Dlouho očekávaná třetí řada Stranger Things je za námi. Oslavy 4. července v Hawkins neproběhly sice úplně podle očekávání, zato očekávání fanoušků byla z velké části předčena. Stranger Things si udrželo svou dobrou pověst i po premiéře třetí řady a seriál je tak stále velmi kvalitní. Po osmidílné řadě je však mnoho diváků zmateno. Nová série vyvolala spoustu otázek, na které chceme všichni znát odpovědi. Co nás po velkolepém finále třetí série trápí nejvíc?

Kultovní seriál Stranger Things, který doslova překypuje odkazy na tzv. klasiky minulého století. Jinak řečeno, seriál hraje na nostalgickou notu starších diváků a mladším se snaží přiblížit 80. léta svým vlastním originálním způsobem. Jestli to funguje? Samozřejmě! Tvůrcům tato strategie vyšla úspěšně již potřetí.

Článek obsahuje spoilery ze třetí řady Stranger Things.

11. Kdo se skrývá za dveřmi na Kamčatce?

Začneme hned tou nejdůležitější otázkou, nad kterou se nejspíš každý divák po zhlédnutí třetí série pozastavil a která souvisí s hned další otázkou: Co se stalo s Jimem Hopperem? Pokud jste vydrželi ve sledování nové řady až do konce, mohli jste vidět podtitulkovou scénu odehrávající se na ruském poloostrově zvaném Kamčatka. Scénu jsme mohli vidět po zdánlivé smrti Jima Hoppera.

Vše napovídá tomu, že se Jim Hopper nějakým záhadným způsobem dostal do sovětského výzkumného zařízení nacházející se právě na Kamčatce. Je tomu skutečně tak? To nebudeme vědět jistě ještě dlouhou dobu, avšak je zde daleko více kandidátů, kteří by mohli být za zavřenými dveřmi na Kamčatce.

Osud Jima Hoppera podrobně rozebíráme v souvisejícím článku.

Koho jsme tedy mohli za železnými dveřmi vidět? Aniž bychom zabíhali do detailů, zmíníme si několik možných kandidátů. Prvním adeptem je tedy pochopitelně Jim Hopper, kterého Rusové mohli zajmout, nebo se na Kamčatku dostal pomocí brány. Dalším možným kandidátem je Murray Bauman, který mohl být zajat a převezen na Kamčatku.

Posledním možným kandidátem, o kterém se po konci třetí řady začalo opět aktivně mluvit, je doktor Martin Brenner alias Papa, který je, jak víme z druhé řady, stále naživu. Proč jsme jej doposud ještě neviděli? Buďto jej Američané za jeho pokusy v Hawkins Lab. uvěznili nebo v nich pokračuje někde jinde. Nemůžeme však vyloučit ani to, že to může být právě doktor Brenner, kdo je za zavřenými dveřmi na Kamčatce. Vysvětlovalo by to např. to, jak Rusové věděli, že v Hawkins byla otevřená brána.

10. Je Mind Flayer (Mozkožrout) definitivně poražen?

Ve třetí řadě se dozvídáme, že ústřední nepřítel ze světa Vzhůru nohama, který našim hrdinům zavařil již ve druhé řadě, stále žije. Jeho část, která zůstala v našem světě, ožila ve chvíli, kdy Rusové v Hawkins opět otevřeli bránu do světa Vzhůru nohama. Mind Flayer neváhal ani minutu a začal střádat plány.

Naši hrdinové se s ním samozřejmě nakonec opět vypořádají. Je to však konečné řešení? Již jednou jsme mohli vidět, jak El zavřela bránu do světa Vzhůru nohama a Mind Flayer tak padl. Je nyní s ústředním záporákem ze světa Vzhůru nohama amen nebo stále číhá v našem světě a čeká, až se brána opět otevře?

9. Jak a proč přišla El o své schopnosti?

Jedna z nejvíce diskutabilních otázek, která dává zabrat nejednomu divákovi. V průběhu třetí řady vidíme, jak El opět aktivně využívá své schopnosti. Vůbec poprvé se naši hrdinové trápí tím, že vše je až příliš závislé na El a že mohou být její schopnosti zneužívány. El si toho protrpí v nejnovější řadě opravdu hodně. Nejtěžší pro ni však je samotná fyzická podoba Mind Flayera.

Ta je totiž opravdu velká a dokáže infikovat lidi, které pak může ovládat. Něco podobného se stalo i El, ale ne tak docela. Do El totiž vleze jakýsi parazit, který ji postupně infikuje. Parazit, respektive část Mind Flayera, je včas vyndán, avšak i přesto jeho přítomnost v těle El zanechá dlouhodobé, ne-li trvalé, následky.

El tedy pravděpodobně přišla o své schopnosti právě díky parazitovi od Mind Flayera. Je tu však také teorie, která pracuje s úplně jiným scénářem. Mnozí fanoušci tvrdí, že to nebyl pouze Mind Flayer, kvůli kterému přišla El o své schopnosti, ale také nadměrné emocionální vypětí. Jednoduše řečeno, El může být z nadměrného užívání svých schopností unavená.

8. Kde byla celou dobu americká vláda a má mezi sebou špehy?

FOTO: reprofoto YouTube

V prvních dvou řadách vidíme, jak neúplně běžné pokusy americké vlády zaviní velké neštěstí. Hawkins Lab. aneb centrum všeho dění, respektive hlavní spojka Hawkins, tedy našeho světa, a světa Vzhůru nohama, tedy alespoň v prvních dvou řadách.

Třetí série je však trochu jiná. Opět vidíme, jak se brána otevírá v Hawkins, nicméně tentokrát ne díky americké vládě, nýbrž díky sovětským agentům, kteří operují v Americe. Těm se podaří opět otevřít bránu do světa Vzhůru nohama a rozpoutat další peklo.

V celé třetí řadě tedy sledujeme sovětské agenty a jejich výzkum. Američtí vědci, jejich zkoumání a honba za poznáním Druhé strany, tu však schází. Z druhé řady víme, že výzkum v Hawkins Lab. byl zastaven a pravděpodobně definitivně ukončen.

Hopper má však stále kontakt na doktora Sama Owense, který byl našim hrdinům ve druhé řadě velmi nápomocný a patří „k těm lepším“. Hopper doktora sice kontaktuje, avšak žádný větší význam to nemá. Americká vláda totiž do Hawkins přijíždí až v samotném závěru.

Nabízí se tedy otázka: Kde celou tu dobu vláda byla? Provádí stejný výzkum jinde? Je doktor Sam Owens ruský zvěd? Možností je opravdu mnoho. Zdali bude americký výzkum pokračovat či uvidíme více z toho sovětského, to se dozvíme až v další sérii.

7. Otevřeli Rusové bránu na Kamčatce?

FOTO: reprofoto YouTube

Třetí řada začíná na území dnešního Ruska, kde se snaží Rusové o otevření brány do světa Vzhůru nohama. To se jim však nedaří, a tak jsou nuceni, přesunout svůj výzkum na příhodnější místo, přesněji tedy do Hawkins v Indianě. V závěru série však zjišťujeme, že Rusové mají vlastního Demogorgona.

To může znamenat jediné, podařilo se jim otevřít bránu i na poloostrově Kamčatka, kde zároveň vězní i záhadného Američana. Demogorgon, který se nachází na Kamčatce je ještě „mladý,“ soudě podle barvy kůže. Demogorgon na Kamčatce však nemusí nutně pocházet odtamtud. Vzpomeňme si na scénu, kdy Erica najde velkou klec, která by mohla sloužit k přepravě monstra ze světa Vzhůru nohama.

6. Kde byli celou dobu rodiče?

Méně důležitá, přesto velmi důležitá otázka. Kde byli celou dobu rodiče našich hrdinů a proč nikdo neřešil, kde jsou jejich děti? Opomene-li Hoppera a Joyce, kteří měli tak dost práce a přesto na svá dítka mysleli (Joyce telefonovala Karen Wheelerové a ptala se na Willa), nikdo další své děti nijak zvlášť nehledal.

5. Přežil Billy a ostatní lidé?

Billy se dočkal na konci třetí řady jakéhosi rozhřešení a vykoupení. Za vše však zaplatil svým životem, stejně tak jako desítka dalších lidí, která byla pod vlivem Mind Flayera. Nebo ne? Nebylo by to poprvé, co jsme viděli ve Stranger Things někoho zemřít a ve skutečnosti byla pravda „na Druhé straně“.

Fanoušci začali spekulovat, že velká genocida, která proběhla ve třetí řadě, nemusí být vůbec tak fatální, jak se na první pohled zdá. Vzpomeňme si na scénu, kdy Billy viděl sám sebe ve světě Vzhůru nohama. Je tedy možné, že všichni lidé, které dostal Mind Flayer pod svou kontrolu, jsou nyní uvězněni ve světě Vzhůru nohama?

4. Jak Rusové dokázali postavit tak obrovský komplex a nepřitáhnout sebemenší pozornost?

Jednou z největších záhad třetí série byl sovětský komplex pod novým obchodím centrem Starcourt. To vzniklo v Hawkins za necelý rok. Spojíme-li si délku stavby obchodního centra a scénu, ve které ruský generál zdůrazňuje, že má Alexej na otevření brány jeden rok, dostaneme jednoduchou odpověď.

Stavba rozsáhlého komplexu pod Starcourtem započala ve stejnou chvíli, jako stavba nového obchodního centra. Záminku měli tedy Rusové víc než dobrou. Stále však existuje mnoho nezodpovězených dotazů, jako např. jak věděli, že brána do světa Vzhůru nohama byla otevřená právě v Hawkins?

3. Co byla zač záhadná zelená tekutina?

FOTO: reprofoto YouTube

Ve třetí řadě můžeme vidět, jak Rusové využívají pozoruhodnou a blíže nespecifikovanou tekutinu k napájení tzv. Klíče. Dustin s Ericou použijí tuto tekutinu k odlákání pozornosti, aby mohli mezitím zachránit Stevea s Robin. Jaký je původ této tekutiny a jakým způsobem Klíč napájí, to jsme se bohužel zatím nedozvěděli.

2. Je brána do světa Vzhůru nohama nadobro uzavřena?

Jak jsme mohli vidět na konci druhé řady, tak po uzavření brány do světa Vzhůru nohama, všechny potvory zemřely. Po jejím znovuotevření ve třetí řadě jsme mohli vidět, jak část Mind Flayera, která tady zůstala, opět ožila.

Když si to vše dáme dohromady, vznikne nám poměrně jednoduchý vzorec. Jakékoli stvoření z Druhé strany potřebuje k životu alespoň malý kontakt se svým světem. Jak je tedy možné, že Rusové mají vlastního živého Demogorgona? Znamená to, že se jim podařilo otevřít bránu na poloostrově Kamčatka?

1. Kam odjeli Byersovi spolu s El?

Dostáváme se k poslední a pravděpodobně zatím i nejdůležitější otázce. Kam na konci odjela rodina Byersových a El? Víme, že Joyce odjezd plánovala již nějakou dobu. Rozmluvit se jí to snažil právě Hopper, který naneštěstí ve finále třetí řady zmizel. Joyce, která jej považuje za mrtvého, už tak nemá sebemenší důvod zůstávat ve městě, které jí vše vzalo.

Stěhování je pro ni tak nejpřijatelnější možností. El musí pochopitelně odejít s nimi, jelikož byla svěřena do péče Jimu Hopperovi, který se o ni však nemůže nadále starat. Kam Byersovi s El míří, to zatím nevíme, avšak víme, že to je natolik daleko, že se El s Mikem uvidí až na Den díkůvzdání. Jak moc se jejich vztah změní, to uvidíme až v další sérii.

Jaká otázka trápí po konci třetí řady vás? Znáte na některou z uvedených otázek odpověď? Co říkáte na třetí jízdu v Hawkins? Dejte nám vědět dolů do komentářů!