouzí.

V honbě za bohatstvím se někteří obyvatelé uchýlili i k nelegálním způsobům obživy. Kánon asi nejpodrobněji hovoří o pašeráctví. Pašeráci tajně přepravovali zboží, často nelegálního původu, a vyhýbali se daním, čímž „uspořili“ část ceny pro sebe.

Mezi nejznámější pašeráky ve filmech patří Han Solo a Chewbacca. Během prvních setkání Hana a Leiy Organy ho jeho budoucí choť neváhala nazvat „pěkným žoldákem“, když prohlásil, že se k Alianci rebelů přidá jen za předpokladu, že mu dobře zaplatí. Když pomineme vznešené morální pohnutky, které se u Sola později vynořily, jedná se o praktického chlapíka, kterému jde po vzoru řady dalších o peníze až na prvním místě.

Dalším důkazem zájmu o peníze je přítomnost hazardu v Galaxii. Někteří z našich hvězdných přátel mají stejnou vášeň pro hazard jako gambleři na Zemi. Kánon popisuje jako nejoblíbenější karetní hru sabacc, ve které se sázky často vyšplhají pěkně vysoko. Například pašerák Lando Calrissian vsadil v sabaccu svou loď Millenium Falcona a prohrál ji proti Hanu Solovi.

Sabacc nepřipomíná žádnou z her, které známé u nás na Zemi. Balíček se podobá spíš tarotovým kartám, ze kterých se věští. Sabaccové karty obsahují například Idiota (0), Hvězdu (17), Odolnost (8) atd. a čtyři barvy podobné těm v tarotu.

V Legendách se píše i o dalších hazardních hrách, jako je například binspo, magna-shuffle, tregald, jubilee wheel a další. Podobně jako sabacc toho mají se standardními hrami v našich kasinech společného jen velmi málo.

Jednu hru ale známe i na Zemi, jmenuje se lugjack. Napadl vás hned blackjack? Tak jednoduché to není. Lugjack je ve skutečnosti automat, který funguje naprosto stejně jako pozemské automaty – hráč roztáčí tři a více válců a po získání výherní kombinace na obrazovce obdrží výplatu.

Tím jsme se dostali k té zábavnější stránce galaktických financí, proto si pojďme říct dalších 5 faktů o využívání peněz ve filmech SW.

Pět dalších důkazů o využívání peněz ve filmech SW

  1. Ve Star Wars: Epizodě IV – Nová naděje si Obi-Wan Kenobi a Luke Skywalker vyjednají bezpečný průchod na Alderaan na palubě lodi Hana Sola za 2 000 kreditů předem a 15 000 po bezpečném přistání.
  2. V té samé epizodě pak Jawas prodá R2D2 a C3PO Owenu Skywalkerovi. Evidentně za droidy zaplatí penězi.
  3. Ve Star Wars: Epizodě V – Impérium vrací úder potkáváme lovce odměn Bobbu Fetta. Lovci odměn jsou známí svými tučnými zisky.
  4. Ve Star Wars: Epizodě VI pozorujeme první kanonické vystoupení Jabby Hutta, což je pán zločinu, který svůj život zasvětil obchodu s otroky a nelegálním zbožím, pirátství a dalším nezákonným aktivitám. Podle kanonické trilogie je velmi bohatý, a tím pádem i vlivný.
  5. Ve Star Wars: Epizodě VII – Síla se probouzí je scéna, kde Guavianský gang smrti a Kanjiklub společně napadnou Millennium Falcona a oba chtějí od Hana Sola 50 000 kreditů.

V epizodě Síla se probouzí ale stále hraje i sběrač Rey, který prodává staré zboží za jídlo. Dá se předpokládat, že v některých nerozvinutých regionech, zvlášť v těch, kde panují drsné klimatické podmínky, se pořád odehrává obchod barterovým způsobem.

Když se na svět Star Wars podíváte podrobněji, zjistíte, že se vlastně ničím neliší od jiných světů obývaných lidskými rasami. Najdou se jedinci s neukojitelnou žízní po zisku, ale i ti, kteří dávají přednost morálce. Peníze jsou zde hnacím motorem zásadních událostí, ale na první pohled to nemusí být zřejmé, protože příběh se primárně točí kolem věcí, které nejsou materiální.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz